Staněk zabojuje o medaili. Ve finále i Juška, první zlato v maratonu

0
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?

Koulař Tomáš Staněk na atletickém mistrovství Evropy v Mnichově splnil kvalifikační limit hned prvním pokusem. Do večerního finále postoupil výkonem 21,39 metru. Lepší byl jen Srb Armin Sinančevič, který kvalifikaci vyhrál vrhem dlouhým 21,82 metru. Ve finále je i dálkař Radek Juška.

Juška se zachránil posledním třetím pokusem, skočil 780 cm a postoupil ze sedmého místa. Naopak tyčkařce Amálii Švábíkové 440 cm na druhý pokus k postupu nestačilo, skončila čtrnáctá.

Sprinter Zdeněk Stromšík se do semifinále stovky nedostal, ve svém rozběhu byl šestý s časem 10,60. V téže disciplíně neprošla z rozběhů ani Eva Kubíčková (11,61), koulařka Markéta Červenková kvůli zranění kolena při rozcvičování do kvalifikace nezasáhla.

Koulaři měli hranici pro přímý postup do finále stanovenou na 21,15 metru a český reprezentant ji v úvodní sérii překonal o 24 centimetrů. "Jsem rád, že se mi ten pokus povedl, už v rozcvičování jsem hodil 21 metrů. Věděl jsem, že když si trochu pohlídám ten nájezd do otočky, tak to nemůže dopadnout špatně," řekl Staněk České televizi.

Boj o medaile začne ve 20:58. "Snažil jsem se ušetřit síly, forma evidentně vydržela. Teď ještě naladit se dobře na finále," dodal Staněk, který po zranění kotníku vynechal červencový světový šampionát v Eugene a dal přednost přípravě na ME.

Jeho forma v posledních týdnech rostla. Na mítinku v Lucembursku se výkonem 21,94 přiblížil na sedm centimetrů vlastnímu českému rekordu pod širým nebem a má nejlepší letošní výkon z přihlášených vrhačů.

Halový mistr Evropy z loňského roku Staněk ještě žádnou medaili z venkovního šampionátu nemá. Na mistrovství světa 2017 i mistrovství Evropy 2018 obsadil nepopulární čtvrtou pozici.

První zlatou medaili z letošního mistrovství Evropy si ulovila maratonská běžkyně Aleksandra Lisowská z Polska

ME má první šampionku

První zlato na atletickém mistrovství Evropy v Mnichově získala vítězka maratonu Aleksandra Lisowská z Polska. Nejlepší z trojice českých vytrvalkyň Tereza Hrochová doběhla na 23. místě.

Hrochová a Moira Stewartová se zpočátku často objevovaly v čele, po polovině závodu ale začaly ztrácet. Lisowská zvítězila o šest sekund před Mateou Parlovovou Koštrovou z Chorvatska, pro bronz si doběhla Nizozemka Nienke Brinkmanová. Hrochová na vítězku ztratila sedm a půl minuty, o místo za ní byla Marcela Joglová.

V desetiboji byl Adam Sebastian Helcelet po dvou disciplínách devátý, Jiřímu Sýkorovi patřilo 15. místo. S velkým náskokem vedl Švýcar Simon Ehammer, který vyhrál stovku a pak se v dálce blýskl veleskokem 831 cm.

Pro mistra světa a světového rekordmana Kevina Mayera skončila soutěž hned po úvodní disciplíně. V závěru stovky třicetiletý francouzský atlet výrazně zpomalil, cílem proběhl s velkou ztrátou v čase 11,67 a do dálkařského sektoru už kvůli svalovému zranění nenastoupil.

Mistrovství Evropy v atletice v Mnichově:

Finále:

Muži

• Maraton: 1. Ringer (Něm.) 2:10:21, 2. Teferi 2:10:23, 3. Ayale (oba Izr.) 2:10:29, 4. Petros (Něm.) 2:10:39, 5. Navarro (Fr.) 2:10:41, 6. Lamdassem (Šp.) 2:10:52, ...Homoláč (ČR) nedokončil.
  • Desetiboj (po třech disciplínách): 1. Ehammer (Švýc.) 2845 b. (100 m: 10,56 - dálka: 831 - koule: 14,24), 2. Dester (It.) 2591 (10,81 - 746 - 14,56), 3. Wiesiolek (Pol.) 2563 (11,07 - 745 - 15,11), 4. Taam (Niz.) 2525, 5. Skotheim (Nor.) 2522, 6. Helcelet 2521 (11,13 - 728 - 15,30), ...20. Sýkora (oba ČR) 1636 (11,09 - 692 - bez výkonu).

Ženy

• Maraton: 1. Lisowská (Pol.) 2:28:36, 2. Parlovová Koštrová (Chorv.) 2:28:42, 3. Brinkmanová (Niz.) 2:28:52, 4. Dattkeová (Něm.) 2:28:52, 5. Episová (It.) 2:29:06, 6. Mayerová (Něm.) 2:29:21, ...23. Hrochová 2:36:00, 24. Joglová 2:36:26, 40. Stewartová (všechny ČR) 2:43:03.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži

• 100 m: 1. Olatunde (Ir.) 10,19, ...16. Stromšík (ČR) 10,60 - nepostoupil do semifinále.
  • Dálka: 1. Montler (Švéd.) 806, ...7. Juška (ČR) 780 - postoupil do finále.
  • Koule: 1. Sinančevič (Srb.) 21,82, 2. Staněk (ČR) 21,39 - postoupil do finále.

Ženy

• 100 m: 1. Nkansaová (Belg.) 11,33, ...18. Kubíčková (ČR) 11,61 - nepostoupila do semifinále.
  • Tyč: 1. Šutejová (Slovin.) 450, ...14. Švábíková (ČR) 440 - nepostoupila do finále.
  • Koule: 1. Dongmová (Portug.) 19,32, ...Červenková (ČR) bez výkonu - nepostoupila do finále.