Nad Tatrou sa blýska! Slovenský hokejový tým v Pekingu přepsal svou olympijskou historii. Svou první medaili získal po vítězství nad Švédskem v zápase o třetí místo. Skóre otevřel 17letý objev Juraj Slafkovský a klíčový gól na 2:0 přidal Samuel Takáč. Do prázdné branky pak výsledek 4:0 potvrdili znovu Slafkovský a Pavol Regenda. Švédy navíc jistým výkonem v brance vynuloval Patrik Rybár. O vítězi turnaje se rozhodne v neděli ráno mezi Finskem a sportovci z Ruska.
Hokejisté se postarali o druhou slovenskou medaili v Pekingu, zlato získala ve slalomu Petra Vlhová. Z bronzu se raduje i deset hráčů z české extraligy, které kanadský trenér Craig Ramsay zařadil do nominace.
Góly
Domácí:
Hosté: 23:17. Slafkovský, 32:47. Takáč, 58:26. Slafkovský, 58:46. Regenda
Sestavy
Domácí: Lars Johansson (Hellberg) – L. Bengtsson, Fantenberg, Folin, P. Holm, Pudas, Tömmernes (A), Lennström – C. Klingberg (A), Lander (C), Bromé – Everberg, Wallmark, Holmberg – D. Brodin, Linus Johansson, Rydahl – Friberg, J. de La Rose, Nordström – F. Olofsson.
Hosté: Rybár (Konrád) – Čerešňák (A), Čajkovský, M. Rosandić, Marinčin, Gernát, Kňažko, Š. Nemec – Slafkovský, Hrivík (C), Cehlárik (A) – Regenda, Miloš Roman, Takáč – Daňo, L. Hudáček, K. Pospíšil – Zuzin, Krištof, Kelemen – Jurčo.
Rozhodčí
Gouin (CAN), Romaško (RUS) – Lazarev (RUS), Šalagin (RUS)
Stadion
National Indoor Stadium (Peking)
Návštěva
1 229 diváků
V duelu zklamaných semifinalistů byli v úvodu aktivnější Švédové, kteří měli v 5. minutě i výhodu přesilové hry. Faul brankáře Rybára ale nepotrestali. Slováci pak získali převahu a nebezpečný byl zejména první útok. Gólman Johansson ale chytal spolehlivě a ve 12. minutě mu při Hrivíkově střele pomohla i tyčka.
Ve 24. minutě už gólman Petrohradu tolik štěstí neměl a za jeho zády skončila lehce tečovaná střela Slafkovského. Sedmnáctiletý slovenský talent si dal už šestý gól na turnaji.
Švédové přidali, jejich aktivitu ale přibrzdila vyloučení. Landerův faul ještě Slovensko nepotrestalo, sedm sekund před plánovaným návratem Everberga na led ale překonal Johanssona Takáč a přiblížil Slovensko historickému úspěchu.
Seveřané, kteří dohráli své semifinále 21 hodin před zápasem o bronz a měli na regeneraci téměř o deset hodin méně času než soupeř, za Slováky zaostávali v pohybu. V 51. minutě mohl zápas definitivně zlomit Cehlárik, Johansson si však s jeho samostatným nájezdem poradil.
Slováky to ale mrzet nemuselo. Švédové v závěru riskovali bez brankáře a ještě dvakrát inkasovali. Další trefu si připsal i Slafkovský, který korunoval své parádní vystoupení v Pekingu.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.
Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!
Jen dvě medaile z Pekingu místo sedmi z Pchjongčchangu. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ale problém českého sportu není v počtu medailí, nýbrž v nefunkčním systému českého sportu. „Myslíme si, že to vždycky nějak utáhneme,“ říká Kejval. Rozhovor čte zde: Za čtyři roky se nezměnilo nic, hokejisti se scházeli jak švábi na pivo
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Domluveno, dětský sbor doprovodil závěrečné pasáže a zhasnutí olympijského ohně, olympijské vločky teď symbolicky míří do celého světa...