Vuelta má za sebou první vrchařský dojezd, novým lídrem je López

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Kolumbijský cyklista Miguel López je novým lídrem Vuelty. Jezdce stáje Astana dostalo do červeného dresu čtvrté místo v 5. etapě, která jako první prověřila jezdce náročným vrchařským dojezdem. Z vítězství se po úniku radoval Španěl Angel Madrazo, který tak vybojoval pro stáj Burgos první vavřín na akci WorldTour.

Jednatřicetiletý Madrazo zaútočil v závěru stoupání na 1950 m vysoký vrchol Alto de Javalambre a u místní astronomické observatoře byl s náskokem deseti sekund před stájovým kolegou Jetsem Bolem z Nizozemska. Pro oba to bylo první umístění na stupních vítězů na závodě Grand Tour v kariéře.

Třetí dojel s odstupem 22 sekund na vítěze další Španěl José Herrada, López měl manko 47 sekund. V celkovém hodnocení se ale vyšvihl do čela a vede o 12 sekund před dalším z velkých favoritů Primožem Rogličem. Bývalý slovinský skokan na lyžích dnes dojel šestý.

Dosud vedoucí Ir Nicolas Roche nabral na 14. příčce ztrátu 2:17 minuty a v průběžném pořadí se propadl na páté místo.

Jediný český cyklista ve startovním poli Zdeněk Štybar dojel s téměř šestnáctiminutovým odstupem na 113. místě a klesl do sedmé desítky celkového hodnocení.

Cyklistický závod Vuelta - 5. etapa (L' Eliana - Observatorio Astrofísico de Javalambre, 165,5 km):
1. Madrazo (Šp./Burgos-BH) 4:58:31, 2. Bol (Niz./Burgos-BH) -10, 3. Herrada (Šp./Cofidis) -22, 4. López (Kol./Astana) -47, 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) oba -59, 7. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -1:29, 8. Quintana (Kol./Movistar), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) oba -1:41, 10. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:46, ...113. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -15:42.

Průběžné pořadí: 1. López 18:55:21, 2. Roglič -14, 3. Quintana -23, 4. Valverde -28, 5. Roche (Ir./Sunweb) -57, 6. Urán (Kol./EF Education First) -59, 7. Chaves -1:17, 8. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -1:18, 9. Pogačar -1:49, 10. Kelderman (Niz./Sunweb) -1:50, ...67. Štybar -15:54.