Chtějí mluvit? Dejte rozhodčím beztrestnost za svědectví

I rozhodčí, kteří přijali úplatek, mohou být beztrestní. Pokud pomohou policii objasnit organizovanou trestnou činnost v českém fotbale.
I rozhodčí, kteří přijali úplatek, mohou být beztrestní. Pokud pomohou policii objasnit organizovanou trestnou činnost v českém fotbale.Zdroj: Profimedia.cz
Blogy
Začít diskusi (0)

Chcete ulovit velkou rybu? Chytit velkého šéfa, který stojí za korupčním skandálem v českém fotbale? Jedno řešení se nabízí: nabídněte rozhodčím beztrestnost výměnou za svědectví.

Důkazy o korupci v českém fotbale nejsou. To je tvrdá realita, bohužel. Policie jen těžko někoho obviní na základě informací např. od Daniela Křetínského, šéfa Sparty. S nimi může pracovat, ale zároveň musí doufat, že se objeví věrohodní svědci. A čím více jich bude, tím hůře pro hlavouny zkorumpovaných vod.

Jedno svědectví už tu je. Od sudího Tomáše Adámka, který je teď nezvěstný (doufejme, že z vlastního zájmu). Ale ať ho ke svědectví vedlo cokoliv, může svým krokem strhnout lavinu, z níž se vynoří další svědci. Rozhodčí, jenž budou ochotni policistům povyprávět o všech nekalostech v českém fotbale. Podobně jako Adámek.

Protikorupční policie by ale neměla spoléhat jen na to, že se arbitři přihlásí sami. Těm, kteří jsou ochotni mluvit, by mohl státní zástupce v případě obžaloby nabídnout postavení tzv. spolupracujícího obviněného, což funguje od srpna.

Korunní svědek (jednoduše řečeno) by pak mohl svými výpověďmi přispět k objasnění organizované trestné činnosti a dopadení lidí, kteří nejenže úplatky nabízejí, ale celý fotbal nekalými praktikami ovládají. Odměnou by pro něj bylo výrazné zmírnění trestu nebo beztrestnost.

Pokud tuhle možnost rozhodčí dostanou, zvyšuje to šance na ulovení velké ryby. A ta vždycky smrdí od hlavy.

Tak proč chytat malé čudly?

Začít diskuzi