POLEMIKA o drsném koučově projevu: Potřebný fén, nebo návrat do jeskyně? | iSport.cz
15. června 2020 • 16:58

POLEMIKA o drsném koučově projevu: Potřebný fén, nebo návrat do jeskyně?

Vstoupit do diskuse
8
TOP VIDEA
Hancko je neformální lídr. Kolem něj se vytvořila parta, chválí stopera Kotal
PRVNÍ DOJMY: Dva hlavní důvody, proč se Sparta zvedla a vyhrála pohár
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ta kauza v závěru minulého týdne budila vášně. Martin Stloukal, trenér dorostenců Technicky Brno, v kabině seřval své svěřence, že se po koronavirové pauze vrátili nepřipravení. A seskládal jim i přísný jídelníček. Hráčům řekl, aby si ostrý proslov klidně natočili, a tak se nahrávka dostala na veřejnost. Měla by se celá událost nechat přejít, nebo ne? Přečtěte si protichůdné názory redaktorů deníku Sport Miroslava Horáka a Pavla Ryšavého.Miroslav Horák

Nebuďme aspoň občas falešní soudci

Odhoďme falešné vyzývání korektnosti, všudypřítomné pokrytectví a podívejme se na kauzu střízlivýma očima. Co se vlastně stalo? Mladí kluci dostali kartáč z kategorie, který je dnes k vidění (slyšení) málokde. Jako by nás Stloukalův fén vrátil do osmdesátých let, kdy se z přísného vedení neústupných trenérů rodila hvězdná generace, odolní borci, kteří se nezalekli nikoho a ničeho.

Český hokej dobrou dekádu (a za chvíli bude možná už dvě) fňuká na slabou zarputilost, nedostatečnou ctižádost hokejového potomstva Jágrů, Hašků, Eliášů, Straků, Hejduků a dalších. V propadu zdejší hokejové mocnosti mají prsty všichni. Není sporu o tom, že na vině jsou i nedostatečné nároky vůči nástupcům ikon, neschopnost nadchnout je v klíčovém věku pro dřinu, která jim i do civilního života dá víc než dnes obvyklé žádání či prosba o plnění povinností.

Co si o projevu trenéra myslíte vy? Zapojte se do nových diskuzí na iSport.cz >>>

Dnešní specifická doba, jež umí dát prostor schopným, ale přeje i soudružsky dychtivým lemplům, co vědí, kam a kdy přesně vlézt, každý takový proslov, jakým byl Stloukalův, odsoudí. S vytřeštěnýma očima. Ano, diskutabilních výroků v nahrávce najdeme přehršel. Kdo v té peprné řeči potřebuje vidět zrůdnost, nejspíš uspěje. Kdo pouhý balast motivačního proslovu, jenž jde přímo a nekompromisně k věci, má také pravdu. Té jsem osobně blíž.

Vy, kdo jste nikdy po nikom nevyjeli, hoďte tvarohem.

Poslechněte si, jak trenér dorostenců Techniky Brno tvrdě tepe hráče: Budeš žrát tvaroh!

Pavel Ryšavý

Neselhali mladí, ale dospělí

Jasně, dnešní mladí kluci jsou floutci. Je potřeba je dořvat, nejlépe řezat. A víte co? Vojnu na ně. Rovnou na dva roky! To za nás... Stop. Protože touhle optikou zkrátka můžete z hokejistů dělat otroky, jak zaváděl v Sovětském svazu Viktor Tichonov. Nebo se rovnou vrátit bydlet do jeskyně. Proč? Protože to přeci tak dřív bylo.

Jenže doba je jinde. Společnost je vyspělejší, normy chování i profesní dovednosti se posouvají. Co bylo běžné před 30 roky, s tím už dnes neuspějete. Nikde, v žádné oblasti. A s chováním trenéra Martina Stloukala je to stejné. Řev, ostřejší výrazy? Jasně, to do sportu patří a vždycky bude.

Jenže jeho vystoupení nebylo ani tak ohromující, spíš víc buranské. Pro mě není hrdina, kdo to mladým nandal, ale frustrovaný člověk, který se chtěl předvést. Stloukal vede taky kluky, kterým je 15 let. Vážně si myslíte, že v tu dobu víte, jak vypadá profesionální příprava? V tomhle věku byste na sobě dva měsíce při karanténě sami dřeli jako koně? Teď máte prostě v ruce telefon, sjíždíte Tinder, Youtube, Instagram. A že máte pocit, jak mladí dnes nemají zápal, držkují, vyrostli hlavou až příliš do nebes? Je to chyba nás, dospělých. Je to chyba každého rodiče, který své děti neumí vychovat a vést jiným směrem. Jeden ukřičený projev na tom nezmění vůbec nic.

Tohle není cesta, jak hráče zlepšit, zaujmout a posunout. Takovou zpětnou vazbu by měl dostat i Stloukal. Pokud si tím tedy jen nechtěl říct o jiné angažmá.

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Titulní strana deníku Sport 15. června

Vstoupit do diskuse
8


Články odjinud


Články odjinud