Zdeněk Haník
22. srpna 2018 • 11:39

Vysoká hra Zdeňka Haníka k ženskému beachvolejbalu: Přiznat chybu!

TOP VIDEA
Petr Čech: Skončit v nároďáku bylo správné. Do české ligy se nevrátím Petr Čech: Skončit v nároďáku bylo správné. Do české ligy se nevrátím
Slavný signál proti Slovákům. Sionko popsal, jak vznikla Brücknerova lest Slavný signál proti Slovákům. Sionko popsal, jak vznikla Brücknerova lest
VŠECHNA VIDEA ZDE

Přiznat chybu je příznakem vnitřní síly. Už jsem psal o tom, že naše nejnovější dějiny znají příklady velikánů, jejichž neomylnost nás přišla zatraceně draho. Bojuji za profesní poctivost, protože by mi život v odborné sportovní branži jinak nedával smysl. Ne, že bych chtěl v tomto článku mluvit o své chybě, ale rozhodně o změně úhlu pohledu. Jde o ženský beachvolejbal.Intenzivně přemýšlím o tom, že chci napsat text (možná knihu), která by nesla název „Vlastní trenérské omyly“. Jednak proto, že chybami se člověk učí, tvrdí moudrost lidu už dávno, a chyba je prostě fenomén doprovázející člověka na jeho životní pouti stejně neodbytně a vytrvale jako třeba nepříjemné složenky k zaplacení. Nechybuje pouze ten, kdo nedělá nic.

A jednak také proto, že přiznat si chybu je zárodkem nových správných rozhodnutí. V neposlední řadě i proto, že lidi v trenérském cechu i mimo něj dokáže povzbudit v práci, když se „ti nahoře“ občas vysvlečou do naha, aby bylo vidět, že to jsou normální lidé.

Kam mířím? Předminulý týden se beachvolejbalový pár Nausch-Sluková a Hermannová stal světovou jedničkou. A já jsem byl kdysi ten, kdo vehementně bránil rozpadu populárního tandemu Maki – Kiki.

Markéta s Kristýnou si můj obdiv zasloužily především tím, že dokázaly jít za svým snem, chovaly se naprosto nečesky a jakýkoli výdělek okamžitě znovu investovaly do svého vývoje. Proto jsem za nimi stál a dával je za vzor ostatním. Podřídily svůj život mezinárodnímu úspěchu v beachvolejbalu. Navíc byly Maki a Kiki jedním z takticky nejdisciplinovanějších párů.

Ne, že bych své tehdejší stanovisko nehájil i dnes, ale protože věřím činům a ne snovým představám, musím přiznat, že současné jedničky se dostaly tam, kde byly kdysi Sluková s Kolocovou, a snad ještě i o krůček dál. Markéta s Kristýnou byly tehdy pár č. 4, ale o to nejde…

Tehdejší i současná dvojice byly, resp. jsou součástí absolutní světové špičky. Přiznávám, že to jsem nečekal, a dává to za pravdu trenéru Simonu Nauschovi, který je hybatelem celého procesu. Ale ještě se chci vrátit.

Psal jsem o dění kolem Markéty, Kristýny, teď i Báry v této rubrice za 4 roky celkem pětkrát: nejprve to byly portréty Markéty a Kristýny, když ještě „svítilo slunce“, pak článek „Na pohřbu se zpívá“, když přišla bouře, potom text k olympiádě v Riu „Sluková a Hermannová nad katafalkem“ a nakonec mé nostalgické povzdechnutí v článku „Maki a Kiki byly vyvolené“.

Všech pět textů jsem znovu pročetl a nezměnil bych na nich ani řádku, ale co rád měním, je pohled na vývoj páru Hermannová – Sluková. Vycházejí mi z tohoto vývoje dvě odborná ponaučení.

Zaprvé se ukazuje, jak nesmírně důležité je nepřetržitě se konfrontovat se světovou špičkou, což je možné a děje se to v beachvolejbalu a individuálních sportech, ale absolutně to chybí (s výjimkou hokeje) v týmových sportech.

Takový basketbalista Satoranský ví, jak vypadá LeBron James, ale nikdo z ostatních hráčů nároďáku ho ještě naživo možná ani neviděl, natož aby proti němu hrál. Kdežto Sluková s Hermannovou mají všechny své hvězdné protivnice pod kůží. Čili, při hledání odpovědi na složitou otázku, v čem se skrývá problém dlouhodobé neúspěšnosti týmových sportů, je to určitě část odpovědi.

A zadruhé, opakovaně zde prohlašuji, že odborné know-how ve sportu leží za hranicemi našeho státu. A proto ho musíme vstřebávat jak konfrontací, o níž zde byla řeč, tak i tím, že musíme importovat zahraniční odbornou kvalitu. Přestože jsou tady nepříjemné zkušenosti (viz. fotbalová Sparta), budeme to muset dřív nebo později vzít na vědomí a akceptovat, pokud nechceme úplně zakrnět.

Zde mám mimo jiné na mysli jedinečnou práci Rakušana Simona Nausche, bez jehož vkladu by byl tento jedinečný úspěch nemožný. To, co předvedly Sluková s Hermannovou, je pro mě čin. I když naše vztahy s Markétou od kauzy rozpadu ochladly a navzdory tomu, že jsem během její kariéry držel palce i Kristýně, před tímto úspěchem se hodí smeknout.

 

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 14. kola Fortuna ligy »

15. kolo Fortuna ligy:

Mladá Boleslav - Dukla (pá 9.11., 18:00), Karviná - Sparta (so 10.11., 14:00), Slovácko - Liberec (so 10.11., 17:00), Opava - Baník Ostrava (ne 11.11., 14:00), Jablonec - Bohemians (ne 11.11., 15:00), Plzeň - Příbram (ne 11.11., 15:00), Teplice - Olomouc (ne 11.11., 15:00), Slavia - Zlín (po 5.11., 17:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze