TEST: Garmin Fenix 6. Doplněk za 28 tisíc, přesto na ně lidé stojí fronty | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: Petr Kratochvíl
5.10.2019 • 05:00

TEST: Garmin Fenix 6. Doplněk za 28 tisíc, přesto na ně lidé stojí fronty

Vstoupit do diskuse
0

Ve světě elektroniky je jen málo výrobků, na které jsou kupující ochotni čekat frontu a chytré hodinky řady Garmin Fenix mezi ně rozhodně patří. V těchto dnech na trh míří jejich nová řada označená pořadovým číslem šest. Americké značce Garmin se podařilo do poslední chvíle jejich představení utajit. O to více nás potěšilo, že jsme měli mezi prvními možnost Fenix 6 vyzkoušet.Chytré hodinky Garmin Fenix patří mezi sportovci a outdoorovými nadšenci mezi kultovní výrobky. První generace Fenix hodinek, představená v roce 2012, byla určena především pro outdoorové využití a nedočkala se výrazného úspěchu. Většina současných příznivců těchto hodinek zaznamenala poprvé Fenix třetí generace, které se objevily v roce 2015.

U Fenix 3 Garmin zásadně přepracoval design, ovládání, menu a fenixům nadělil barevný displej, sportovní všestrannost a neuvěřitelnou výdrž, až tři týdny na jediné nabití. Největším argumentem pro koupi Fenix 3 ale nebyla jedinečná funkční výbava, ale fakt, že sportovní hodinky poprvé nabídly civilní vzhled a daly se bez obav nosit i během dne. Při jejich výrobě Garmin poprvé u sportovně zaměřených hodinek použil kombinaci oceli, minerálních či safírových skel a u vybraných modelů dokonce titan.

Postupem času Garmin představil řady Fenix 3 Optic (2016), Fenix 5 (2017) a Fenix 5 Plus (2018). Garmin Fenix se stal pojmem a etalonem, se kterým se poměřují ostatní sportovní hodinky na trhu.

Zatím v každé nové generaci hodinek řady Fenix Garmin něčím překvapil, současně ale zachoval to, co se v předchozích generacích osvědčilo. Řada Fenix 6 si proto do vínku z předchozích generací nese možnost změřit a podrobně vyhodnotit většinu sportů.

Během, cyklistikou a plaváním počínaje a golfem, lyžováním či triatlonem konče. Také Fenix 6 mají ve výbavě barometr, kompas a teploměr. Umí se propojit s chytrým mobilním telefonem a zobrazovat příchozí volání a další informace. Platby Garmin Pay umožní nahrát do Fenixů informace o vaší platební kartě a nahradí ji při placení u bezkontaktních terminálů. Podobně, jako v předešlé generaci, i řada Fenix 6 přichází s nabídkou tří velikostí hodinek.

Chytré hodinky Garmin Fenix patří mezi sportovci a outdoorovými nadšenci mezi kultovní výrobky.Chytré hodinky Garmin Fenix patří mezi sportovci a outdoorovými nadšenci mezi kultovní výrobky.Foto Sport

Větší displej a dobíjení ze Slunce

Nejmenší Fenix 6S zaujmou především ženy, právě u nich je k dispozici nejpestřejší nabídka barev a materiálů. Modely označené Fenix 6 mají decentní barvy a střední velikost. Největší modely nesou název Fenix 6X a sednou na urostlou mužskou ruku.

Co přináší Fenix 6 nového? Modely Fenix 6 a Fenix 6X se chlubí větším displejem. Plocha displeje narostla u Fenix 6 o 18 % na průměr 1,3“ a u Fenix 6X dokonce o 36 %, na průměr 1,4“. Oba modely tak mají okolo displeje užší rámeček a působí elegantněji. U všech modelů použil Garmin rychlejší procesory, nový GPS chipset a výkonnější optický snímač tepu s integrovaným měřením okysličení krve.

