Tomáš Enge
5. srpna 2022 • 20:43

Škatulata mezi jezdci. Alonso si myslí, že v F1 bude jezdit nadosmrti

Autor: Tomáš Enge
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Slavia 0:0. Opatrné derby a vyloučený Preciado
Slavia na Letné? Trochu jako v Barceloně, říkají Saňák a Dostálek. Zaparkoval Trpišovský autobus?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Světem formule 1 hýbe přestupová kauza, kterou rozdmýchal začátkem týdne Fernando Alonso. Pojďme si připomenou nejdůležitější body tohoto příběhu. Na začátku celého kolotoče stál Sebastian Vettel, který minulý týden oznámil, že touto sezonou končí svou jezdeckou kariéru. Týmový šéf Astonu Martin Lawrence Stroll proto nelenil, okamžitě zvedl telefon a během pár hodin sehnal náhradu – španělského matadora Fernanda Alonsa.Alonso o svém rozhodnutí bohužel nějak zapomněl informovat svůj současný tým, kterým je francouzský Alpine. Stáj se tuto informaci údajně dozvěděla až z médií a všechny dost zaskočila. Pro Alonsa připravili poměrně výhodnou nabídku – dají mu roční smlouvu ve formuli 1 na rok 2023 s tím, že se pak přesune do jejich LMDh programu v Le Mans. Sedačku po něm měl v roce 2024 převzít mladý supertalent Oscar Piastri.

Takový scénář se Alonsovi ale moc nezamlouval. Zřejmě si myslí, že ve formuli 1 bude jezdit nadosmrti. Proto přijal nabídku Lawrence Strolla na víceletý kontrakt. V Alpine s takovou podpásovou však vůbec nepočítali a možná jen, aby nevypadali blbě, že je to pro ně takový šok, oznámili nového jezdce - Oscara Piastriho.

Piastri je členem jejich juniorkém programu, v rámci kterého vyhrál formuli 3 a poté i formuli 2. V letošním roce působil pro Alpine jako testovací a náhradní jezdec, účastnil se všech Velkých cen a byl přítomen i v továrně na nejrůznějších simulačních testech. Oznámit Piastriho se tedy jevilo jako logický krok. 

Piastri se ale na sociálních sítích ohradil a zprávu o tom, že by měl být od roku 2023 jezdcem Alpine, dementoval. Poslední věta jeho postu doslova zněla: „Za Alpine příští rok závodit nebudu.“ Pokud pilot něco takového napíše, je jasné, že má smlouvu s někým jiným.

Jak je to možné? Ukázalo se, že Piastri měl opci s Alpine platnou do 31. července 2022. Vypršela tedy 2 dny před tím, než Alonso oznámil svůj odchod k Astonu Martin. Zkrátka si to nepohlídali. Piastriho manažer Mark Weber o všem evidentně věděl, nelenil a už od začátku roku, kdy se vědělo, že Piastri bude letos jen náhradní a testovací jezdec, začal pomalinku potichounku vyjednávat o možném angažmá v jiném týmu. Připravoval si půdu pro případ, že Alpine opci prošvihne - a to se stalo.

Zatím se jako nejpravděpodobnější scénář jeví, že Piastri nahradí Daniela Ricciarda u McLarenu. Ricciardo má sice smlouvu i pro příští rok, ale už druhou sezonu se mu opravdu nedaří. Před Velkou cenou Rakouska zveřejnil zprávu, že ve formuli 1 nekončí a, že udělá všechno pro to, aby se výsledky zlepšily. Jenže zatím to pořád není nic slavného.

Zak Brown, který je šéfem stáje McLarem, Ricciarda taky příliš nepodržel a prohlásil, že každá smlouva se dá nějakým způsobem vypovědět. To je možná pravda, ale je otázkou, kolik to bude stát.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud