Štybar a König nevyhráli náhodou. Je téměř jisté, že si úspěch zopakují

Nejdřív nemáte nic, a pak znenadání dostanete víc, než dokážete přijmout. Česká cyklistická lavina úspěchů na Vueltě je přesně taková. Etapové triumfy Zdeňka Štybara a Leopolda Königa byly tak náhlé, že částečně zapadala jejich výjimečnost. Tím spíš, že přišly během veleúspěšného víkendu veslařů, kaniostů a judistů. Nebyly však náhodné a je téměř jisté, že se budou opakovat.
Česká silniční cyklistika je už řadu let výsostným rajonem Romana Kreuzigera. Jeho úžasné páté místo na letošní Tour de France může překonat máloco, ale Vuelta ukazuje, že má více než zdatné sekundanty.
Etapová vítězství Štybara a Königa se v historickém kontextu řadí do výkladní skříně domácí sportovní historie. Už jen proto, že měli na třítýdenních závodech Grand Tour (Giro d´Italia, Tour de France, Vuelta) jen čtyři předchůdce (Jána Svoradu, Jana Hrušku, Tomáše Konečného, Romana Kreuzigera).
Říká se, že třítýdenní závod může zvládnout jen fyzicky a psychicky odolná osobnost. Vítězství pak cyklistu povyšuje do vyššího stavu – tedy mezi sportovce, kteří v silné konkurenci dokázali najít v enormním vypětí hluboký rezervoár vůle, který jim umožnil vyčnívat nad ostatními.
Vuelta už navíc dávno není přehlížený závod, který ztrácí kredit kvůli termínu, kdy se jede měsíc po konci Tour de France a měsíc před startem mistrovství světa. Letošní konkurence je špičková. Jede Nibali, vítěz Gira, v pelotonu jsou elitní Španělé Valverde, Rodríguez a Sánchez nebo kolumbijská kometa Urán.
Španělský podnik je vedle toho specifický a velmi náročný. Na rozdíl od Gira a Tour se hned od prvních dní jezdí v prudkých kopcích, kde je těžké najít rytmus. A pokud je v profilu rovinatější etapa, peloton zase často ničí silný nárazový vítr.
Štybar a König dokázali všechny tyto nástrahy překonat. Už delší dobu totiž ukazovali, že jednou překročí bod, za který nevidí každý. První svými dvěma tituly šampiona v cyklokrosu a letošní formou na jarních klasikách, kdy mu kolize s divákem vzala šanci rvát se na Paříž-Roubaix o snový výsledek. Druhý byl od puberty vrchařská extratřída, letos vyhrál královskou etapu na závodě Kolem Kalifornie a během prvního startu na Grand Tour své schopnosti prodal.
A i když zřejmě ani jeden z nich nedosáhne věhlasu Kreuzigera, je zřejmé, že jde teprve o začátek jejich představení, ve kterém se dostanou za hranice extratřídy ještě několikrát.