Svoboda boural, pil a skončil. Pardubice ale mají pod kobercem bouli | iSport.cz
Pavel Ryšavý
14. ledna 2019 • 21:30

Svoboda boural, pil a skončil. Pardubice ale mají pod kobercem bouli

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Odvolali Karviné gól proti Spartě správně? Co další sporné situace?
Zahraničí, nebo Česko? Paska zmiňuje rizika, Heidenreichovi vysvětlují volbu pro Atalantu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pardubice se nemazaly se svým trenérem brankářů Adamem Svobodou. Boural, řídil opilý, klub ho na hodinu propustil. Ukázal ramena a udělal silné gesto. Oprávněně. Ano, je potřeba se vymezit, ukázat, že organizace nechce mít s podobným chováním nic společného. Generální manažer Dušan Salfický zakročil rázně a rychle. Má to ovšem jeden háček, dost zásadní. Neměří všem stejně.Případ Adama Svobody je něco, čemu se dá říkat arogance moci. Čert teď vezmi nějaké výsledky a hokej, to je jen drobnost. Bývalý brankář a dnes už i bývalý trenér pardubických gólmanů má v první řadě velké štěstí, že nikoho při své jízdě nezabil. Tohle stigma by si sám v sobě nesl do konce života. Znovu se narodil řidič ve felicii, kterou Svoboda se svým volvem naboural. Znovu se narodil i on. Jeho hloupost neukončila cizí život, nezpackala ten jeho.

Ale chápete, dospělý člověk sedne za volant s tím, že má v krvi 1,8 promile? Já ne. Pro takové jednání zkrátka neexistuje omluva. Máte si zavolat taxi, jít pešky, přespat v příkopě, zalézt do krmelce. Cokoliv. Sedat do auta je ten nejpitomější nápad, který můžete dostat.

Pro představu, co znamená stav 1,8 promile? Je to jen hrubý údaj, ale pokud zadáte do jakéhokoliv internetového alkoholmetru data, že řidičem je muž, který váží zhruba 90 kilo, tak na číslo 1,8 se dostanete po osmi velkých jedenáctkách a jedné malé. Nebo když do sebe nalijete litr a půl vína. Případně půl litru vodky. Vyberte si. Lákavá představa, co? Vyloženě takového řidiče chcete na silnici potkat.

A teď k pardubické reakci. Tady zkrátka nemá význam žádné ty, ty, ty. Každý musí vědět, jak se má chovat. Je naprosto v pořádku, že dal klub od Adama Svobody ruce pryč. Jeho problém, ať se stará. Každému je jasné, že tohle byla od bývalého zaměstnance naprosto přesná střelba do vlastní nohy. Jestli něco zbídačený klub nepotřebuje, tak vlastní kauzy. Pokud je někdo tak hloupý, že ji vyrobí, zaslouží si vyhazov na minutu, ať je jeho odbornost taková, že z děravého brankáře udělá Dominika Haška.

Pro Dynamo ovšem škoda, že se takhle nechová v každé situaci. Když se generální manažer Dušan Salfický dozvěděl v létě o problému Petra Čáslavy, chtěl celou věc strčit pod koberec. Jeho obránce a jeden ze spolumajitelů klubu přeci neboural. Jenom ho zastavila policie a kontrolovala na návykové látky s pozitivním výsledkem.

Teď klub vydal jasné prohlášení. Svoboda končí. Když vyskočil případ Čáslava na veřejnost, mlžil a dělal, že se nic neděje. Jenže pod kobercem byla nametená boule tak veliká, že by si ji všiml i člověk s dvaceti dioptriemi, který nechal brýle doma.

Čáslavu policie vyšetřuje pro podezření z řízení pod vlivem návykové látky. Spolumajitel klubu měl mít pozitivní test na kokain. Podle informací Sportu měl být výsledek z laboratoře extrémně vysoký vylučující nějakou hloupou náhodu. Jasně, jeho auto nikoho netrefilo. Ale mohlo, tady není rozdíl s tím, co způsobil Svoboda. Jejich jednání bylo stejné, k volantu sedli ve chvíli, kdy se mu rozumný člověk vyhýbá obloukem. Pokud se někdo zlije do němoty, experimentuje s drogami, je to jeho věc. V případě, že sedne do auta, už ale ne.

Petr Čáslava už má k dispozici výsledky krevních testů, ví, kolik a jakou látku měl v krvi. Má papír. Kdyby byl nevinný a nic se nedělo? Není nic jednoduššího než lejstro vytáhnout na veřejnost. Smýt ze sebe podezření: „Podívejte, byl jsem čistý, moje hodnota byla tak nízká, že nestojí ani za řeč a absolutně netuším, jak se látka dostala do těla.“ Neřekli byste půl slova.

Jenže nic takového nepřišlo. Ostatně policie by se celým problémem nezabývala, pokud by výsledek byl jen marginální. Spolumajitel, obránce a teď i asistent trenéra všechny dotazy na svoji kauzu odmítá, že teď nemůže nic komentovat.

Ovšem výsledek musí (měli by) znát i členové vedení klubu, tedy Dušan Salfický, plus primátor města Martin Charvát, který je při současném akcionářském rozložení nejmocnějším mužem v klubu. Čáslavu v klubu nechali, protože ctí presumpci neviny, přestože tuší, jaká látka v jeho těle byla a proč kauzu řeší policie. Nakonec ho ještě vedení klubu vystavilo na lavičku jako asistenta trenéra Ladislava Lubiny. Tady vidím největší bizár. Ano, máme v organizaci muže, kterého řeší policie za jízdu pod vlivem návykové látky. Ale protože je to pardubický srdcař, bude trenérem.

A teď ke Svobodovi. Jeho nehoda se stala v sobotu, byl tam alkohol a zranění. Vážná věc. Ale na nic se nečekalo. Protože trenér brankářů je jen malá ryba? Kdyby byl klub takhle důsledný ve všem od začátku sezony, asi není tam, kde se nachází nyní. Má z ostudy kabát, všichni napříč extraligou se mu posmívají. Nečekáte na zlepšení, spíš na každý další kopanec. Docela rychle se tuhle slavnou značku s velkou historií podařilo zlikvidovat. Teď bojuje o přežití.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud