Uniklé video z Boleslavi? Šmíd nevěřil, ale... Břetenář způsob tréninku hájí

Švédský útočník Pontus Aberg je nejvýraznější posilou Mladé Boleslavi
Tvrdý obránce David Štich zamířil na hostování do Mladé Boleslavi
Mezi nejvýraznější hráče Mladé Boleslavi by se měl zařadit i Róbert Lantoši
V minulé sezoně posbíral Pavel Kousal včetně play off 39 bodů (17+22)
Pontus Aberg má na kontě několik sezon v NHL, teď bude hrát za Mladou Boleslav
David Štich už působil v Mladé Boleslavi v letech 2016-18
V minulé sezoně byl Pavel Kousal nejproduktivnějším hráčem Mladé Boleslavi v základní části
13
Fotogalerie
adl
Tipsport extraliga
Vstoupit do diskuse (3)

Zveřejnil krátké video, které se následně stalo virálním. Bývalý obránce Ladislav Šmíd v pátek pověsil na Twitteru úryvek z letního tréninku Mladé Boleslavi. Na třicetivteřinovém skeči se Bruslaři po skupinkách mění na ledě a vedle něj, kde cvičí s činkami. Těžké váhy nicméně zvedají s bruslemi na nohou… Liberecký patriot, který po minulé sezoně ukončil kariéru, nevěřil svým očím. Lehce bizarního tréninku se nicméně zastal známý kondiční trenér Michal Břetenář.

„Ne, toto není ruský tým z roku 1960. Toto je český profesionální tým v roce 2022,“ napsal Ladislav Šmíd k videu, které sdílel na Twitteru. V rozsáhlé diskuzi, kterou příspěvek vyvolal, následně přidal, že mu video poslal kamarád.

Hokejová obec na oblíbené sociální síti se nestačila divit. Video se kvůli Šmídovým sledujícím rozsáhle dostalo i do zámoří. O neortodoxním tréninku Mladé Boleslavi dokonce psal finský web Ilta Sanomat.

Proč takhle Bruslaři trénují? Co má cvičení za účel a jaký to má efekt? Redakce iSport.cz se během úterý snažila získat komentář boleslavských trenérů, klub ale nechtěl situaci komentovat. Vlastní komentář k tréninku napsal na svém facebookovém účtu Michal Břetenář.

Bývalý boxer a aktuálně uznávaný kondiční trenér hokejistů se způsobu tréninku trochu zastal. „Několik lidí mi psalo, ať k tomu videu také něco napíšu. Ideálně něco vtipného. Ale bohužel musím všechny zklamat. Ačkoliv nejsem skalním fanouškem trenéra Čiháka, tady jsem tak trochu na jeho straně. Respektive na straně autora myšlenky,“ začal svůj komentář.

„Protože jakkoliv vypadá provedení hrozivě a je hrozivé, myšlenka stimulace srdečního svalu je celkem správná. Nedotažená, ale správná... Trénink kondice na ledě je totiž natolik specifická záležitost, že vyžaduje i velmi specifická řešení. Aby mohl být trénink efektivní, musí dojit k stimulaci oběhového systému a minimální spotřebě tkáňového kyslíku,“ pokračoval Břetenář.

V odborném komentáři Břetenář pokračuje, že stimulaci oběhového systému v kombinaci s minimální spotřebou kyslíku ve svalech nezajistí bazény, brzdy či tlačení saní, ale mimo jiné kombinovaná zátěž prováděná po konkrétní čas, s konkrétním typem regenerace.

A že jde o staromódní způsob tréninku, jak naznačil Šmíd? „Trénink nemusí vypadat moderně a hokejově, aby mohl skvěle fungovat pro potřeby hokejistů. Jde pouze o to, co chci trénovat a jak toho chci dosáhnout. Protože cvik je pouze nástroj pro dosažení výsledku,“ dodal Břetenář.

„Bohužel tady stále platí, že jakmile to nelze okoukat v zahraničí, neexistuje to. A jakmile tomu nerozumíme, shodíme to ze stolu nebo se tomu vysmějeme…“ přidal kondiční trenér, který spolupracoval s Patrikem Schickem, Jiřím Hudlerem či Karolínou Plíškovou.

Vstoupit do diskuze (3)

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů