Basketbalistky USK prohrály v Jekatěrinburgu a pozici si nevylepšily

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Basketbalistky USK Praha prohrály ve 12. kole Evropské ligy v Jekatěrinburgu s domácím UMMC 69:87. Proti ruskému soupeři se svěřenkyním Lubora Blažka nepodařila odplata za listopadovou domácí porážku a už si v základní části soutěže nevylepší pozici pro nasazení do play off.

Postup měly české mistryně jistý již před zápasem a duel s ruským favoritem byl jejich poslední šancí na vylepšení bilance, podle které se bude určovat konečné pořadí elitní čtrnáctky týmů. Ve zbývajících dvou kolech budou Pražanky totiž hrát už pouze s celky, které nemohou postoupit (Györ a Gdyně), a nasazení do vyřazovací fáze soutěže určí pouze výsledky mezi týmy z první pětky v tabulce.

Do konečného pořadí se tak USK budou vedle dvou porážek s Jekatěrinburgem počítat také dvě prohry s pořadatelem finálového turnaje Galatasarayem, po jedné výhře a porážce si Pražanky připsaly proti Valencii a Bourges.

Šance USK na úspěch v Jekatěrinburgu vzaly za své prakticky už v druhé polovině první čtvrtiny, kdy od stavu 8:10 inkasoval Blažkův tým 16 bodů za sebou. Pražanky rozjetého soupeře nezastavily ani oddechovým časem.

Náskok domácího celku, v kterém opět nenastoupila kvůli zranění česká vicemistryně světa Hana Horáková, narostl v prvním poločase až na 23 bodů (47:24). Hvězdy ruského týmu Grudaová s Parkerovou měly dávno před velkou přestávkou na kontě dvojciferný počet bodů.

Posledních šest bodů v první půli dal ale USK a po změně stran se střelecky chytila Vítečková, jež měla do přestávky na kontě jen tři trestné hody. Ze soupeřova náskoku mocně ukrajovala i autorka 21 bodů Miltonová-Jonesová, čtyři z pěti trojek v zápase proměnila Elhotová, ale nejblíže se český tým dostal k favoritovi na osm bodů (64:56).

Víc už nebylo v jeho silách. Závěr poslední čtvrtiny se hrál znovu v domácí režii a hlavní slovo měla francouzská reprezentační pivotka Sandrine Grudaová, která to dotáhla až na třicet bodů. Domácí tým měl celkově vyrovnanější kádr, hráčky z lavičky Jekatěrinburgu předčily náhradnice hostů v bodovém poměru 43:16.

Utkání 12. kola skupiny A Evropské ligy basketbalistek:
UMMC Jekatěrinburg - ZVVZ USK Praha 87:69 (22:10, 49:35, 68:58)
Nejvíce bodů: Grudaová 30, Parkerová 18, Jekabsoneová 14, Levčenková 10 - Miltonová-Jonesová 21, Elhotová 14, Vítečková 11. Trestné hody: 21/17 - 14/14. Fauly: 19:17. Trojky: 2:5.