Drahotová jako divočák: Při půlmaratonu se zlepšila o čtyři minuty
Před rokem se při pražském maratonu pořádně vytrápila, v sobotu odpoledne to byl úplně jiný příběh. Osmnáctiletá Anežka Drahotová se stala v závodě nejlepší Češkou a časem 1:14:25 hodiny si zlepšila osobní rekord o celé čtyři minuty.
„Závod se vyvíjel optimálně. Můj vodič mě dotáhl na desátý kilometr. Jsem ráda, že jsem s ním mohla běžet,“ líčila Drahotová. „Tempo mi přišlo pomalé. Kdyby tam nebyl, běžela bych rychleji a pak by síly chyběly. Posledních pár kilometrů bylo těžkých, ale jsem spokojená.“
Drahotová je nejvýraznějším českým talentem ve vytrvaleckých disciplínách za několik posledních desetiletí. Před rokem na sebe výrazně upozornila na atletickém světovém šampionátu v Moskvě, kde se v závodě na 20 kilometrů nebála jít velkou část trati na čele a nakonec skončila sedmá v národním rekordu. Ten před třemi týdny ještě vylepšila při závodě v Luganu. Drahotová se také věnuje v cyklistice, v Praze však ukázala, že zatím nenarazila na hranici svých možností ani ve vytrvalostním běhu.
Drahotová převedla nejrychlejší český čas za deset let a je na polovině cesty k národnímu rekordu Aleny Peterkové, která v roce 1994 v Oslu běžela 1:11:02 hodiny.
„Hodina jedenáct je ještě opravdu daleko. Ale jsem za tenhle čas ráda a věřím, že je to odrazový můstek,“ říká Drahotová. „Věřím, že v průběhu doby se k takovému kvalitnímu času, třeba i českému rekordu dostanu.“
Drahotová po chodeckém rekordu v Luganu znovu ukázala báječnou formu v sezoně, která pro ni bude vrcholit atletickými vrcholnými podniky, juniorským mistrovstvím světa v Eugene a evropským šampionátem dospělých v Curychu.
„Je přírodní úkaz. Tu kdyby trénoval kdokoli, tak bude vynikající,“ směje se její trenér Ivo Piták. „Musíte s ní dělat všechno. Vážně, je to divočák, potřebuje, aby se furt něco dělo. Nestačí jí být nejlepší doma. Je super, že ji to baví, je to pro ni zábava, a ne stres.“
Drahotová stále častěji musí odrážet otázky, s kterou ze svých oblíbených disciplín spojí svou budoucnost.
„Já jsem si vědoma, že se čas rozhodnutí blíží, ale zatím se zlepšuju ve všem. Jestli to takhle bude pokračovat i příští rok, zatím bych si nechala všechny tři disciplíny,“ říká Drahotová. „Trénink je zajímavý, já se na každý závod těším a je to pro mě motivace. Uvidíme, jestli si pro příští rok zvolím nějakou prioritu, to ještě nechávám otevřené.“