29. července 2007 • 00:00

Contador vyhrál Tour de France

Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Španělský cyklista Alberto Contador vyhrál 94. ročník nejslavnějšího závodu světa Tour de France.

Španělský cyklista Alberto Contador vyhrál 94. ročník nejslavnějšího závodu světa Tour de France. Čtyřiadvacetiletý člen stáje Discovery Channel, jenž si oblékl žlutý trikot vedoucího muže ve čtvrtek po vyřazení dosavadního lídra Michaela Rasmussena, zvítězil s náskokem 23 sekund před Australanem Cadelem Evansem. Třetí skončil Contadorův týmový kolega Levi Leipheimer z USA. Jezdcům z prvních příček celkového pořadí dnes stačilo dojet v hlavním poli v etapě s cílem v Paříži, kde se už bojovalo pouze o prestižní závěrečný triumf na Champs Elysées. Ten po 146 kilometrech získal Ital Daniele Bennati, jenž ve spurtu porazil další specialisty Thora Hushovda z Norska a Němce Erika Zabela. Contador ze stáje Discovery Channel si téměř definitivně zajistil vítězství v dopingem poznamenané Tour v sobotní časovce, kdy si udržel žlutý dres lídra. Jeho náskok na bývalého bikera Evanse je druhý nejmenší v historii, těsnější vítězství zaznamenal jen v roce 1989 Američan Greg LeMond, jenž v součtu předstihl domácího Laurenta Fignona o pouhých osm sekund. Vedle žlutého trikotu patří Contadorovi i bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let. Bodovací soutěž vyhrál a zelený trikot do sbírky získal belgický spurtér Tom Boonen, majitelem puntíkovaného dresu pro nejlepšího vrchaře se stal Kolumbijec Mauricio Soler. V soutěži týmu zvítězil Discovery Channel, jehož šéf Johan Bruyneel tak navázal na sedm triumfů s Lancem Armstrongem z let 1999-2005. Výsledky - 20. etapa (146 km): 1. Bennati (It.) 3:51:03 hod., 2. Hushovd (Nor.), 3. Zabel (Něm.), 4. Hunter (JAR), 5. Boonen (Belg.), 6. Chavanel (Fr.), 7. Cancellara (Švýc.), 8. Millar (Brit.), 9. Förster (Něm.), 10. Quinziato (It.) všichni stejný čas. Konečné pořadí: 1. Contador (Šp.) 91:00:62, 2. Evans (Austr.) -23, 3. Leipheimer (USA) -31, 4. Sastre -7:08, 5. Zubeldia -8:17, 6. Valverde (všichni Šp.) -11:37, 7. Kirchen (Luc.) -12:18, 8. Popovyč (Ukr.) -12:25, 9. Astarloza -14:14, 10. Pereiro (oba Šp.) -14:25.