Optický snímač tepu na zápěstí je poprvé schopen měřit srdeční tep dokonce i při plavání v bazénu, kde je nošení hrudních pásů poměrně nepraktické. Zásadní vylepšení se týká také vyhodnocení tréninku a sportovní zátěže. Hodinky jsou schopné srozumitelnými zprávami upozornit na to, na jaký typ tréninku byste se měli zaměřit a současně reálněji než dosud, předpoví vaše časy na 5 km, 10 km, půlmaraton a maraton.

I přes znatelně větší výkon se Garminu podařilo snížit u Fenix 6 spotřebu a výrazně zlepšit výdrž a obecně správu baterií. Hodinky v závislosti na spotřebě nabízí nově několik režimů fungování, a to jak v režimu měření sportů, tak i v režimu hodinek. Výdrž na jedno nabití v režimu chytrých hodinek dosahuje podle modelu a použitého módu od devíti až do 80 dnů! Výdrž při měření sportu pomocí GPS se pak pohybuje od 25 do 120 hodin v závislosti na modelu a použitém módu.

I přes znatelně větší výkon se Garminu podařilo snížit u Fenix 6 spotřebu a výrazně zlepšit výdrž a obecně správu baterií.I přes znatelně větší výkon se Garminu podařilo snížit u Fenix 6 spotřebu a výrazně zlepšit výdrž a obecně správu baterií.Foto Sport

"Legrace" za 24 tisíc korun

Z uvedených hodnot pak vybočuje vrcholný model hodinek pojmenovaný Fenix 6X Solar. Jak je z názvu patrné, nespoléhá se jen na klasické dobíjení a přidává možnost dobíjení ze slunečního svitu pomocí solárního skla hodinek. Právě v kombinovaném režimu dobíjení dosahuje výdrž až 24 dní na jedno nabití v režimu chytrých hodinek, až 66 hodin plnohodnotného GPS záznamu, až 56 dnů GPS záznamu v expedičním režimu nebo až 120 dnů v úsporném režimu hodinek!

Špičkové funkce hodinek jsou ale vyvážené jejich cenou. Pořizovací ceny modelů řady Fenix 6 začínají na bezmála 18 000 Kč a končí na 24 000 Kč u modelu Fenix 6X Solar se solárním dobíjením. V kategorii chytrých i sportovních hodinek patří Garmin Fenix k nejdražším, ale současně nejvšestrannějším hodinkám, které se dnes nabízejí.

Nabídka funkcí hodinek je tak bohatá, že jejich potenciál nedokáže všestranný sportovec využít ani z jedné poloviny. Pokud běháte, jezdíte na kole nebo lyžujete, najdete jistě na trhu i jiné, levnější modely, včetně starších verzí hodinek Fenix, které vám výkony změří dostatečně dobře. Fenix 6 jsou ale jedním slovem úžasné. Od elegantních modelů Fenix 6S v dámských barvách, až po vrcholné Fenix 6X Solar vhodné pro urostlé zápěstí a náročné aktivity. Neméně důležité je, že Fenix 6 se dají nosit na ruce celý den a hodinky přitom na první pohled neprozradí nic ze své extrémní výbavy. Jedinou nevýhodou hodinek tak zůstává jejich poměrně vysoká cena.

Špičkové funkce hodinek jsou ale vyvážené jejich cenou. Pořizovací ceny modelů řady Fenix 6 začínají na bezmála 18 000 Kč a končí na 24 000 Kč u modelu Fenix 6X Solar se solárním dobíjením.
Špičkové funkce hodinek jsou ale vyvážené jejich cenou. Pořizovací ceny modelů řady Fenix 6 začínají na bezmála 18 000 Kč a končí na 24 000 Kč u modelu Fenix 6X Solar se solárním dobíjením.


Témata:  sportisportlifeGarmin Fenix 6hodinkyběhběhání
Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud