
Roman Turek, Václav Prospal, Radek Dvořák a Milan Michálek. Budějovický Motor nicméně nabízí řadu legend i z dřívější doby • FOTO: Koláž iSport.czTen počet medailí by se vám nevlezl ani do krabice od banánů. Českobudějovická hokejová škola je prošpikovaná zlatem a dalšími cennými kovy. Poskládali jsme vedle sebe to nejlepší, co se v dresu Motoru za posledních 70 let mihlo. V obraně najdeme jednoho z nejlepších československých beků historie nebo komunisty mučeného reprezentanta. V útoku pak fantastické střelce napříč padesátými lety i 21. stoletím. Tohle je sestava snů Motoru!
Jak jsme vybírali „Sestavu snů“?
Schválně, jak by vypadala sestava vašeho oblíbeného klubu, kdybyste nemuseli řešit čas? Z každého klubu, který odehrál v extralize aspoň šest sezon, jsme vybrali ideální sestavu napříč jeho historií od roku 1946. Kritéria jsou následující: do sestavy může patřit i slavný odchovanec, který v klubu za áčko nikdy extraligu nehrál, ale hned odešel jako junior do zámoří. Jinak platí, že člen „Sestavy snů“ musel odehrát aspoň jednu celou sezonu a zanechat v týmu nějakou výraznou stopu. Tudíž se v sestavě nesmí objevit hvězdný hráč, který dorazil třeba jen během výluky v NHL na pár zápasů. Při výběru jsme upřednostňovali hráče, kteří se něčím blýskli v nejvyšší soutěži.
Brankáři
Roman Turek, Ladislav Gula
Jednička v brance je jasná. Roman Turek má za sebou skvělou kariéru v NHL, za České Budějovice doma odchytal 455 utkání. Dvakrát byl vyhlášen ligovým hráčem sezony, jednou vyhrál Zlatou hokejku. V současnosti je prezidentem klubu. Záda mu kryje jeho předchůdce v brankovišti Motoru Ladislav Gula, nejlepší gólman ligy v roce 1981.
První obrana
Miroslav Dvořák st., Rudolf Suchánek
Miroslav Dvořák byl jedním z nejlepších obránců československé historie. Na mistrovstvích světa pomohl borec s přezdívkou „Kuki“ k devíti medailím, hrál NHL, roky byl kapitánem Motoru. Vedle něj má své místo Rudolf Suchánek, klubový rekordman v počtu zápasů v nejvyšší soutěži. Během 19 sezon jich zvládl celkem 809.
Druhá obrana
Antonín Španinger, František Vacovský
Oba odehráli za Budějice 13 sezon. Osud Antonína Španingera byl ale výrazně pohnutý. V roce 1950 byl v týmu pro mistrovství světa. Na to ale Češi vůbec neodjeli, jeho i drtivou většinu týmu prohnilý komunistický režim zatknul. Vyšetřovací vazbu prožil Španinger v nechvalně proslulém Domečku na Hradčanech, kde jej mučili a trýznili hladem. V říjnu 1950 ho státní soud odsoudil k osmi měsícům vězení. Po odpykání trestu se vrátil k hokeji, aby válel za tehdejší Slavoj České Budějovice. František Vacovský byl součástí mistrovského týmu z roku 1951 a také mistrem světa 1949.
Třetí obrana
Stanislav Neckář ml., Radek Martínek
Oba se ve výlukové sezoně 2004/05 vrátili, aby dostali České Budějovice zpátky na extraligovou mapu. Oba udělali skvělé kariéry v NHL, dohromady v ní odehráli přes tisíc zápasů. Neckář vyhrál s Tampou Stanley Cup, Martínek byl zase štístko národního týmu. Třikrát se zúčastnil MS, dvakrát z toho bylo zlato, jednou bronz.
První útok
Radek Dvořák, Václav Prospal ml., Jaroslav Pouzar
Radek Dvořák s Václavem Prospalem se na ledě nejednou potkali, společnými silami dotáhli v roce 2005 České Budějovice zpátky mezi elitu. Vidět ale po jejich boku Jaroslava Pouzara? To by bylo panečku něco! Dohromady dají tihle pánové přes 2600 zápasů v NHL. Pouzar k tomu vyhrál tři Stanley Cupy, šest medailí na mistrovstvích světa a stříbro z olympiády v Innsbrucku 1976.
Druhý útok
Vladimír Caldr, Radek Ťoupal, Jiří Lála
Jen málo hráčů v české historii mělo takový talent na střílení gólů jako Jiří Lála. Za Motor odehrál během 13 sezon 445 zápasů, v nichž nasázel 230 gólů! Zářil také na mezinárodní scéně, na MS 1983 dal v deseti utkáních 9 branek, stal se nejlepším střelcem a byl vyhlášen i nejlepším útočníkem turnaje. Radek Ťoupal je zase nejlepší nahrávač v historii klubu. Výjimečně produktivní byl během 13 sezon v Budějicích také další reprezentant Vladimír Caldr.
Třetí útok
Luboš Rob st., František Mizera, Čeněk Pícha
Nikdo v historii slavné značky v jejich barvách nenasbíral tolik bodů jako Luboš Rob. Za 17 ročníků nastřádal 598 kanadských bodů! Nejstarším hráčem týmu je František Mizera, který by loni oslavil sto let. V klubu působil celou kariéru, obdivuhodných 24 sezon! Pomohl také k titulu v roce 1951, deset let byl kapitánem. Do sestavy se vměstnala také další legenda: Čeněk Pícha, který klubu rovněž zasvětil celou svou kariéru (1936 až 1958). Mizera i Pícha byli členy týmů československých mistrů světa v roce 1949.
Čtvrtý útok
Vlastimil Hajšman, Václav Mařík, Milan Michálek
Ve čtvrtém útoku mimořádně nabité sestavy se vedle sebe poskládali skvělý kanonýr padesátých let Vlastimil Hajšman, majitel více než pěti stovek bodů v dresu Motoru a nejproduktivnější hráč ligy z roku 1971 Václav Mařík a „mladík“ Milan Michálek. Ten sice za Budějovice odehrál jen čtyři sezony, klubu ale dělal ve světě skvělé jméno. Dvanáct ročníků odkroutil v NHL, zahrál si na Světovém poháru, dvou olympiádách a čtyřech šampionátech.