9. srpna 2017 • 10:10

Skandál! Útok na zlato? Jsi nemocný, sem nemůžeš, vyhodili běžce na MS

Autor: ,
TOP VIDEA
Olomouc - Plzeň: To byla rána! Tvrďák Hollweg vysklil plexisklo Olomouc - Plzeň: To byla rána! Tvrďák Hollweg vysklil plexisklo
LIGOVÉ STŘIHY: Hapal trefil, kam se Stanciuem. V derby moc taktiky nebylo LIGOVÉ STŘIHY: Hapal trefil, kam se Stanciuem. V derby moc taktiky nebylo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Běžec Isaac Makwala nesouhlasí s rozhodnutím Mezinárodní atletické federace IAAF, která mu ze zdravotních důvodů zakázala startovat v úterním finále mistrovství světa na 400 metrů. Třicetiletý reprezentant Botswany tvrdí, že je zdravý, a když přišel na stadion v Londýně, zabránila mu ochranka ve vstupu. Makwala měl být hlavním vyzyvatelem jihoafrické hvězdy a pozdějšího vítěze Waydea van Niekerka.Makwala byl jedním z třiceti atletů bydlících na jednom z oficiálních hotelů šampionátu, které postihly žaludeční potíže. Lídr letošních světových tabulek na 200 metrů proto nenastoupil do pondělních rozběhů a z rozhodnutí IAAF poté nemohl startovat ani ve finále na 400 metrů.

Makwala se však podle vlastních slov cítil dobře, proto nerozumí, proč nemohl startovat. "Když jsem přišel na stadion a byl jsem připravený závodit, nachystali na mě past a nepustili mě dovnitř," napsal na sociální síti facebook. "Celý den jsme bojovali, aby pravda vyšla najevo. Stojím si za tím, že nejsem nemocný a že mě neprohlédl žádný doktor," dodal.

"Jenom jsem zvracel, ale zase tak hrozné to nebylo," prohlásil. "Při rozcvičce jsem byl v pohodě a byl jsem připravený závodit. Tvrdě jsem se na to připravoval a teď mám pocit, jako by to někdo celé sabotoval... Nevím, co říct, protože k celé věci ani nemám všechny informace," prohlásil.

Isaac Makwala patřil k velkým favoritům
Isaac Makwala patřil k velkým favoritům


IAAF se k případu vyjádřila jen krátce. Nejprve informovala o tom, že Makwalu stáhla ze závodu ze zdravotních důvodů na základě doporučení lékařského delegáta. Poté přidala, že důvodem bylo infekční onemocnění, které u něj objevila lékařská prohlídka.

"Vedoucí výpravy, týmový lékař i fyzioterapeut byli po prohlídce informováni, že atlet by měl být 48 hodin v karanténě a přijde tak o finále běhu na 400 metrů," uvedla IAAF v prohlášení.

Předseda botswanské atletické federace Falcon Sedimo však v rozhovoru pro BBC uvedl, že Makwalu nikdo nekontroloval a že se navíc o celé záležitosti dozvěděl z médií. "Měl prostě jeden z příznaků nemoci, tak to vzali z jedné vody na čisto," prohlásil. "Navíc nás nikdo o ničem oficiálně neinformoval. O tom, že nemůže startovat, jsme se dozvěděli z médií," dodal.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze