Časy se mění! I pro kotel Sparty, který může zůstat sám jako kůl v plotě | iSport.cz
Lukáš Tomek
14. září 2017 • 05:00

Časy se mění! I pro kotel Sparty, který může zůstat sám jako kůl v plotě

TOP VIDEA
TOP 5 Čechů ve španělské lize: Bílek v zelenobílém i dvojice v Atlétiku
BANÍK 2003-04 (II. část): Heinz o chemii v kabině, jak žila Ostrava a čím Baník předběhl dobu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Řadu let měla fotbalová Sparta tendenci řádění svých radikálních fanoušků příliš neřešit. A když už, tak pěkně po dobrém. Společnou schůzkou, domluvou, hlavně ať se moc nenaštvou a ještě něco nezničí. Nebyla to cesta, která měla hlubší smysl. Naopak. Proto je dobře, že po posledním incidentu v zápase s Karvinou z Letné zaznívá přímo z úst nejvyššího muže klubu úplně jiná dikce. Dikce, která jasně říká: o agresivní a neslušné fanoušky nestojíme!Spartě se nyní svým způsobem vrací benevolentní přístup k ultras z let minulých. Kotli letenského klubu totiž díky němu nezdravě rostlo sebevědomí i jakási představa o vlastní veledůležitosti. A také o bytostném právu zásadně ovlivňovat veškeré dění v klubu. Tomuto vidění světa navíc nahrávalo i to, že vůdci ultras bývali v čilém kontaktu s některými neloajálními zaměstnanci Sparty a často byli i přednostně zásobováni interními informacemi. Ať už tím zdrojem informací byl hráč, masér či jiný člen realizačního týmu… Nejednou tak byla zloba kotle i programově využita proti těm momentálně nepohodlným...

Dlouhý román by o tom mohl napsat například progresivní trenér a současný šéf sparťanské mládeže Jaroslav Hřebík. Ten byl v minulosti vystaven nechutné šikaně ultras. A pokřik „Hřebík ven“ zněl z kotle ještě dlouho poté, co přestal mít na dění v prvním týmu jakýkoliv přímý vliv a naopak se sparťanskými mládežnickými výběry válcoval zbytek republiky.

Jenomže časy se mění a to je v tomto případě jednoznačně dobře. Po aktuálním přímočarém prohlášení majitele klubu Daniela Křetínského se totiž zdá, že Sparta chce problém s agresivními „naokofanoušky“ opravdu řešit. A že individua posílající kohokoliv do plynu budou mít na Letné utrum.

Štastný Tomáš Rosický krátce po vstřelení gólu v zápase Sparty s Karvinou
Štastný Tomáš Rosický krátce po vstřelení gólu v zápase Sparty s Karvinou

Vlastně je to naprosto logické a nezbytné rozhodnutí. Ze Sparty se prakticky přes noc stal mezinárodní multikulturní klub s velkými ambicemi, ale kotel zůstal stejně xenofobní a nenávistný jako dřív. Upřímně - skandovat „Jude Slavia!“ a vedle toho v klubu vítat jako jednu z klíčových posil izraelského reprezentanta Tala Ben Chaima? To opravdu nejde dohromady…

Klíčové je, aby nyní Sparta ve své snaze zkulturnit prostředí na stadionu vytrvala. I kdyby to chvíli bolelo, i kdyby kotel na protest mlčel nebo prostě nebyl. A pochopit by to měl třeba i kapitán David Lafata. Je normální, že nemusí být ze všech změn (někdy hektických a možná i nedomyšlených) v klubu nadšený. Ale není normální v té chvíli hledat oporu u agresivního nenávistného davu.

Lafata by si měl v tomto ohledu vzít příklad z Tomáše Rosického. Ten ve svých prohlášeních dokáže být k dění ve Spartě zdravě kritický, ale na druhou stranu se nikdy nezbavuje vlastní zodpovědnosti a také nakonec vždy stojí na straně klubu.

Co dodat závěrem? Že pro Spartu je dobré, že se má v této situaci, do níž se upřímně dostala i řadou vlastních chyb a podcenění, evidentně o koho opřít. Při posledním zápase totiž nadávající kotel nakonec zůstal sám. Jako ten pověstný kůl v plotě. Většina opravdových fanoušků totiž na nadávky odpověděla pískotem a skandováním. Vedle „Sparta, Sparta“ nakonec zaznělo i výmluvné: „Kotel ven!“

První letošní derby sledujte na iSport.cz!

PŘÍMÝ PŘENOS UTKÁNÍ SLAVIA - SPARTA SLEDUJTE V NEDĚLI OD 18:00 ZDE>>>

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud