Hokejové kluby chtějí dál odstupné. Obchod s dětmi, namítají rodiče

Když chce malý hokejista přestoupit, nový klub za něj musí zaplatit odstupné, pokud se nedomluví na jiné částce. Rodiče se nyní proti této praxi bouří. Je to obchod s dětmi, namítají. Malý hokejista v osmé třídě má hodnotu 80 tisíc korun, v mladším dorostu už dvojnásobek. Když jeho nový klub odmítl zaplatit, v mnoha případech se stalo, že částku museli uhratid rodiče. Svaz ale toto výchovné zrušit neplánuje. Podobné odstupné funguje i v dalších sportech.
Jak současný systém vypadá? Závazek malého hokejisty ke klubu vniká založením jeho registrace. Od té doby jeho mateřský klub při přestupu může požadovat tabulkové odstupné, které je stanoveno v přestupním řádu Českého svazu ledního hokeje. Rodičům se však nelíbí to, že jejich dítě nemůže hrát libovolně tam, kde chce.
Profesionální kluby výchovné rušit nechtějí, což vyplynulo z ankety, kterou uspořádal svaz. „V případě, že by bylo výchovné zrušeno a přestupy zcela uvolněny, musely by svoje náklady promítnout v rodičovských příspěvcích, které by násobně vzrostly,“ upozornil prezident svazu Tomáš Král.
A mělo by to podle něj i další důsledky. „Řada klubů by na výchovu mládeže rezignovala nebo by práci s mládeží výrazně omezila. Vedlo by to k mnohem vyšším nárokům na rodinné rozpočty, snížení dostupnosti hokeje a zásadnímu poklesu jeho úrovně. V rámci ČSLH diskutujeme o tom, jak ve výchovném co nejlépe zohlednit jak zájmy celého českého hokeje, tak klubů, které výchovu mládeže financují a mladých hokejistů z různých sociálních skupin,“ dodal Král.
„Mládežnické kluby nevytvářejí zisk, fungují jako nezisková sdružení. Výchovné je výrazem solidarity mezi profesionálním a amatérským hokejem, řada menších klubů by se bez prostředků, které za přestupy svých odchovanců získá, nemohla výchově mládeže věnovat,“ argumentoval svaz v tiskové zprávě.
Konkrétní výsledek ankety je následující: odpovědělo 52 z 56 klubů a 94,2% bylo pro zachování tabulkového odstupného, dva byly pro zrušení stávajícího modelu - ne však bez náhrady - a v jednom případě byla odpověď neurčitá.
Odstupné začalo v 90. letech
Svaz se také odkazuje na vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se výchovným zabýval: „Jeho smyslem je dát klubům jistotu, že se alespoň část úsilí a investic vložených do hráče během jeho působení v klubu později vrátí. Částka za přestup je stanovena paušálně, a měla by zejména zohledňovat náklady na výchovu hráče při současném posouzení kvality a věku hráče.“
Podle hokejového svazu v drtivé většině případů dojde k dohodě o částce mezi kluby. "V průměru ve sto případech ročně udělí výjimku výkonný výbor ČSLH a v šesti případech, kdy k dohodě nedojde, proběhne přestup na základě výchovného podle Přestupního řádu ČSLH,“ stojí v tiskové zprávě svazu.
Odstupné, které je zavedené v Česku, podobně funguje i mezi NHL a Mezinárodní hokejovou federací IIHF. V Československu bylo zavedeno v počátku 90. let, kdy skončila organizovaná podpora státních podniků.