Speciální léčba čtvrtkaře Masláka. HORKÁ pomoc v 700 stupních! | iSport.cz
Martin Hašek
17. července 2014 • 17:13

Speciální léčba čtvrtkaře Masláka. HORKÁ pomoc v 700 stupních!

Vstoupit do diskuse
0
Maslák si poranil sval, podstupuje speciální léčbu
TOP VIDEA
Mladá Boleslav - Bohemians: Ljovinova minela! Ruský zadák daroval gól Budínskému, 2:0
Pohřeb Mariána Čišovského: Dojemné loučení s velkým bojovníkem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Atletická sezona je teprve v polovině, ale čtvrtkař Pavel Maslák už má pohov. Aspoň na dráze, ze které ho poslalo opakované zranění zadního stehenního svalu na pravé noze. Sprinter však hned po nepříjemné diagnóze začal speciální léčbu, která mu má zachránit zdravější budoucnost.Úzký plamen oxidu dusnatého směřuje na holé pravé stehno Pavla Masláka. Nejlepší běžec na 400 metrů české historie si v soukromé ordinaci bývalého reprezentačního šéflékaře Miloše Barny užívá hodně horké terapie. Říká se jí Plazon.

„Myslím, že tady v republice to ještě nikdo nemá. Je to přístroj, kde je teplota 500 – 700 stupňů z plamenu, který vyzařuje oxid dusnatý. Ten stimuluje tvorbu nových cévních pupenů a relaxuje svalovou tkáň,“ vysvětluje Barna.

Ještě před pěti dny byl Maslák v tvrdé přípravě na srpnové mistrovství Evropy a chystal se také na dnešní závod Diamantové ligy v Monaku. V pondělí ale ucítil bolest ve svalu a v úterý zjistil, že se v něm obnovila trhlinka, kterou si způsobil v květnu. Znamenalo to pro něj konec sezony. Od té doby čtvrtkař každý den dochází do sídla Barna Medical a absolvuje kolečko rehabilitačních procedur.

„Plazon je docela příjemný. Záleží, jak je to blízko ke kůži. Občas to začne pálit, je potřeba to říct, aby se člověk nespálil,“ líčí Maslák z lůžka. „Ale většinou u toho člověk i v klidu usne.“

Zraněný maslák podstupuje nejmodernější léčbu

Barna je v oblasti rehabilitačního lékařství uznávaným odborníkem, kromě působení u atletické reprezentace pracoval jedenáct let v hokejové Spartě, s fotbalovým národním týmem byl na ME v Portugalsku a absolvoval stáže v prestižních zahraničních klubech.

„Je smutné, že osmdesát procent sportovních lékařů léčí natržený sval klidem,“ vysvětluje Barna. „Ono to nic nezkazí, ale já mám trošku jiný přístup. Já mám průměrnou dobu návratu u sportovců šestnáct až osmnáct dní, což je úplně jiné číslo než třicet dní.“

Maslák má relativně času dost. Poté, co se mu obnovilo jarní zranění, ukončil sezonu. Jeho cílem je definitivně se vyléčit. Po svalových zraněních totiž často zůstávají jizvy, které pak zapříčiňují další problémy.

„Základ je, aby nevznikla jizva. Když při opětovném poranění vznikne, tak není tak elastická a kolem ní se sval většinou trhá,“ líčí Barna. „Budu chtít udělat detailní vyšetření a udělat Pavlovi regenerační kartu, abychom optimalizovali jeho stav.“

Problémem zůstává, že špičkové léčebné přístroje nemají reprezentanti k dispozici například na dlouhých soustředění v zahraničí.

„Určitě by bylo fajn, kdyby takové věci mohly mít větší tréninkové skupiny a mohly je vozit na soustředění, kde jsou tři týdny a mají tam jen omezené věci,“ říká Maslák.“

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud