TOP VIDEA
Příbram - Sparta: Rezek jako Ronaldo! Nádherně se trefil z přímého kopu Příbram - Sparta: Rezek jako Ronaldo! Nádherně se trefil z přímého kopu
Příbram - Sparta: Tetteh nádhernou pohotovou ranou posílá Spartu do vedení 1:0! Příbram - Sparta: Tetteh nádhernou pohotovou ranou posílá Spartu do vedení 1:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jde proti proudu. Zatímco Slavia a především Sparta považují tuzemský trh vesměs za přebraný a pomalu nehodný jejich jména a ambic, Viktoria se na cizí zahrádky nedívá. Posily sklízí téměř výlučně ve FORTUNA:LIZE – té české i slovenské. Je evidentní, že z počínání pražských „S“ si (někdy odstrašující) příklad mistr brát nehodlá. „Plzeň rozhodně není nejbohatší klub. Ale právě ze slabší stránky děláme tu silnou, protože si chceme sportem vydělat. Jde o velmi silný motivační prvek, který nám v Plzni funguje už devátým rokem,“ prohlásil v pondělí spokojeně majitel klubu Tomáš Paclík.

Viktoria na rozdíl od dvou hlavních konkurentů v boji o titul nemá takřka bezedný rozpočet na transfery, každou korunu naopak dvakrát obrátí. Proto se chová oportunisticky, a jakmile se objeví výhodná příležitost na trhu, jde tvrdě po ní. Viz tři zimní first-minute posily Joel Kayamba, Erik Pačinda i Jean-David Beauguel, které si zajistila s několikaměsíčním předstihem.

Klasické odstupné přitom Viktoria zaplatila pouze za Kayambu, konkrétně 15 milionů korun. O moc víc ostatně za hráče dávat nechce, její neoficiální limit se pohybuje někde kolem 25 milionů. Pačinda a Beauguel přicházejí jako volní hráči, takže místo Dunajské Stredy a Zlína se Plzeň musí vyrovnat s agenty dotyčných hráčů.

Aby bylo jasno – ani tato strategie není zárukou úspěchu. Naopak skrývá také velké množství rizik, která nákupy v „partiovém“ zboží obnášejí. Stačí jít pěkně jméno po jménu.

Šestadvacetiletý Kayamba sice působí v Česku už od roku 2013, nicméně na elitní úroveň se musel prokousat přes Hlinsko, juniorky Příbrami a Hradce Králové a druholigové Pardubice, odkud ho loni v létě vytáhla Opava. První ligu tedy hraje teprve šest měsíců a nasbíral v ní zatím pouze titěrných dvanáct startů. Příchod do týmu účastníka Ligy mistrů, který bude na jaře s největší pravděpodobností hrát Evropskou ligu, tak pro něj může být příliš velký skok.

O tři roky starší Pačinda, který nastoupil třikrát za slovenskou reprezentaci a Evropskou ligu si zahrál aspoň v předkolech, má zase jiný problém – s disciplínou. V Dunajské Stredě byl kvůli svému chování suspendován a špatně se stačil uvést už i v Plzni, když se nechal za urážku rozhodčího vyloučit v juniorské lize. Jeho ostrý start do nového angažmá se tak opozdí nejméně o tři ligové zápasy, na které dostal stopku.

Šestadvacetiletý Beauguel je tuzemskou nejvyšší soutěží dokonale prověřen a na jeho přístup jdou ze Zlína jen samé pozitivní reference, nicméně i v jeho případě najdeme jedno velké ALE. A to je náchylnost francouzského útočníka ke zraněním, kvůli kterým vynechal valnou část ve čtyřech (!) z šesti sezon v barvách Dukly, respektive Fastavu. Jak vidno, obhájce titulu rozšiřuje svůj kádr hráči s kazem. Vědomě a rád, zkrátka doufá, že se jejich slabá stránka v červenomodrém dresu neprojeví. Nebo jen minimálně. Teprve čas ukáže, zda jde o správnou a dlouhodobě udržitelnou strategii.

SESTŘIH: Plzeň - Olomouc 2:0. Mistr konečně vyhrál, má pohodlné tři body
720p 360p

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 18. kola Fortuna ligy »

19. kolo Fortuna ligy:

Baník Ostrava - Olomouc (pá 14.12., 18:00), Teplice - Zlín (so 15.12., 15:00), Slovácko - Dukla (so 15.12., 15:00), Opava - Ml. Boleslav (so 15.12., 15:00), Bohemians - Liberec (so 15.12., 15:00), Příbram - Sparta (so 15.12., 17:00), Plzeň - Karviná (ne 16.12., 15:00), Jablonec - Slavia (po 17.12., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze