V Česku nehrají tenis jen holky. Davis Cup ukázal světlo na konci tunelu | iSport.cz
Jan Jaroch
8. března 2020 • 18:42

V Česku nehrají tenis jen holky. Davis Cup ukázal světlo na konci tunelu

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jágr varuje: Jestli současná opatření budou pokračovat, sport skončí!
LM: Real si to rozdá se City. Ronaldo bude chtít ušatý pohár pro Juventus
VŠECHNA VIDEA ZDE

Slavíme něco, co bylo v časech B+Š samozřejmostí. Český tenis letos nebude chybět na finálovém týdnu Davis Cupu v Madridu, což znamená, že se dostal mezi osmnáctku nejlepších zemí. Z historického hlediska titěrný krůček pro trojnásobné šampiony víc než stoleté soutěže, v „blbé náladě“ okolo tuzemského mužského tenisu ale strašně milý signál a impulz. Konečně dal někdo najevo, že v Česku nehrají tenis jen holky...Vždyť si vezměte, že čeští muži chyběli v lednu na ATP Cupu, soutěži pro 24 týmů, v níž nastoupilo třeba Moldavsko, Gruzie či Norsko. Australian Open se poprvé po 38 letech hrálo bez českého zástupce. Když v listopadu na Turnaji mistrů oznámil Tomáš Berdych, že končí kariéru, ztratil domácí mužský tenis definitivně relevanci ve světě.

A bude ještě trvat, než ji získá zpět. Po době temna, kdy nebylo vidět skutečně žádné světlo na konci tunelu, je ale konečně důvod věřit.

Jiřímu Veselému bude letos 27 let, to už se hráči příliš nemění. Nelze doufat, že by vystoupal do sfér Dominika Thiema, svého velkého rivala z juniorů, kterého tehdy převyšoval. Rozhodně je však tenhle dvoumetrový kluk materiálem pro elitní padesátku žebříčku a podle současného vzmachu se zdá, že by tam mohl trvaleji zakotvit.

Veselého obrození se příznivě promítlo do výsledku Davis Cupu, ještě pár let bude určitě jeho lídrem. A vedle něj mohou růst další a na největší scéně se střetávat s elitní konkurencí.

Strašně důležitá věc, že i na příští sezonu nebude mít český Davis Cup starost se záchranářskými pracemi v baráži a mladí dostanou čas. Čeští kluci nemůžou spoléhat na záplavu volných karet do větších turnajů jako třeba Američané, lopotí se po malých akcích krůček po krůčku.

Daviscupový týden je pro ně nejbližší dostupnou inspirací i oknem do jiné dimenze. Nehledě na velké peníze, které někteří z nich v Madridu poprvé v životě vydělají a budou je moci investovat zase do sebe.

Český tenisový potěr má reálné ambice se ve špičce jednou usídlit. Loni bylo konečně o mladých slyšet na juniorských grandslamech, Jonáš Forejtek vyhrál singl US Open a s Jiřím Lehečkou debl ve Wimbledonu, Lehečka s Daliborem Svrčinou ovládli čtyřhru Australian Open.

Připočtěme k nim devatenáctiletého Tomáše Macháče či dvacetiletého Michaela Vrbenského a je tu slušná šance, že jeden či víc z těchto borců to trefí. Snad do padesátky, třeba do dvacítky.

Takhle rozdané karty neměl mužský tenis už dlouho.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud