20. ledna 2015 • 18:30

Dominik Hašek má vlastní medaili, mezi českými hokejisty je první

Autor: ,
Dominik Hašek převzal pamětní medaili
TOP VIDEA
Plzeň vyrazila směr Real Madrid. Marcela znám jen z televize, smál se Petržela Plzeň vyrazila směr Real Madrid. Marcela znám jen z televize, smál se Petržela
Liberec - Slavia: Stoch krásně technicky obstřelil zeď, sešívaní vedou 1:0! Liberec - Slavia: Stoch krásně technicky obstřelil zeď, sešívaní vedou 1:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek si dnes v České mincovně v Jablonci vyrazil zlatou medaili s vlastní podobiznou a také ji pokřtil. Podobně jako u jiných poct, které obdržel, je mezi českými hokejisty první, kdo má vlastní pamětní medaili. ČTK to řekl obchodní ředitel mincovny Aleš Brix.Dnešní ražbu si Hašek užil. "V mincovně jsem poprvé v životě. Pro mě bylo tady všechno nové a zajímavé. Dozvěděl jsem se, jak se vůbec mince a medaile dělají. A především jsem rád, že jsem si medaili číslo 1 mohl sám vyrazit," uvedl Hašek, který příští týden oslaví padesátiny. Medaili s vlastní podobiznou vnímá jako ocenění celé své kariéry. "Určitě si ji schovám na nějaké pěkné místo," dodal.

Mincovna vyrazila pamětní medaile Dominika Haška
480p 360p 240p

Loni na podzim byl gólman přezdívaný Dominátor jako první Čech uveden do hokejové Síně slávy v Torontu. Datum této události je uvedeno na lícové straně medaile, na níž je i detailní portrét slavného brankáře. Na druhé straně je Haškova dvojpodobizna v brankářském postoji, na jedné je v útlém věku v roce 1970, druhá je z roku 2011.

"Na medaili je zachycena celá moje kariéra, která začala někdy v pěti letech na Matičním jezeru v Pardubicích, kde na mě střílí tatínek a já v ruce držím takové pižlátko a na nohách mám šlajfky," zavzpomínal Hašek.

Autorem je akademický sochař Dostál

Autorem Haškovy pamětní medaile je akademický sochař Jiří Dostál. Největší úskalí pro něj představovala lapačka dospělého brankáře. "Byl to trochu oříšek, musel jsem si sehnat i skutečnou lapačku," uvedl Dostál.

Problémy měl i s lapačkou malého brankáře, v originále ji podle Haška zřejmě představovala ponožka nebo dlouhý rukáv svetru. "Stále to vypadalo, jako když je po úraze. Tak jsem mu tam dal nakonec palčáky," přiznal akademický sochař, z jehož ateliéru v minulosti vzešly kromě jiných i předlohy pro mince s portréty olympijských vítězek Evy Samkové, Martiny Sáblíkové či Barbory Špotákové.

Cena za jednu: 25 tisíc

Medaile s Haškem jsou ve dvojím provedení, zlatých o průměru 28 milimetrů a váze 15,56 gramu bude vyraženo 300. Cena jedné je 25.000 korun. Prvních sto je číslovaných a už jsou rozebrané. Stříbrných o průměru 37 milimetrů a váze 31,1 gramu budou dva tisíce, prodávat se budou za 1450 korun.

Část výtěžku půjde ve prospěch nadace Terezy Maxové. "Jsem moc rád, že ten výtěžek půjde na nadaci Terezy Maxové. Znám ty její projekty, a i proto jsme to udělali takhle," prohlásil Hašek.

Prvních sto je číslovaných a už jsou rozebrané. Stříbrných o průměru 37 milimetrů a váze 31,1 gramu budou dva tisíce, prodávat se budou za 1450 korun. Část výtěžku půjde ve prospěch nadace Terezy Maxové. "Medaile s číslem 1 nebo 39 se bude prodávat v dražbě," dodal Brix.

Hašek za své výkony z minulosti posbíral v posledních letech řadu ocenění. Jeho dres s číslem 9 vyvěsili předloni pod strop arény v Pardubicích a podobné pocty se nedávno dočkal i v Buffalu, kde chytal s číslem 39. Je i členem Síně slávy českého hokeje a v průběhu květnového mistrovství světa v Praze bude uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Mezi největší úspěchy legendy českého i světového hokeje patří vítězství na olympiádě v Naganu v roce 1998 a zisk Stanleyova poháru v letech 2002 a 2008. Hašek také šestkrát získal Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL a dvakrát Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL.

 

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga startuje v pátek 14. září. Na fanoušky čeká celkem 52 kol plus play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >> Současně se v hokejové extralize zavádí nová pravidla, jejich přehled najdete zde >>

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze