Pánové Starko, Berbře, Pelto a spol., nevěříme vám. Nejsme blbci!

Roman Berbr, Miroslav Pelta, Jaroslav Starka. Zkušení šíbři českého fotbalu mající velký vliv na chod celé kopané
Roman Berbr, Miroslav Pelta, Jaroslav Starka. Zkušení šíbři českého fotbalu mající velký vliv na chod celé kopanéZdroj: Koláž iSport.cz
Blogy
Začít diskusi (0)

DŮVĚRA. Toto slovo je nyní v souvislosti s českým fotbalem zmiňováno velmi často. Byl to šéf asociace Miroslav Pelta, kdo si při nástupu do funkce vytyčil jako jeden z hlavních úkolů vrátit fotbalu DŮVĚRU veřejnosti. Je to nyní příbramský boss Jaroslav Starka, kdo v České televizi obvinil deník Sport, že DŮVĚRU fotbalu podrývá zpochybňováním výkonů sudích. A je to Sport i značná část fanoušků, kdo ji ve vedení českého fotbalu necítí.

Slovo důvěra je odvozené od slovesa VĚŘIT a vyjadřuje vztah spoléhání se na druhé lidi či instituce. Vztahuje se k budoucnosti, kterou většinou jen tušíme, a vychází z minulé zkušenosti. DŮVĚRA je také důležitým předpokladem pro životní harmonii. Získává se obtížně a dlouho, zato ztratit se dá nepoctivým jednáním rychle a nadlouho.

Po teorii teď pojďme k praxi. A začněme otázkou: Má český fotbal DŮVĚRU? Odpověď je jednoznačná - ne! Na pomoc si můžeme vzít výzkum agentury STEM/MARK z konce minulého roku.

Na otázku, zda je český fotbal důvěryhodný, tu odpověď rozhodně či spíše ANO zvolilo jen 17 % respondentů. Naopak k variantě spíše či rozhodně NE se přiklonilo 76 % dotázaných.

Co to znamená? Společnost věří fotbalu asi stejně jako politikům. A to je zoufalé zjištění, byť ne překvapivé. Styčných bodů totiž najdete mezi těmito světy celou řadu.

Tím hlavním je korupce, která není výsledkem ojedinělých selhání, ale součástí systému. Systému kmotrů a kmotříčků, kteří přes okresní a krajské stranické sekretariáty respektive fotbalové svazy šplhají na vrchol pyramidy. A pokud nějaká ta aféra z vrcholu někoho smete, nahradí Ivánka jiný „prověřený kádr“.

Podle Jaroslava Starky ale přesto za špatný obraz fotbalu mohou média, a především deník Sport, protože píše o skandálech a vede mediální válku. A to řekne muž, který na otázku, zda by odpřísáhl, že ve fotbale nedal či nenabídl úplatek, odpoví: „Bavit se v tomhle státě o tom, že tady korupce neexistuje, to bych byl kretén, kripl a blb. Tohle bych nikdy neřekl. Ale za pár posledních let se těmhle věcem úplně vyhýbám.“

Byli bychom kreténi, kriplové a blbci...

A jsme zpátky u té DŮVĚRY. Jak je možné Starkovi VĚŘIT, když se prakticky přizná k tomu, že dřív se uplácení nevyhýbal? A jak se dá VĚŘIT tomu, že divné chyby sudích i jejich nasazování na zápasy jsou teď už jen omyly a shody náhod, když rozhodčí řídí Dagmar Damková, partnerka Romana Berbra - šíbra s pověstí Lorda Voldemorta?

Jak je možné VĚŘIT výkonnému výboru FAČR, když v něm sedí i tento plzeňský bafuňář, o jehož praktikách (například s přerozdělováním státních dotací klubům za hlasy ve volbách) nyní veřejně mluví už i bývalý šéf Pardubického krajského svazu Vladimír Janata?

A jak je možné VĚŘIT Miroslavu Peltovi, že fotbal z pozice bosse čistí, když byl v minulosti sám jedním z architektů této stavby hrůzy a nyní všechny aféry zametá pod koberec?

Byli bychom kreténi, kriplové a blbci, kdybychom věřili! A dokud budou český fotbal řídit tito lidé, obávám se, že si větší DŮVĚRU nezíská. Důvěra je totiž něco, co se uplatit nedá. Ale i když NEVĚŘÍM, nepřestanu doufat.

Třeba v to, že Nečasova vláda do fotbalu po všech aférách zastaví dotace, což vybudí členskou základnu, aby se odstřihla z nitek svých loutkovodičů.

Že je to naivní? Asi ano. Vždyť ty světy jsou si tak podobné...

Začít diskuzi