Zuzana Hejnová před finále na MS: Děkuju všem, co mi nevěřili | iSport.cz
Martin Hašek
4. října 2019 • 15:55

Hejnová před finále na MS: Děkuju všem, co mi nevěřili, je to motivace

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Lipsko - Atlético 2:1. Schick a spol. v semifinále Ligy mistrů
Kladno - České Budějovice: Bitka! Na Kladně se to servalo
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z KATARU | Zase je ve finále mistrovství světa. Překážkářka Zuzana Hejnová to dokázala popáté za sebou. Samozřejmost? Ale jděte… Je to přesně naopak. Jde o důkaz nezdolné vůle, přetrvávající atletické vášně, ochoty dřít. A, to především, odhodlání nepodvolit se bolesti. To je gró příběhu velké šampionky, která v dvaatřiceti letech jede dál a dnes ve finále na MS v Dauhá (20.30, PP ČT sport) bude představovat pro český tým v generačním přerodu jednu z mála šancí na reálný marš ke stupňům vítězů.Bývala zázračným dítětem české atletiky. Od začátku tisíciletí uběhlo jen pár let, když Zuzana Hejnová zahájila svou působivou sbírku mládežnických medailí. Dnes je stále na dráze, ve finále mistrovství světa.

„Mám strašnou radost. Děkuju lidem, co mi nevěřili. Mě to vždycky hrozně motivuje a jsem šťastná, že mám kolem sebe lidi, co mi přejí,“ říká Hejnová. „Jsou hodně nepřející lidi, kteří říkají, že už mám skončit, že už na to nemám. Mě to vždycky hrozně nabudí a v tréninku makám o to víc.“

Máte v paměti její zlaté roky 2013 a 2015? Připomeňte si jiná data, která Hejnové přinesla boj na hraně zranění. 2014 – marnost a předčasně ukončená sezona. 2016 – olympijská kampaň po promaroděném létě zachráněná na poslední chvíli a stále se čtvrtým místem. 2018 – další marnost, na skleněné levé achilovce konec v semifinále mistrovství Evropy v Berlíně.

„Já jsem šťastná, že je ve finále. To byl můj obrovský cíl, aby se tam dostala po loňské sezoně, kdy nám to kvůli noze neklaplo. Teď to taky není úplně ideální, ale pokusíme se s tím něco udělat,“ líčí trenérka Hejnové Dana Jandová. „To nebude jiné. My se s těmi achilovkami potácíme celé roky. Zuzka s nimi měla problém ještě dřív, než jsem ji převzala. Vloni ji bolela levá, letos je to pravá. Nemůže někdy běžet ze špičky. Já jsem jí nedovolila dát dva tréninky v tretrách za sebou.“

Hejnová o svých problémech moc nemluví. Letos si naopak pochvaluje, že se její zdravotní stav výrazně zlepšil. I díky jihoafrické fyzioterapeutce Anně Sophii Venterové, éterické blondýnce, která díky permanentní péči, včetně akupunktury, drží její achilovky v pohotovostním režimu. Procedury běžkyni čekaly i mezi semifinálovým a finálovým závodem.

Zleva Ayomide Folorunsová, Zuzana Hejnová, Amalie Iuelová během semifinále závodu na 400 metrů překážekZleva Ayomide Folorunsová, Zuzana Hejnová, Amalie Iuelová během semifinále závodu na 400 metrů překážekFoto ČTK

„Určitě budou, chystá se na mě hned teď. A zítra taky,“ usmívala se Hejnová po středečním semifinále. „Musím hodně odpočívat. Nebudu celý den ležet, půjdu si asi i zaklusat, abych nezatuhla, protože nemůžu celý den nic nedělat,“ plánovala.
Hejnová je v jiné situaci než ve svých zlatých letech. Ve své nejlepší sezoně 2013, kdy na překážkách ani jednou neprohrála, zaběhla hladkou čtvrtku pod 52 sekund. Letos je o půl sekundy pomalejší.

„Odvíjí se to od hladké čtvrtky. Nemůžeme chtít zázraky. Vůbec nemůžeme mluvit o českém rekordu. Můžeme leda pomýšlet na to, aby běžela season best, aby to bylo pod 54. To může běžet,“ věří trenérka Jandová.

Dnešní program na MS sledujte ONLINE>>>

V rozbězích a semifinále začínala Hejnová závody pomaleji, než by měla. Proto musela o postup do finále bojovat i na cílové čáře. Úkol pro dnešek zní jasně, musí závod rozeběhnout rychleji, aby jí soupeřky moc neutekly a v rovince byla ve hře.

