Jan Vacek
11. srpna 2022 • 04:40

Jankto ve Spartě? Kvalitní hráč, ale... Pro klub další z mnoha kroků do rizika

Autor: Jan Vacek, inf
Vstoupit do diskuse
25
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Pád Soukalové přišel s Koukalem, myslí si Krčmář i další. Žárlil, že je slavnější
SESTŘIH: Pardubice - Plzeň 2:3. Zářil Šulc, v oslabení domácí sahali po bodu
VŠECHNA VIDEA ZDE

KOMENTÁŘ JANA VACKA | Předně: Jakub Jankto je velice kvalitní hráč. Reprezentant, který si udělal v Itálii solidní jméno. Není náhoda, že za něj před třemi lety Sampdoria vysázela na stůl na české poměry astronomických 14,5 milionu eur. Přesto jeho čerstvý přesun do Sparty na roční hostování budí celou řadu otazníků. Nápadně se totiž podobá předchozím tahům letenského klubu, které se v drtivé většině případů hrozivě minuly účinkem.Pražané mají s návraty tuzemských hráčů do Čech bohaté zkušenosti. Pokud pomineme Jana Kuchtu, jenž se po odchodu ze Slavie Ruskem pouze mihl, naposledy tenhle model zvolili v létě 2020.

Tomáš Rosický tehdy ukázal na trio David Pavelka, Ondřej Čelůstka a Ladislav Krejčí starší. S trochou shovívavosti splnil očekávání pouze první jmenovaný. Druhý tráví víc času na marodce a třetí je pouze stínem své mladší verze. Suma sumárum, Sparta po tomto tahu nezískala žádnou trofej a ani výkonnostně se prakticky neposunula.

Teď vstupuje do stejné vody znovu. Ano, leckdo může argumentovat, že to není stejné. Že je Jankto mladší, že svou kvalitu na Apeninském poloostrově opakovaně potvrzoval. Dejme tomu, může být.

Reprezentační křídelník ovšem, stejně jako jeho předchůdci, nepřichází v ideálním výkonnostním rozpoložení. Na rozdíl třeba od Kuchty, jenž v červnu zářil v rámci Ligy národů.

Jankto se po přestupu do Getafe (částečně i vinou zdravotních trablů) téměř neprosadil, bilance patnácti startů, žádného gólu a dvou asistencí je výmluvná. Sparta tedy získává na papíře dobrého hráče, ale jaká je vlastně jeho aktuální výkonnost? To budeme zjišťovat za pochodu…

Formát hostování, za které Letenští nic neplatí, a navíc se budou s Getafe dělit o zhruba polovinu Janktova původního platu, může vybízet k dojmu, že klub tímto krokem nic neriskuje. Že nemá co ztratit.

Omyl. Pořád se jedná o nákladný transfer. Jankto bude nepochybně patřit k nejlépe placeným hráčům mužstva. Pokud se navíc Sparta rozhodne opci uplatnit, určitě to nebude otázka pár milionů korun. To všechno s vědomím, že hráče (za rok sedmadvacetiletého) v budoucnu jen těžko zobchoduje s nějakým výnosem.

Ale jsou tu i další aspekty. Pokud Jankto bude na hřišti, logicky se z něj někdo musí pakovat. Nemůže to odnést třeba nadějný Kryštof Daněk? Nebo Adam Karabec? Rozvoj mladých hráčů, na které Sparta chce spoléhat (a spoléhá), se může přibrzdit. Tenhle faktor nelze vyčíslit, ale není možné ho úplně pominout.

Levonohý fotbalista se navíc vrací do Čech v ideálním fotbalovém věku. V době, kdy by měl být na vrcholu sil a výkonnosti. Samozřejmě, nelze přehlížet osobní aspekty, které v případě Janktova rozhodování mohly hrát zcela zásadní roli. Je třeba je přijmout a respektovat. Zcela upozadit ale nemůžeme ani hráčovu sportovní ambici…

V neposlední řadě je třeba připomenout, že v Janktovi Sparta získává dalšího hráče, u kterého si bude muset dát extra záležet, aby ho udržela ve správném mentálním nastavení.

Pokud se jí to povede, může být pro mužstvo platný. Proč by ne? Janktův potenciál nemá smysl zpochybňovat. Otazníků a nástrah je ale v tomto případě víc než dost.

AC Sparta Praha Vše o klubu ZDE

Priskeho „kruh“: Skvělé pro fanoušky. Hráče nemá cenu ubíjet, říká Pivarník
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
25
Články odjinud


Články odjinud