Špotáková je mistryní Evropy, překážkář Svoboda skončil pátý

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

SOUHRN 3. DNE | Oštěpařka Barbora Špotáková poprvé vyhrála mistrovství Evropy. Ve finále v Curychu hodila pátým pokusem 64,41 metru a o 20 cm porazila Srbku Tatjanu Jelačovou. Další českou medaili přidala Anežka Drahotová, která obsadila třetí místo v chůzi na 20 km.

Devatenáctiletá juniorská mistryně světa zlepšila o pět sekund vlastní národní rekord na 1:28:08 a prohrála pouze se zlatou Ruskou Elmirou Alembekovovou a Ukrajinkou Ljudmilou Oljanovskou.

Letos neporažená světová rekordmanka, mistryně světa a dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková dosud měla z ME stříbro z roku 2006 z Göteborgu a bronz o čtyři roky později z Barcelony.

V Curychu to od první série vypadalo na její souboj s letošní světovou jedničkou a mistryní Evropy z roku 2010 Němkou Lindou Stahlovou. Ta se dostala do vedení hodem dlouhým 63,91 metru, Špotáková hodila prvním pokusem o 105 cm méně.

V dalších sériích se česká atletka marně snažila zlepšit, třikrát nedokázala ani přehodit šedesátku. Až v páté sérii ji vybudilo zlepšení Srbky Jelačové na 64,21 a odpověděla pokusem o 20 cm delším. Pak už se pořadí na medailových pozicích nezměnilo.

Tyčkařce Jiřině Svobodové snaha o obhajobu předloňského titulu z Helsinek nevyšla. Ve finále skočila 445 centimetrů na třetí pokus, o deset centimetrů výš už neuspěla a obsadila šesté místo. Zvítězila Ruska Anželika Sidorovová, která jako jediná překonala 465 cm.

Svoboda díky diskvalifikaci soupeře pátý

Šestý doběhl i překážkář Petr Svoboda, bývalý manžel nejlepší české tyčkařky. Po vážném zranění achilovky a dlouhé závodní pauze předvedl v semifinále svůj nejlepší letošní výkon 13,39, ve finále byl o 24 setin pomalejší. Vyhrál Rus Sergej Šubenkov.

Kvůli překážení soupeři byl ovšem diskvalifikován původně třetí Francouz Dimitri Bascou, proto se Svoboda posunul na páté místo.

Drahotová, která úspěšně kombinuje chůzi s během a jízdou na kole, už letos zazářila na juniorském MS v Eugene, kde vyhrála chůzi na 10 km v nejlepším světovém čase své věkové kategorie. V ulicích Curychu se dnes prosadila i na dvojnásobné trati.

"Jsem moc spokojená, medaile je pro mě cenná, bylo ve startovní listině hodně chodkyň s lepšími časy," radovala se Drahotová. Chvíli dokonce věřila i v lepší medaili, neboť na 17. kilometru se cítila skvěle, ale pak jí došly síly.

"Být to o kilometr delší, tak opravdu nevím. Potřebuju si po závodu lehnout a oni hned přivezli kolečkové křeslo. Já jsem se snažila rychle vstát, abych neměla fotky na vozíku," usmívala se.

Nejvyšší účastnice celého pole často odvážně udávala tempo a při rozhodujícím úniku čtyři kilometry před cílem byla ve vedoucí trojici. Z ní se po dalších dvou kilometrech začala nezadržitelně vzdalovat Ruska Alembekovová. Drahotová až do cílové rovinky byla na druhém místě, až v závěru ji o sekundu předstihla Oljanovská.Druhá česká chodkyně Lucie Pelantová odstoupila na osmém kilometru v době, kdy byla na posledním místě.

Svobodová se trápila

Svobodová se od začátku soutěže tyčkařek výkonnostně trápila, ale vzhledem k průběhu sezony nakonec byla spokojená. "Bylo to od začátku takové divné, ale jsem strašně ráda, jak dopadlo celé ME i celá tahle sezona," zhodnotila Svobodová.

Letos jen jednou skočila 460, dnes musela od začátku opravovat a unavila se. "Ty opravy mi daly zabrat. Ale užívala jsem si to. Výkon na prd, ale umístění ještě docela jakžtakž," prohlásila. V koutku duše ji mrzelo, že zlato bylo za 465 cm a medaile za 460. "Nekončím, snad ještě budu pár let skákat a vynahradím si to," věřila.

Jestliže středa patřila britským atletům, dnes nejvíc zářili Francouzi. Trojskokan Benjamin Compaoré se hned prvním pokusem 17,35 m vyhoupl do čela letošních evropských tabulek a nikoho už před sebe nepustil. Získal svou první velkou medaili a i druhý pokus 17,18 m by mu stačil na zlato. Osmatřicetiletý italský veterán Fabrizio Donato, obhájce zlata z Helsinek, se musel spokojit jen se sedmým místem.

O zahrání marseillaisy si řekl i evropský rekordman ve steeplu Mahiedine Mekhisi, který suverénně získal třetí evropské zlato v řadě. Do cílové rovinky vbíhal s velkým náskokem a mával nad hlavou svlečeným dresem, za což dostal žlutou kartu.

Původem Alžířan, který mívá problémy se svým temperamentem, však musel velké oslavy odložit, protože už v pátek ho čeká rozběh na 1500 m. I v této disciplíně chce stanout na nejvyšším stupni. Francouzskou radost umocnil druhým místem Yoann Kowal.

A do třetice sedmiboj, v němž pro zranění chybí několik špičkových závodnic, začala nejlépe Francouzka Antoinetta Nanaová-Djimouová. Časem 13,05 s na překážkách vykročila k obhajobě evropského zlata a nejrychlejší byla i na dvoustovce.

Po prvním dnu však vede devatenáctiletá Belgičanka Naffisatou Thiamová především díky skvělé výšce. Se 197 centimetry by měla slušné šance i mezi výškařskými specialistkami. Eliška Klučinová sedmiboj vzdala po úvodních překážkách, při nichž si poranila nárt.