„Teď je to doopravdy strašně o hlavě. A znáte Zuzku, ona jde vždycky do závodu s tím, že chce vyhrát. Ne, že si jde pro bronzovou, ale že chce prostě získat zlato. Myšlenky na to, aby byla medailová, asi budou, ale může se stát úplně cokoli,“ líčí Jandová.
Favoritkou je mladá Američanka Sydney McLauhglinová. Světová rekordmanka Dalilah Muhammadová už tak přesvědčivá není, ale stále je jasnou medailovou kandidátkou. Další pole je vyrovnané, v něm je možné vše. Nebezpečně vypadá Jamajčanka Rushell Claytonová., nevyzpytatelná je Američanka Ashley Spencerová.

„Jsou strašně silné, ale já doufám, že využiju svých zkušeností a zvládnu to jak fyzicky, tak psychicky,“ plánuje Hejnová. „Je hodně těžké se na třetí běh soustředit a dát do toho všechno. Bude to obrovský souboj. Můžu být třetí, ale i sedmá, osmá. Je to strašně vyrovnané, i ostatní holky se zlepšily.“

Hejnová nemá karty jako v minulosti. Medaile je výš, než by se mohlo zdát na první pohled. Ale je v dohledu. V posledním závodě výjimečně dlouhé sezony potřebuje Hejnová vypálit nejlepší závod roku. „Jsem ráda, že jsem do osmičky. Semifinále je vždycky náročné hlavně psychicky, protože všechny holky se strašně nahecují právě na tenhle běh, aby se do finále vůbec dostaly. A pak v něm nepředvedou takový výkon,“ přemítá Hejnová. „Jsem ráda, že tam jsem, a děj se vůle boží. Zkusím to rychle, nemám co ztratit.“

Osmička pro finále

Ashley Spencerová
Osobní rekord: 53,11
Letos: 53,11
Při americkém šampionátu si výrazně zlepšila osobní rekord, ale od té doby nijak nezáří. Na MS má technické problémy a porážka o setinu s Hejnovou v semifinále ji může mrzet. Druhá dráha není terno.
Anna Ryžikovová Osobní rekord: 54,35
Letos: 54,3
 Loňská vicemistryně Evropy se ke konci sezony výrazně zlepšila. Na šampionátu běhá časy, s nimiž patří do širšího okruhu kandidátek na medaili. „Doufám, že uhájím pozici nejlepší Evropanky,“ říká Hejnová.
Sydney McLaughlinová Osobní rekord: 52,75
Letos: 52,85
 Syd the Kid. Dvacetiletá princeznička světové atletiky. Na šampionátu je v suverénní formě. Pokud neudělá technickou chybu, vyhraje s velkým náskokem. „Stále mám věci, na kterých musím pracovat,“ varuje před finále.“
Rushell Claytonová
Osobní rekord: 54,16
Letos: 52,85 
Silná protivnice. Hejnovou porazila letos v Londýně, kde si zaběhla osobní rekord, a ve středečním semifinále znovu. Má výhodnou pátou dráhu a volnou mysl novicky na MS: „Ve finále nemám co ztratit, ale můžu všechno získat.“
Dalliah Muhammadová
Osobní rekord: 52,20
Letos: 52,20
 Olympijská šampionka a čerstvá světová rekordmanka z červencového amerického mistrovství paradoxně není vnímána jako hlavní favoritka. „Upřímně si myslím, že i Dalilah je k poražení,“ věří Hejnová.
Sage Watsonová
Osobní rekord: 54,32
Letos: 54,32
I ona je pro Hejnovou nebezpečná, pokud ještě vylepší výkon ze semifinále, kde zaběhla kanadský rekord. „Bude těžké to zopakovat. Je to vždycky hrozně těžké po nějakém úspěchu, ale je dobře připravená,“ ví Hejnová.
Zuzana Hejnová
Osobní rekord: 52,82
Letos: 54,11
 Přes léto sbírala v Diamantové lize umístění mezi třemi, ale tohle je vrchol sezony, třetí běh ve čtyřech dnech. Navíc v silné konkurenci. „Jsem si vědomá toho, že o bronz bude obrovská bitva. Tak vyrovnané finále snad ještě nikdy nebylo,“ říká Hejnová.
Lea Sprungerová 
Osobní rekord: 54,29
Letos: 54,52
Úřadující mistryně Evropy z Berlína je nepochybně další do hry. Sama to má v hlavě jasné: „Mým cílem nebylo finále, mým cílem je medaile.“

Zuzana Hejnová během semifinále závodu na 400 metrů překážek
Zuzana Hejnová během semifinále závodu na 400 metrů překážek

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud