Sagan poprvé pojede Giro. Pořád jsem cítil, že tam něco chybí, řekl | iSportLIFE | iSport.cz
24.10.2019 • 21:44

Sagan poprvé pojede Giro. Pořád jsem cítil, že tam něco chybí, řekl

Začátek v Maďarsku, šest etap s předpokládaným hromadným dojezdem a krátká strmá stoupání v dílech lemujících pobřeží Jadranu. Vypadá to, že si Peter Sagan vybral skvělý ročník pro svou premiérovou účast na Giro d´Italia. Cyklistická superstar má na svém kontě dvanáct startů na Grand Tour, tedy největších etapových závodech. Na ten italský si ale během své kariéry zatím čas nikdy nenašel.Už na jaře při své návštěvě Prahy ale Sagan prozradil, že italský závod rozhodně v plánu má. „Před tím, než ukončím kariéru, bych si velmi rád vyzkoušel i Giro. Jestli jednou nebo víckrát, to nikdo neví, ale určitě než skončím, tam jet chci.“

Smlouvu v německém týmu Bora-hansgrohe má do konce roku 2021, objevily se spekulace, že by ho ale po příští sezoně chtěl vyměnit ještě za některou z arabských stájí. Saganovi je 29 let, je trojnásobným mistrem světa v silniční cyklistice, získal rekordních sedm vítězství v bodovací soutěži na Tour de France, na svém kontě má celkem 113 vítězství. A tak nyní přichází čas na další výzvu.

Peter Sagan poprvé v kariéře pojede Giro
Peter Sagan poprvé v kariéře pojede Giro

„Myslím, že není jezdce, který by nesnil o tom zúčastnit se Corsa Rosa, jednoho z nejkrásnějších závodů na světě, který je zároveň jednou z největších výzev. A to je důvod, proč nyní s potěšením oznamuji, že budu 9. května na startu v Budapešti připravený pustit se poprvé ve své kariéře do této ikonické Grand Tour,“ oznámil ve čtvrtek slovenský závodník.

Příjemné pro něj je, že 103. ročník odstartuje kousek od jeho domoviny. „Určitě to nebude jednoduchý závod, ale těším se na to. S úvodními etapami v Maďarsku budu mít navíc příští rok díky Giru příležitost závodit tak blízko Slovensku a jsem si jistý, že kolem trati budou fandit davy Slováků,“ slíbil Sagan.

Muž, který v Itálii absolvoval už řadu velkých klání, jako třeba etapový závod Tirreno-Adriatico nebo jeden z Monumentů (pětice nejslavnějších cyklistických klasik) Milán-Sanremo, má k zemi na jihu Evropy blízko i jinak. „Itálie má v mém srdci speciální místo. Je to země, kde jsem vyhrál svůj první světový šampionát v roce 2008 (MS juniorů v cross country – pozn. red.) a kde jsem strávil úvodní léta své profesionální kariéry, když jsem závodil za italský tým (Liquigas),“ vysvětlil. „V posledních deseti letech jsem měl mnohokrát příležitost a výsadu jet hodně prestižní závody na území Itálie, ale pořád jsem cítil, že tam něco chybí – Giro d´Italia,“ dodal Sagan.

U Sagana v autobuse. Jak trávil volný den na Tour de France?


Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

103. ročník Giro d'Italia odstartuje 9. května individuální časovkou o délce 9,5 km v uličkách Budapešti. V Maďarsku bude mít svůj start a cíl i 2. a 3. etapa. Poté se tradičně přesune do Itálie. Celá trasa Giro d'Italia 2020 bude odhalena na podzim 2019.

Růžový trikot obhajuje Richard Carapaz, který se stal první ekvádorským vítězem slavných Grand Tour v historii.

Giro d'Italia patří spolu s Tour de France a Vueltou mezi Grand Tour, 3-týdenní etapové závody, zařazené do kalendáře UCI World Tour. Jde o druhý nejstarší cyklistický etapový závod, který se koná od roku 1909.

Mezi nejslavnější jezdce historie patří Alfredo Binda, Fausto Coppi a Eddy Merckx, kteří si na Giru připsali 5 vítězství v celkové klasifikaci závodu. Z českých cyklistů je rekordmanem Ján Svorada, který má na kontě v 10 účastí v rozmezí 1991-2004, během kterých 5x dosáhl na etapový triumf. V posledních letech se blýskl i Roman Kreuziger, který si v roce 2011 připsal 5. místo v celkové pořadí a etapové prvenství v horské 19. etapě Gira 2012.

Další ročníky
Ročník 2019
Ročník 2015
Další kola
14. března 2020
Praha (Milíčovský les)
Přihlásit se
18. dubna 2020
Ostrava (Bělský les)
Přihlásit se
16. května 2020
Říčany
Přihlásit se
6. června 2020
Plzeň (Borský park)
Přihlásit se
12. září 2020
Brno (ZOO Brno)
Přihlásit se
17. října 2020
Praha (Divoká Šárka)
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace iSport LIFE pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud