„Chci být taky muslimem“. Opěvovaný Salah boduje nejen na hřišti | iSport.cz
Karel Häring
24. dubna 2018 • 23:00

„Chci být taky muslimem“. Opěvovaný Salah boduje nejen na hřišti

TOP VIDEA
Liberec - Slavia: Ševčík blafákem oklamal Nguyena a zvyšuje vedení Pražanů, 0:3 Liberec - Slavia: Ševčík blafákem oklamal Nguyena a zvyšuje vedení Pražanů, 0:3
Čech dostal kartu za penaltovou radu: Nguyenovi jsem řekl, ať se nebojí zůstat stát Čech dostal kartu za penaltovou radu: Nguyenovi jsem řekl, ať se nebojí zůstat stát
VŠECHNA VIDEA ZDE

Belgičan Kevin de Bruyne má za sebou úžasnou sezonu. Ze středu pole řídil sprint Manchesteru City za mistrovským titulem. Osm gólů, patnáct asistencí, k tomu nespočet krásných pasů a přihrávek za obranu (milimetrově přesných). Klíčova postava nových šampionů by si cenu Asociace profesionálních fotbalistů (PFA) zasloužila.Záložník „Citizens“ měl ale malou nevýhodu v tom, že byl součástí skvělého mužstva a nevyčníval až tak výrazně jako Mohamed Salah. Liverpoolské křídlo zažívá po návratu do Anglie fantastické časy. Překonává klubové rekordy, momentálně mu schází jeden gól od nového maxima Premier League. Jednatřicet tref v rámci jednoho ročníku zatím dokázali nastřílet jen Alan Shearer, (1995/1996), Cristiano Ronaldo (2007/2008) a Luis Suarez (2013/2014). Salah má k dispozici ještě tři zápasy.

Egyptský fotbalový klenot si ale v průběhu této sezony vysloužil obdiv nejen u červené části Liverpoolu. Jeho vliv, i díky skromné, přátelské a usměvavé povaze, přesahuje bílé lajny na hřišti a turnikety u vstupu na stadion.

Ve své zemi patří k nejoslavovanějším hrdinům. A to nejen proto, že v rozhodujícím kvalifikačním duelu o postup na mistrovství světa 2018 proměnil v nastaveném čase pokutový kop a Egypt zvítězil nad Kongem 2:1.

Obrovský ohlas má jeho charitativní činnost. V rodném městě Nagrig vyrůstá z prostředků jeho nadace nemocnice i škola. Každý měsíc posílá téměř sto tisíc korun na jídlo a základní životní potřeby pro ty nejchudší.

Salah je takovým fenoménem, že mu v nedávných prezidentských volbách dalo hlas okolo milionů voličů, ačkoliv fotbalista pochopitelně nekandidoval. A když se nedávno zapojil do protidrogové kampaně, tak po odvysílání spotu, v němž účinkoval, vzrostl počet volajících na linku protidrogové poradny o 400 procent.

Hvězda Liverpoolu jde ale ještě dál, za hranice své země. Za svého vyslance jej bere celý arabský svět i fotbalová Afrika. Pro některé je pojítkem dvou rozdělených světů v této nestabilní době.

Fanoušci „Reds“ už vymysleli na adresu kudrnatého sympaťáka několik chorálů. V jednom z nich se zpívá. „If he's good enough for you, he's good enough for me, if he scores another few, then I'll be Muslim too.“ Když dá Mo ještě pár gólů, konvertují k muslimské víře.

Samozřejmě je potřeba to brát s nadsázkou! Ale pokřik vyvolal ve světě pozitivní ohlas. „Mo Salah dělá pro ukončení střetu civilizací víc než kdokoliv na světě,“ prohlásil na půl vážně libanonský satirik Karl Sharro. Také jeden liverpoolský imám se nechal slyšet, že podobné songy a přístup fanoušků mohou pomáhat „stavět mosty“.

Ale vraťme se zpět na hřiště, kde se cítí nejlépe a kde to miluje (jinak by jako kluk neabsolvoval pětkrát týdně čtyřhodinovou cestu do Káhiry na tréninky). Loni v létě přišel z AS Řím s vizitkou hráče, který už v Premier League byl, ale neprosadil se. V Chelsea strávil rok 2014, ale do základu se pod José Mourinhem neprosadil. Naopak spojení s Jürgenem Kloppem funguje dokonale. Střílí jeden gól za druhým, z jakékoliv pozice – třeba hlavou zády k brance – proti jakémukoliv počtu obránců. A neúnavně ze své pozice pravého křídla pomáhá presovat rozehrávku soupeře.

Salah se stal novou modlou tribuny Kop. A pokaždé, když se trefí, ozve se z ochozů ještě jiný chorál, dokonce populárnější než ten zmíněný – na melodii známé písničky od skupiny James „Sit Down“ se zpívá:

Mo Salah, Mo Salah, Mo Salah

Running down the wing

Salah la la la la la la la

Egyptian king

Teď je králem i celé Premier League. Naprosto zaslouženě.

A jak ukázal strhující zápas Liverpoolu s AS Řím, v němž se dvěma góly a stejným počtem asistencí podepsal pod výhru 5:2, chce svou vládu rozšířit prostřednictvím Ligy mistrů na celou Evropu.

SESTŘIH Premier League: Manchester City - Swansea 5:0. Šampioni si zastříleli

Mohamed Salah vstřelil 40. gól v sezoně
Mohamed Salah vstřelil 40. gól v sezoně

 
Články odjinud


Články odjinud