Bombarďák Warholm: běhá v tunelu, kdy překoná 28 let starý rekord? | iSport.cz
Martin Hašek
24. srpna 2020 • 15:10

Bombarďák Warholm: běhá v tunelu, kdy překoná 28 let starý rekord?

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia může proti Slovácku zaváhat. Jak vsadit na Baník a Spartu?
Dvořák v redakci Sportu: Jak viděl výhru v UFC a proč skončil v nemocnici?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Norský fenomén Karsten Warholm si jede dál po své cestě, která míří k překonání nejstaršímu mužskému atletickému rekordu na dráze. Na trati 400 metrů s překážkami ho časem 46,78 sekundy od roku 1992 drží Američan Kevin Young. Warholm se mu v nezvyklé osmé dráze v neděli ve Stockholmu v novém evropském rekordu přiblížil na devět setin. Přesto, že na poslední překážce zakopnul.Už mohlo být hotovo. Karsten Warholm si ve Stockholmu udělal závod sám pro sebe, napálil to od prvních metrů a v cílové rovince se světový rekord Kevina Younga už otřásal. Pak ale Warholm pravou nohou zakolísal o poslední překážku, lehce ztratil balanc a v cíli mu k legendárnímu času Kevina Younga scházela necelá desetina.

„Tu poslední překážku jsem trefil, protože jsem do prvních devíti šel fakt natvrdo, takové věci se stávají,“ hodnotil Warholm smířeně. „Ale myslím, že jsem byl odměněn za to, že jsem do toho šel naplno. Čas je báječný a dostal jsem skvělou lekci, že se vyplatí vždycky běžet až do cílové čáry.“

Warholm je prostě neuvěřitelný. Před třemi lety poprvé šokoval svým průlomovým titulem na mistrovství světa v Londýně. Od té doby řádí. Vloni v Curychu se v evropském rekordu o osm setin dostal pod hranici 47 sekund. Pak vyhrál další MS v Dauhá. Po neděli je jediný v dějinách, kdo má ve výjimečném území pod kótou 47 hned dva výkony.

A fanoušky teď nechává unášet se spekulacemi, jak rychle mohl běžet, nebýt té nehody na poslední překážce. Historie má však smysl pro humor. I Young při svém světovém rekordu ve finále olympijských her v Barceloně zavadil o poslední překážku, navíc se zřejmě trochu zpomalil vítězným gestem v cíli.

„Každá kolize s překážkou znamená zpomalení, zbrzdění, od toho tam ty překážky jsou,“ směje se český rekordman Jiří Mužík. „Je neuvěřitelné, že má Warholm pořád rezervy. Až se mu to sejde, nevím, kolik může běžet, jestli to sundá na čtyřicet šest a půl… Je to takové sci-fi, ale u něho se nemůžeme divit ničemu. Je neuvěřitelnej, dobrej bombarďák…“

Warholm vletěl se svou show do disciplíny, která v novém tisíciletí rozhodně netrpěla nedostatkem hvězd. Dlouhá léta spolu zápolili Felix Sánchez, Bershawn Jackson, Kerron Clement či Angelo Taylor. K hranici 47 sekund jim ale dvě až tři desetiny scházely. Současná éra je ještě o úroveň výš. Warholma prohání Katařan Abderrahman Samba i Američan Rai Benjamin, všichni už elitní hranici pokořili. Ale Warholm je na vrcholu.

Finiš až do konce. A k rekordu chyběla ani ne desetina
Finiš až do konce. A k rekordu chyběla ani ne desetina

Navíc si jde svou originální cestou. Na radu svého dlouholetého kouče Leifa Olava Alnese, s kterým má vztah jako se starším bratrem, si vybírá krajní dráhy, v níž není úhel zatáčky tak prudký. Warholm tvrdí, že nejradši běhá v dráze číslo 7, ale ve Stockholmu si zvolil osmičku. Je to, jako by se postavil do tunelu a běžel si sám pro sebe. Soupeře na trati neviděl ani chvilku.

„Já jsem poslední dráhu neměl rád, chtěl jsem být v kontaktu s ostatními. Ale je vidět, že on k tomu soupeře ani nepotřebuje. Nakonec, van Nikerk běžel svěťák na hladké čtvrtce taky z osmé dráhy…,“ říká Mužík.

Warholm je rekordu blízko. Jen ve zbytku koronavirovou krizí poničené sezony najít správný závod. Možností je start na Diamantové lize v Římě 17. září. Warholm ale zatím plánuje účast o pár dní později na norském šampionátu. A co třeba ostravská Zlatá tretra v úterý 8. září?

„Taky to řeším, ale víc neřeknu. Rozhoduje se po každém závodě, moc možností ale nemá,“ říká atletický Alfonz Juck, manažer Zlaté tretry.

HISTORICKÉ TABULKY NA 400 METRŮ PŘEKÁŽEK
Čas Běžec Datum Místo
 46,78 Kevin Young (USA) 6. srpna 1992 Barcelona
46,87 Karsten Warholm (Nor.)  23. srpna 2020 Stockholm
46,92   Karsten Warholm (Nor.) 29. srpna 2019 Curych
46,98  Abderrahman Samba (Kat.) 30. června 2019 Paříž
46,98   Rai Benjamin (USA) 29. srpna 2019 Curych
47,02   Edwin Moses (USA) 31. srpna 1983 Koblenz
47,02   Rai Benjamin (USA) 8. června 2018 Eugene

 

NEJSTARŠÍ MUŽSKÉ REKORDY NA DRÁZE
Disciplína Rekordman Výkon Stáří rekordu
400 metrů překážek  Kevin Young (USA) 46,78 28 let
4x400 metrů   štafeta USA 02:54,3 27 let
1500 metrů    Hicham El Guerrouj (Mar.) 03:26,0 22 let
3000 metrů překážek   Saif Saíd Šahín (Kat.) 07:53,6 16 let
10 000 metrů    Kenenisa Bekele (Et.) 26:17,5 15 let

Vstoupit do diskuse
1

Sport 2020

French Open 2020 (27. září - 11. října 2020, Paříž)
Los Vše o Roland Garros 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud