Diego = Maradona. V čem je úskalí dokumentu, který uhranul fanoušky | iSport.cz
10. srpna 2019 • 14:01

Diego = Maradona. V čem je úskalí dokumentu, který uhranul fanoušky

TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY (7. kolo): Slovácko vykrade Ostravu. Zvládne Sparta těžký duel v Liberci? SÁZKAŘSKÉ TIPY (7. kolo): Slovácko vykrade Ostravu. Zvládne Sparta těžký duel v Liberci?
Fenomén RUDEJ FANDA: Jak dlouho už fandí Spartě? A co na to slávisti? Fenomén RUDEJ FANDA: Jak dlouho už fandí Spartě? A co na to slávisti?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dva góly Diega Maradony ve čtvrtfinále mistrovství světa 1986 proti Anglii, jeden rukou (ano, TOU boží rukou) a jeden po fantastickém sólu, ukazuje dokumentární film o slavném Argentinci jako nejvýstižnější moment fotbalistova charakteru. V rozmezí čtyř minut ze sebe vydal to nejhorší i nejlepší. Tím autoři snímku, který je právě k vidění v kinech, neříkají nic, co bychom už neznali.Na tématu dvou osobností v jednom člověku je ovšem postaven celý film. Pokouší se vystihnout, jak se z kloučka Diega stal rabiát Maradona. Už v tomto základním principu tkví největší slabina díla.

Uznejme, není určeno primárně fotbalovým fanouškům, nejlépe obeznámeným se životem jednoho z nejlepších hráčů všech dob. Ambice britského režiséra Asifa Kapadii je oslovit skrze příběhy slavných osobností široké publikum a předestřít mu závažná témata.

Film o Maradonovi dokončuje trilogii, propojenou motivem ničivé síly, jakou sláva působí na osudy mladých géniů. Předchozími částmi byly snímky Senna o brazilském pilotovi formule 1 Ayrtonu Sennovi a Amy o britské zpěvačce Amy Winehouseové. Jejich osudy jsou obecně známější než ten Maradonův, i proto, že jsou ukončené.

Smrt slavných utkví v lidském podvědomí a s ní i informace o životě. Senna zemřel po havárii v závodu a Winehouseová na otravu alkoholem. Slavný Diego žije, ačkoli jeho osud z posledních let, kdy už na něj nejsou kamery upřeny takřka neustále, je víceméně rozmlžen.

I když v zásadě víme, koho trénoval i koho ne, jaké podstoupil operace či léčby, dozvídáme se o jeho politických názorech a občanských postojích.

Kapadia si pro svůj příběh vybral Maradonovo působení v Neapoli. Ano, spíš než příběh Maradony jde o story sepsanou umným režisérem. Vypráví ho sice dokumentárním způsobem, ale podle scénáře s jasným záměrem a předem daným vyzněním. Těžko říct, zda ho z dostupného filmového materiálu odečetl, nebo si vybral takové záběry, aby do scénáře pasovaly. Výše popsaná proměna osobnosti je ve dvou hodinách na plátně až příliš sugestivní.

Jedno z podobenství orientálních duchovních nauk hovoří o dvou psech uvnitř každého z nás, dobrém a zlém. Podle toho, kterého z nich kdo víc „krmí“, takovým je člověkem. V obecné rovině je tedy možné, jak tvrdí film, že do určité fáze života krmil Maradona hodného psa, vlivem vnějších okolností však začal dávat přednost psovi zlému a proměnil sám sebe. Dramatický oblouk je dotvořen, divák má jasno. Právě toto zjednodušení je ale zrádné.

Jak ukazuje příklad slavného čtvrtfinále proti Anglii, jež otevřelo Argentině cestu k titulu šampionů a Maradonovi na vrchol osobní slávy, obě stránky osobnosti byly v Argentinci přítomny vždy stejně silně

Pokračování článku patří k placenému
obsahu iSportu

S předplatným získáte:

 • Sestřihy všech zápasů FORTUNA:LIGY
 • Exkluzivní videa z hokejové extraligy
 • Profilové rozhovory
 • Zákulisní informace z první ruky
 • Názory slavných expertů
 • Analýzy vítězství a porážek
 • Měsíční předplatné 49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc pro nové
  předplatitele (týká se pouze platby kartou).
  Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné 990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíční platbě.

  Objednat

Možnosti platby
?

 • Kartou online
 • Platba online
 • Platba SMS
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Články odjinud


Články odjinud