Viděli jste to, co jste přesně chtěli vidět u hráčů v českých dresech. To nadšení! Bojovnost, partu, odhodlání. A hlavně vítězný poslední zápas s medailí. Slováci se utápějí v euforii, na krku se jim houpe olympijský bronz. Zatímco Češi si už několik dní doma mordují hlavu: Proč to nevyšlo?
A proč to vyšlo Slovákům? Není to tak dávno, co byli v ještě horší situaci. Nemohli se vyhrabat z bídy. Miroslav Šatan, současný šéf svazu i generální manažer reprezentace, byl několik let pod palbou kritiky. Fanoušci byli nespokojení, už je nebavilo sledovat, jak se jejich tým marně snaží na velkých akcích dostat do čtvrtfinále. Šestkrát v řadě nic. Až na minulém šampionátu v Rize to vyšlo.
Lidé na Slovensku ale zároveň chápali, že obroda může zabrat nějaký čas. Smířili se s tím. Byli rádi za to, že se v mužstvu objevovalo mládí.
A teď? Historický olympijský bronz! Trvalo to dlouho, ale ozdravný proces probíhá úspěšně. Slovákům pomohla zahraniční cesta, kanadský kouč Craig Ramsay je sice sedmdesátník, ale svými metodami progresivní kouč, který dokáže vycítit, jakou taktiku hráčům nachystat, nabudí je, ale zároveň uklidní. Věkem starý, myšlením mladý…
Hráče si dokázal získat, ti jeho systému věří. Pomohlo jim i to, že na herním schématu mohou pracovat delší dobu, dostali ho pod kůži.
Někdejším federálním parťákům vyšla sázka na mladé. Není třeba připomínat 17letého démona Slafkovského a další. V Pekingu se jim nakonec všechno krásně sešlo. Ale chtělo to čas. Ten teď potřebuje i český hokej.
Stejně jako zmiňovanou větší odvahu. Už je to kolikrát omleté téma, ale spočítejte si, kolik hráčů pod třiadvacet let měli Slováci v akci. Šest. Češi? Ani jednoho. Je otázka: měli ale Pešán a spol. kde brát?
Moc ne. A to je právě ten problém. Proto bude trvat, než se tuzemský hokej uzdraví. Pro české fanoušky alespoň malá útěcha: teď mohou se Slováky prožívat jejich úspěch. Zaslouží si to, bronz je ve správných rukách. Přeci jenom česko-slovenské pouto pořád ještě nějaké je.
Navíc znáte to: přej, a bude ti přáno.
I když to bude chtít velkou trpělivost, než se čeští fanoušci budou moct radovat i z českých úspěchů…
Zprávy ze dne 5. února 2022
Podívejte se ve videu czechteam.tv do zákulisí slavné jídelny v hlavním tiskovém středisku. Sehraní roboti vaří čerstvé jídlo, umí ho i servírovat, míchat drinky a do toho jezdí další roboti, kteří po vás uklízejí.
HOKEJ: Kanadský ženský tým si připisuje další velké vítězství, Finky zdolal nakonec 11:1.
CURLING: Česká dvojice po dvou odehraných endech prohrává s Velkou Británií 1:2.
CURLING: Čeští manželé Tomáš a Zuzana Paulovi právě nastupují ke svému pátému utkání v mixu. Čeká je bitva proti Velké Británii. ONLINE přenos sledujte ZDE >>>

SEVERSKÁ KOMBINACE: Německý sdruženář Erik Frenzel přišel o šanci zabojovat o třetí olympijské zlato na středním můstku za sebou. Šampion ze Soči a Pchjongčchangu nestihne stejně jako jeho reprezentační kolega Terence Weber po nákaze koronavirem středeční závod v Čang-ťia-kchou. Jejich start vyloučil týmový lékař Stefan Pecher.
HOKEJ: Ve druhé třetině se s góly v zápase Kanada - Finsko roztrhl pytel. Aktuální skóre je 7:1.
LYŽOVÁNÍ: Italka Sofia Goggiaová se dva týdny po zranění kolena vrátila k přípravě na lyžích a chystá se na cestu do dějiště olympijských her, kde má obhajovat titul ve sjezdu. Devětadvacetiletá hvězda se zotavuje po pádu v superobřím slalomu na Světovém poháru v Cortině d’Ampezzo, při kterém si poškodila zkřížený vaz v levém koleně a utrpěla drobnou frakturu v holenní kosti. „Dneska jsem se vrátila na lyže a bylo to skvělé,“ vzkázala Goggiaová na videu zveřejněném na facebooku. „Spousta práce během těch dvou týdnů, tolik zranění k zahojení, tolik úsilí... ale taková touha to zvládnout,“ uvedla.
SNOWBOARDING: Kvalifikaci slopestylistek zakončil tvrdý pád Maďarky Kamilly Kozubackové. Chvilinku před ní se na poslední postupové 12. místo vmáčkla Švýcarka Ariane Burriová s bodovým ziskem 65,55. Šárka Pančochová je klasifikována na 26. místě.



