Autor: ČTK, adl
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Belgii 62:90 a připsali si druhou porážku ze tří zápasů. Ve vítězném mužstvu zazářil 18 body, sedmi asistencemi a čtyřmi doskoky Retin Obasohan, nedávná posila tuzemského suveréna Nymburka. Belgičané vyhráli i třetí duel ve skupině C.

Týmu trenéra Ronena Ginzburga nepomohlo k úspěchu ani 14 bodů, šest doskoků a tři asistence pivota Ondřeje Balvína. Ten od 27. minuty už zůstal kvůli zranění na lavičce.

Druhý duel v 'bublině' ve Vilniusu odehraje český tým, který má jako jeden z pořadatelů základní skupiny šampionátu v Praze účast jistou, v neděli od 15:30 SEČ proti Dánsku.

Na zápasovou soupisku se ze čtrnáctičlenného kádru nevešli křídelník Richard Bálint, který si musí počkat na reprezentační debut, a pivot Luboš Kovář. Češi zahájili zápas ve vedení díky trojkám Jaromíra Bohačíka a Jakuba Šiřiny, ale střelba z dálky byla doménou Belgičanů, kteří díky ní unikli až do dvojciferného náskoku.

Lídr skupiny trefil všech pět úvodních trojkových pokusů - dvakrát uspěl Jean-Marc Mwema a jednou Obasohan, Pierre-Antoine Gillet i Thomas Akyazili. Ve druhé čtvrtině náskok Belgie vyšplhal až na 14 bodů a z perimetru měl protivník za půli sedm z devíti úspěšných pokusů.

Snížit ztrátu se českému týmu nedařilo ani s příspěvkem Balvína, který při návratu do sestavy poprvé od loňského mistrovství světa v Číně stihl za poločas 12 bodů.

Na začátku třetí čtvrtiny Ginzburgův tým stáhl odstup na sedm bodů, ale Hans Vanwijn zase trojkou nasměroval Belgii k bezpečnému náskoku. Mezi 26. a 28. minutou tým kouče Daria Gjergji díky šňůře 10:0 definitivně rozhodl o osudu utkání, protože Belgičané vedli už o 20 bodů.

Izraelský kouč Ginzburg, který poprvé vedl tým po říjnovém získání českého občanství, zařadil postupně do utkání celou dvanáctku hráčů. Belgičané, kteří v únoru doma porazili Litvu (86:65) a uspěli i v Dánsku (88:72), těsně před koncem získali největší rozdíl v utkání 30 bodů.

Češi, kteří po domácí výhře v Pardubicích nad Dánskem (75:71) před devíti měsíci rovněž ve Vilniusu podlehli Litvě (89:97), nakonec zmírnili prohru na rozdíl 28 bodů. Přesto to pro ně byl nejvyšší debakl od 7. září 2017, kdy na mistrovství Evropy v Kluži prohráli s Chorvatskem 69:107.

Utkání kvalifikace ME basketbalistů 2022 ve Vilniusu:

Skupina C:

ČR - Belgie 62:90 (19:27, 36:47, 51:70)
Nejvíce bodů: Balvín 14, Palyza 13, Bohačík 9 - Obasohan 18, Gillet 13, Vanwijn 12. Fauly: 19:24. Trestné hody: 14/11 - 17/10. Trojky: 7:10. Doskoky: 30:27.