Neporazitelný Nymburk: český basketbal je ve stínu giganta

31 zápasů bez porážky a 11. titul v řadě. Taková byla skvostná bilance basketbalistů Nymburka na českých palubovkách v minulé sezoně. Nový ročník Kooperativy NBL (jak zní aktuální název nejvyšší domácí soutěže mužů), který naplno odstartuje o víkendu, se podle všeho bude hrát podle stejných – tedy nymburských – not. Je to pro český basketbal dobře nebo špatně?
Jedenáct let je v životě vrcholového sportovce prakticky celý „produktivní věk“. Pro ilustraci: představte si basketbalistu, který do české ligy poprvé naskočil ve dvaceti letech v sezoně 2003 – 2004, kdy nymburská éra začala.
Pokud neměl potřebný talent, výkonnost a štěstí, a nezahrál si tak během své kariéry za Nymburk, má teď před sebou v jedenatřiceti dvě tři dobré sezony – a prakticky nulovou šanci radovat se z mistrovského titulu. Na ten ostatně mohl zapomenout v každém ligovém ročníku, který v Česku odehrál. Nymburk vládl – v podstatě bezkonkurenčně.
Demotivující? Jistě. Nadvláda středočeského klubu navíc jen tak neskončí: obhájce titulu jde do nové sezony s rekordním rozpočtem 100 milionů korun, takže šňůra 58 zápasů bez porážky (Nymburk padl naposled v prosinci 2012 s Děčínem) bude s největší pravděpodobností pokračovat. „V lize nebudeme mít konkurenci. To není chvástání, takhle to prostě je. Jestli prohrajeme pár zápasů, pak jen svou vlastní nedůsledností,“ říká otevřeně nová posila Luboš Bartoň.
Na jednu stranu je báječné, že v Česku existuje stabilní klub, který pravidelně – a s úspěchem – hraje evropskou VTB Ligu, Eurocup, a vytrvale se snaží o účast v Eurolize (kéž by se to jednou povedlo!). Na druhou stranu jsou všechny ostatní domácí týmy odsouzeny do role sparingpartnerů.
A i pomalý úpadek českého klubového basketbalu je důvodem, proč největší domácí talenty prchají do zahraničí, jakmile se naskytne příležitost. Je to logická a správná cesta, jak dál rozvíjet kariéru. Na fanoušky v Česku ale zbývá druhá (v lepším případě) garnitura hráčů – a tím pádem i soutěž o druhé místo.
Není chybou Nymburka, že si vydobyl výsadní postavení a umí si ho udržet. Tady je místě spíš gratulace. Spíše by to chtělo více energie a zápalu od ostatních... Najdou se?