Pavel Ryšavý
Premium
23. prosince 2021 • 15:21

Vědec o tristní kondici juniorů: Chybí miliony kontrakcí. Přichází změna

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Byla to nálož, když Martin Musálek, odborník z Univerzity Karlovy, vystoupil před kamery na „Fóru kabina“. V září rozebíral výsledky fyzické připravenosti mladých českých reprezentantů. Výsledky testování? Tristní. Češi zaostávají v rychlosti, dynamické síle dolních končetin i celkové fyzické připravenosti. V rozhovoru pro deník Sport přidává expert ještě jeden zásadní údaj: „Výsledky našich hráčů z roku 2021 srovnáváme se světovými výsledky, které jsou z roku 2015.“ Teoreticky tak rozdíl už může být ještě větší. A jak vypadaly somatotypy Hlinky nebo Martince?



Rozjížděl se klidně. Když ale Martin Musálek rozebíral kondici a jak k ní dojít, několikrát praštil pěstí do stolu. Rozvášnil se. Zvyšoval hlas, když se do tématu zabral. Nabádá k co nejpestřejšímu pohybovému rozvoji. Když se vyhraníte příliš brzy, nepomůžete si. „Pokud nemáte vytvořený pestrý pohybový základ a jdete se specializovat? Jako kdybyste stavěli dům na mělkých základech. Praskne to,“ říká. Když na univerzitě měřili výkonnost reprezentantů, jedním z alarmujících zjištění bylo, že v kategorii U20 ujede na 30 metrovém sprintu světová špička Česku o 8 metrů.

Není nepříjemné se stát poslem špatných zpráv, tedy oznámit, že jsme pomalí a chybí nám kondice?
„Tak to nevnímám. Když už, tak jsem poslem objektivních zpráv. Fakultní prostředí není s hokejovým nijak spojeno, tedy kromě smluvního výzkumu. Nastavujeme zrcadlo výkonnosti v plném rozsahu. Podívejte, jak dlouho se v hokeji čeká na velkou medaili, takže se obecně tuší, že něco asi není dobře. Tím pádem lidé asi i čekali, že z naší fakulty nepřijdou příliš povzbudivé zprávy. Je ale pravdou, že zejména výsledek kategorie U20 ve sprintu je přísné zjištění.“

doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D.

2007    Mgr. v oboru Tělesná výchova a sport, Univerzita Karlova v Praze, Fakulta tělesné výchovy a sportu

2012    Ph.D. v oboru Kinantropologie, Univerzita Karlova v Praze, Fakulta tělesné výchovy a sportu

2014    PhDr. v oboru Tělesná výchova a sport, Univerzita Karlova v Praze, Fakulta tělesné výchovy a sportu

2020  Doc. v oboru Kinantropologie

Odborné zaměření

Motorické projevy laterality, jejich struktura a manifestace v průběhu života i u specifických populací.

Normal weight obesity jako významná proměnná v úrovni motorické výkonnosti u dětí ve věku 9 – 12 let.

Somatotyp a neuromotorický věk a jejich role pro vhodný rozvoj pohybové kapacity s důrazem na sportovní výkon.

Co když někdo zkusí argumentovat, že se třeba se světem lišíte v metrice, nastavením přístrojů, takže i proto je rozdíl tak velký?
„Zkušenosti s objektivním testováním na ledě v klubech moc nemáme, a když, měří se na stopky, které drží trenér. Naším prvořadým úkolem bylo, abychom sehnali srovnatelné a kompatibilní testy se světem. Zejména tedy najít takové testy, kde se ve výsledcích můžeme porovnávat s velmocemi. Současné testy na ledě byly měřeny podle standardních protokolů, stejná metrika jako ve světě a čas byl měřen na fotobuňky, nic se nedalo obejít. Navíc najít testy, které se ve světě používají, je jedna věc, a dohledat k tomu výkony těch top hráčů nebo týmů, je věc druhá.“

Tomu nerozumím...
„Svým způsobem vstupujete někomu jinému do kuchyně, chcete vlastně vědět, jak je na tom konkurence. Občas se někde něco ukáže, ale mnoho takových výsledků nenajdete. Je to know-how každé země, sem vás jen tak někdo nepustí.“

Vidíte, to jsem si říkal, že vědec z Česka napíše vědcům z Kanady a Švédska a výsledky dostane za odpoledne.
„No, vy můžete dělat dílčí studie. Ale aby vám někdo dal soubor, že tady je jejich reprezentace U20? Zřídka. Každý stát navíc dává v komplexu důraz na něco jiného. Navíc, když už se nám podařilo výsledky najít, tak třeba z let 2006 a 2007, to je historie. Je třeba tedy ještě přiznat, že studie pro srovnání se světem nejsou mladší než z let 2016 a 2017. Tím pádem musíte počítat, že pokud něco bylo publikováno v roce 2017, minimálně rok se článek psal, chvíli se na studii pracovalo. Takže si můžeme říct, že srovnáváme výkony českých hráčů tak s rokem 2015 v cizině.“

Tím pádem nelze vyloučit, že teď je svět se svými čísly zase jinde a dál?
„Nelze. Srovnáváme naše kluky nyní v roce 2021 se světovými výsledky z roku 2015, tak to zkrátka je. Pokud nejsem členem mezinárodních výzkumných studií a týmů, jsme víceméně odkázaní na tuto detektivní práci, zejména co se týče U20 a seniorské A kategorie. Tam si každý dobře své know-how chrání. Takže k vaší otázce, nevím, za kolik se úsek zajede za mořem teď. Můžu jednu pikantnost?“

Určitě...
„Náhodně jsem objevil studii, kde byli testováni mladí Švýcaři. Třicetimetrový sprint měla naše U20 stejný jako švýcarská U15, byla to studie zveřejněná v roce 2021, takže výsledky jsou

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
1


Články odjinud


Články odjinud