Salák jako Roy, umí v sobě zapálit démona. V Hradci ho postupně uhasil

0
PRVNÍ DOJEM: Bestiální Kacetl. Není člověk, ale robot
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal

Klidně byste se mohli dívat jen na něj. Alexander Salák je nejzábavnější brankář extraligy, veterán Sparty rozhodně nejde strčit do brankářské šablony. Je jiný. Má emoce. Vytahuje zákroky ve stylu Patricka Roye. Vlastně se tak i někdy chová. V jednu chvíli vypadá jako reklama na vztek, za chvíli byste mu mohli střílet u hlavy a nepohne se. Jeho gymnastika Spartě v Hradci pomohla k výhře 8:3.

Poslední střela, kostka zahoukala první třetinu. Alexander Salák hledal, na čem zklidní svoji emoční vlnu. A hele, mantinel. Prásk. Jakmile se otevřela vrata pro odchod hráčů do kabin, rychle k nim zamířil a do druhé půlky div neudělal díru svojí holí. Zuřil, chvíli předtím jeho faul znamenal oslabení 3 proti 5.

Takový byl Salák vždycky, hubený čahoun s výborným reflexem, hodně specifickým stylem a tak trochu démon. Někdy stačí trochu pošimrat jeho nervovou soustavu a hned vybouchne. Nenechá si nic líbit. Když za něj spoluhráč Jakub Strnad srazil puk a Hradec srovnal na 1:1, hned ho seřval.

Ještě za vyrovnaného stavu v 1. třetině ho zkoušel dráždit soupeř Jakub Lev. Salák ho osekával jak statný dub někde u cesty. „Gólmana se snažíte dostat z jeho komfortní zóny, aby se začal trochu vztekat a nesoustředil se jenom na chytání,“ poznamenal po utkání hradecký útočník. „Občas tam někoho taky seknul. Ale celkově už by něco takového bylo od nás pak zbytečné, Sparta měla zápas v rukou, my jsme nebyli dobří,“ uznal po debaklu 3:8 sílu soupeře Lev.

Alexander Salák v brance Sparty

Salákovou specialitou jsou zákroky, kdy prodává svůj reflex. Za každou cenu se snaží zastavit puk, jedno jak. Nemá tak rychlý pohyb, jak je u gólmanů poslední dobou běžné, takže požár hasí akrobacií. A když to vyjde, žasnete. Třeba jako když tutovku Radka Smoleňáka v první třetině likvidoval skluzem na boku s betony na sobě. Chvílemi vypadá jako Jean-Claude van Dame ve filmu Náhlá smrt. Vytáhne zázračný zákrok, a taky se děsíte, že někomu jednu třískne. „Tohle byl zákrok, který vidíte tak dvakrát za sezonu. Jako kdybyste byli 25 let zpátky,“ glosoval Salákův skluz ve studiu O2 TV bývalý brankář Roman Málek.

„Víme, že se Salák snaží být svým chytáním hodně agresivní. Hodně chodí před brankoviště, snaží se vykrývat střely. S obránci je asi domluvený, že berou clonící hráče a dorážky, on první střelu chytne,“ prozradil svůj pohled na sparťanského brankáře Jakub Lev. „Snažili jsme se na něj připravit, dali jsme dva šťastné góly, jeden pěkný. Za normálního stavu bychom se třemi góly mohli pomýšlet na nějaké body. Zápas blbec pro nás ale,“ zakroutil hlavou Lev.

Kdepak, v Hradci byl Salák za hvězdu. Zvíře z první třetiny v sobě nakonec dokázal totiž utlumit. Občas měl své mezírky, kdy reflexem hasil pomalejší přesun. Vytáhl pár gymnastických čísel. A nakonec i klid.

Hned na startu třetí třetiny skočil šipku po puku, který byl před ním. Trefil se a Graeme McCormack taky, hradecký bek dorazil o sekundu později a sekl ho přes lapačku. Čekali jste divočinu? Salák nic, sopka vyhasla. Najednou připomínal sochu z ledu. Jen se za chvíli podíval za sebe, viděl, že ho mstí spoluhráči. Sebral hokejku a zacouval do své brány. V klidu, ne?

SESTŘIH: Mountfield HK - Sparta Praha 3:8. Rozhodla druhá třetina, Chlapík 3+2!

Domácí: 15:02. Lev, 38:34. Koukal, 53:49. Smoleňák

Hosté: 04:08. F. Chlapík, 23:12. M. Řepík, 27:58. F. Chlapík, 28:49. M. Řepík, 30:29. Moravčík, 42:59. Sobotka, 47:11. F. Chlapík, 56:18. Matuškin

Domácí: Š. Lukeš (29. Kiviaho) – Blain, Nedomlel, F. Pavlík (A), Šalda, McCormack, Jank – Oksanen, Lev (A), Smoleňák (C) – Jergl, Kevin Klíma, Perret – Kelly Klíma, Lalancette, R. Pilař – Orsava, Koukal, Lamper.

Hosté: Salák (Machovský) – Moravčík, Matuškin, A. Polášek (A), Radek Jeřábek, T. Pavelka, Mikliš – M. Řepík (C), R. Horák, D. Kaše – F. Chlapík, Sobotka, Buchtele (A) – Dvořáček, Vitouch, J. Strnad – J. Konečný, Z. Doležal.