Rok 2025 je rokem atletiky. Kromě halových mezinárodních šampionátů nás čeká i zářijové MS pod otevřeným nebem v Japonsku. A Asie se teď řeší mezi Nory. Mnozí se totiž budou účastnit v květnu World Athletic Relays a ještě předtím úvodních dvou podniků Diamantové ligy. Vše je na programu v Číně. Norové dostali výstrahu, aby si dávali pozor na tamní maso kvůli dopingu.
Může to znít bláznivě, ale je tomu skutečně tak. Jak se říká, jiný kraj, jiný mrav. Maso při nedůsledném skladování či zpracování podléhá kontaminaci. To může mít neblahé následky pro zdraví závodníků, ale řeší se také nepovolené látky, které takové maso může obsahovat.
Slavným je třeba případ španělského cyklisty Alberta Contadora, který přišel kvůli dopingu například o grál z Tour de France 2010. V jeho těle byl nalezen nepovelený clenbuterol. Contador se tehdy hájil tím, že snědl steak, ze kterého se látka pravděpodobně do jeho těla dostala.
Clenbuterol je taky látka, která se používá v léčbě respiračních onemocnění a chronických problému s dýcháním třeba u astmatiků. WADA (Světová antidopingová agentura) jej má však na seznamu zakázaných u profesionálních atletů.
Norové zkrátka myslí dopředu, aby jejich běžecké naděje neměly problémy, které by pošramotily jejich image a připravily je o světový šampionát v Japonsku. „Před odjezdem na Diamantovou ligu jsme dostali radu od olympijského týmu, abychom se snažili co nejvíce vyhýbat tamnímu masu,“ potvrdila čtvrtkařka Henriette Jägerová pro NRK, která se zúčastní závodu Diamantové ligy v Šanghaji.
Spolu s ní se akce v Číně týkají taky například tyčkaře Sondreho Guttormsena a dalších norských závodníků. Největší pozornost vzbuzuje bezpochyby Karsten Warholm. Ten poběží v Šanghaji čtvrtku s překážkami a předtím v Sia-men taky netradičních 300 metrů s překážkami.
Zakázané látky se používají k výrobě potravin
V Číně už se navíc konalo i halové MS, kde byla norská výprava v čele s Jakobem Ingebrigtsenem nebývale úspěšná. Sama Jägerová tam získala bronz v běhu na 400 metrů. Šampionát bere jako ponaučení i v ohledu gastronomickém.
„Musím si přivést nějaké jídlo. Ne všechno jídlo tam bylo úplně dobré. Ne, že by nám dali něco zkaženého, ale člověk nikdy neví,“ řekla opatrná Jägerová.
Celou záležitost kolem masa v Číně vysvětlil norský antidopingový odborník Fredrik Lauritzen pro norská média. „V některých zemích se látky, které jsou na dopingovém seznamu, používají při výrobě potravin, aby zvířata rostla rychleji. Pokud člověk takové maso konzumuje, látka může být přenesena do těla a může být detekovatelná v moči,“ vysvětlil. Analytické metody dopingu jsou podle něj pokročilejší a tedy i citlivější na stopové prvky nepovolených látek. „Kontaminace je nyní téma, o kterém se v antidopingovém kontextu hodně mluví,“ podotkl Lauritzen.
Už dříve se přitom některé případy objevily, viz právě aféra Contador. Jestli však byl na vině steak jako u španělského cyklisty, to už se poté těžko dokazuje.
Podobné nálezy v testech sportovců z více zemí měly být tématem pro WADA na olympiádě v Pekingu 2008. Opět to byl clenbuterol. Mezinárodní olympijský výbor společně se s WADA rozhodly případy dál neřešit. Bylo tehdy prý velmi pravděpodobné, že na vině bylo čínské maso.
Běžkyně Josefine Tomine Eriksenová, která bude soutěžit v květnu právě na World Athletics Relays na rady norských odborníků hodně dá. „Měli bychom jíst maso, nechci být vegetariánkou. Jako sportovci ale potřebujeme nějaké bílkoviny. Přivezu si z Norska proteinové tyčinky a možná i nějaké hovězí,“ prozradila.