Jan Jaroch
2. září 2022 • 10:30

EuroBasket: rozebrali jsme šance týmů. Češi černý kůň, kdo na zlato?

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
1
 • Video se připravuje ...

  Čtyřiadvacet týmů, osmnáct dnů a trofej evropských šampionů čekající v Berlíně na svého majitele. EuroBasket zvedl oponu, jak se v něm však orientovat? Sport přináší power ranking účastníků turnaje. Češi si v něm přes nepřesvědčivé poslední výkony drží pozici černých koňů. Konkurence je však obrovská, posuďte sami.

 • Srbsko (kandidáti na zlato)

  Výhodná skupina, v níž by neměli mít konkurenty, dá Srbům příležitost se rozehrát i pošetřit síly. O partě kolem Nikoly Jokiče se hovoří jako o možná nejsilnějším výběru země všech dob.

 • Slovinsko (kandidáti na zlato)

  Před pěti lety vyhrálo poslední evropský titul, který byl k mání. Lukovi Dončičovi bylo osmnáct a už patřil k oporám. Svůj vliv na tým ukázal loni na OH, kde ho dovedl na 4. místo.

 • Francie (kandidáti na zlato)

  Bronz z posledního MS, stříbro z olympiády v Tokiu. Kouč Vincent Collet dal opět dohromady nesmírně atletický tým opřený o podkošovou dominanci Rudyho Goberta. Na úvod ale přišla prohra s Německem...

  Francouz Rudy Gobert v úvodním zápase EurobasketuFoto Reuters

 • Řecko (kandidáti na zlato)

  Z tohohle jde strach. V přípravě střílel Giannis Antetokounmpo za národní tým trojky s úspěšností čtyřicet procent, s takovou zbraní je tahle hříčka přírody teprve nezastavitelná.

  Antetokounmpo, Dončič – a teď Satoranský. Podívejte se, jak vypadá jeho hřiště
  Video se připravuje ...

 • Německo (kandidáti na medaili)

  Doma šokovali na ME zlatem v roce 1993, výhodu vlastního hřiště mají i teď. Fyzický a vysoký tým s elitním rozehrávačem (Dennis Schröder) a mladou hvězdou (Franz Wagner) míří vysoko, což naznačil úvodní poměrně jasnou výhrou nad Francií.

  Německý reprezentant Dennis Schröder se raduje v zápase s FranciíFoto Reuters

 • Litva (kandidáti na medaili)

  Ve skupině smrti se Slovinci, Francií a Německem jsou trochu přehlížení, tahle velmoc ale nic nepředstírá. Tým vedený Jonasem Valančiunasem a Domantasem Sabonisem celé léto neprohrál, na úvod turnaje výrazně vzdoroval Dončičovi a spol.

  Litevští fanoušci na úvod Eurobasket proti SlovinskuFoto Reuters

 • Itálie (silný střed)

  Simone Fontecchio se vyprofiloval v hvězdu týmu, který však na poslední chvíli přišel o zkušeného veterána Danila Gallinariho. Základní skupinu hrají Italové doma, čtvrtfinále je pro ně minimem.

  Simone Fontecchio se stal tahounem italského týmuFoto Profimedia.cz

 • Španělsko (silný střed)

  V mládežnických a juniorských kategoriích válcuje španělský basket Evropu, výměna generací však potrvá. Právě je v plném proudu, a proto se posledním mistrům světa dává méně šancí než obvykle.

  Španělští basketbalisté vstoupili do ME duelem proti BulharskuFoto Reuters

 • Turecko (silný střed)

  Osa z NBA Cedi Osman – Furkan Korkmaz – Alperen Sengun vypadá na papíře dobře, Turkům však moc nefunguje chemie. Navíc do play off půjdou křížně proti postupujícím ze skupiny smrti.

 • Česko (černí koně)

  Mohou zazářit nebo také pohořet. Experti řadí český tým v síle doprostřed eurobasketové konkurence. Jeden ze starších týmů ME bude vzývat sehranost a své zkušenosti z těžkých bitev.

  Satoranský: S týmem na kotník spíš zapomenu. Podívejte se, jak se trefil z půlky!
  Video se připravuje ...

 • Chorvatsko (černí koně)

  Talentu mraky, poslední reprezentační výsledky jsou však k pláči. Na cestu k vykoupení je povedou borci se zkušenostmi z NBA Bojan Bogdanovič, Ivica Zubac, Dario Šarič a Mario Hezonja.

  Bojan Bogdanovič v chorvatském reprezentačním dresuFoto Profimedia.cz

 • Finsko (černí koně)

  Říkají si Sisujengi neboli Vlčí smečka a hrají nesobecký týmový basketbal. Jako první z Evropy mají jisté MS 2023. Lauri Markkanen a spol. mohou hodně překvapit.

  Finský basketbalista Lauri Markkanen v zápase proti ČeskuFoto Dominik Bakeš / Sport

 • Bosna a Herzegovina (černí koně)

  Džanan Musa a kolos Jusuf Nurkič se na EuroBasket naladili euforickým domácím skalpem Francie. Postup ze skupiny smrti by byl už ale malý zázrak. Každopádně solidní vstup do turnaje proti Maďarsku.

  Basketbalisté Bosny a Hercegoviny se radují po úvodní výhře s Maďarskem na EuroBasketuFoto Reuters

 • Mohou překvapit

  Ukrajina

  Černá hora

  Gruzie

  Polsko

  Základní skupina

  Bulharsko

  Nizozemsko

  Estonsko

  Velká Británie

  Belgie

  Maďarsko

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud