"Kachna" stylem vyhrál pětkrát na OH: Kdybych běhal jako ostatní, plácal bych se vzadu | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: ČTKjab
4.10.2017 • 14:24

"Kachna" stylem vyhrál pětkrát na OH: Kdybych běhal jako ostatní, plácal bych se vzadu

Vstoupit do diskuse
0

Nosil zlaté tretry, přezdívalo se mu Kachna a byl rychlý jako vítr. Americký běžec Michael Johnson vybojoval během své kariéry pět zlatých olympijských medailí a devět titulů mistra světa, kromě toho mu dlouho patřily světové rekordy na dvoustovce i čtyřstovce. Ačkoli o obě maxima i po jednom nejcennějším kovu z OH i MS přišel, stále je jedním z nejslavnějších atletů všech dob.V září oslavil padesátiny. Johnsona proslavil originální vzpřímený běh s krátkými krůčky, jímž postavil na hlavu všechny teorie o ideálním postoji. Když se ho novináři ptali, jestli by nebyl ještě rychlejší, kdyby běhal jako ostatní, odpověděl: "Kdybych běhal jako ostatní, plácal bych se někde vzadu s nimi."

Sbírku medailí ze světových šampionátů načal rodák z Dallasu v roce 1991 v Tokiu, kde vyhrál dvoustovku. O dva roky později ve Stuttgartu poprvé triumfoval i na dvojnásobné trati, v Göteborgu si dokonce připsal double. Na pěti světových šampionátech vybojoval celkem devět titulů: čtyři na čtyřstovce, dva na dvoustovce a tři ve čtvrtkařské štafetě. Dařilo se mu i na olympijských hrách, odkud si odvezl pět zlatých medailí.

V Barceloně 1992 byl členem vítězné štafety na 4x400 metrů, v Atlantě 1996 jako první běžec v historii kraloval na tratích 200 i 400 metrů a v Sydney 2000 vyhrál čtvrtku i štafetu. Z MS v Seville a OH v Sydney byla americká štafeta později diskvalifikována kvůli dopingu.

"Vím, že ta medaile nebyla vyhraná poctivě, není čistá. I když je to obtížné, vrátím ji Mezinárodnímu olympijskému výboru, protože ji nechci. Cítím se podvedený, zrazený a ponížený," uvedl Johnson ještě před diskvalifikací poté, co se jeho kolega ze štafety Antonio Pettigrew přiznal k užívání nedovolených látek.

Světový rekord zaběhl dohromady osmkrát, jeho osobní maxima na dvoustovce i čtyřstovce dlouho nikdo nepřekonal. Kratší ze dvou vzdáleností prolétl v olympijském finále v Atlantě v čase 19,32 sekundy, lepší byl až po 12 letech fenomenální Jamajčan Usain Bolt. Historicky nejlepší výkon na "čtvrtce" 43,18 vydržel ještě o pět let déle.

Kariéru ukončil dvojnásobný nejlepší světový atlet roku po hrách v Sydney. Poté se věnoval komentování atletických závodů, psaní sloupků do novin či trénování. V roce 2007 otevřel v texaském McKinney vlastní tréninkové centrum, měl i konzultační agenturu.

Je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Sebastiana. "Jsem pyšný na to, že se na mne bude vzpomínat jako na sportovce, který posunul hranice možného. Všichni si mysleli, že je nemožné vyhrát na jedné akci dvoustovku i čtyřstovku, ale já to dokázal a zapsal se do historie sportu," řekl Johnson. "Tvrdě pracuji, abych se zdokonalil jako člověk, otec, manžel i manažer," dodal perfekcionistický milovník vína.


Témata:  sportSuperlifeběhběháníMichael Johnson
Vstoupit do diskuse
0
Další články autora

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud