4. ledna 2023 • 22:30

Nymburk ani napodruhé nevyzrál na Kolín, v NBL prohrál potřetí za sebou

1
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Basketbalisté mistrovského Nymburka dál prožívají výsledkovou krizi. Obhájci titulu ani ve druhém vzájemném utkání v sezoně NBL neuspěli proti Kolínu a utrpěli ve středočeském derby v hale soupeře porážku 69:77. Tým trenéra Ladislava Sokolovského prohrál potřetí za sebou a počtvrté z posledních pěti utkání. Na třetím místě tabulky má jen o výhru lepší bilanci než jeho dnešní soupeř, který naopak ukončil sérii tří porážek.

Neuspěla ani vicemistrovská Opava, jež po necelém měsíci nezvládla ani druhé derby s Ostravou a prohrála 66:77. Pozici lídra naproti tomu potvrdilo Brno po jistém vítězství 80:65 nad Pardubicemi, které nenavázaly na triumf nad Nymburkem. Druhý Děčín až po prodloužení porazil domácího nováčka Slavii 80:70 a připsal si pátý triumf za sebou. Brněnská šňůra je ještě o jednu výhru delší.

Kolín porazil mistra podruhé téměř přesně po měsíci díky povedenému závěru. Favorit většinu zápasu vedl, nejvíce o 12 bodů, ale koncovku nezvládl. Domácí ji rozhodli devíti body za sebou od stavu 59:64, zatímco nervózní Středočeši se na střelbu nemohli spolehnout. Lídrem vítězů byl Jakub Petráš s 20 body a 7 doskoky.

„Ve druhém poločase jsme v obraně 'utáhli šrouby' a měli jsme taky trochu víc štěstí. Ale myslím si, že jsme si za výhrou šli mnohem víc než Nymburk,“ řekl na tiskové konferenci kolínský trenér Adam Konvalinka. Jeho protějšku Sokolovskému se zápas těžko hodnotil. „Je hezké, že 34 minut vedeme, ale Kolín byl na konci utkání v útoku nebezpečnější, i když nehrál nic světového. Bohužel jsme udělali na konci chyby v obraně a z toho pramenily nějaké šťastné střely,“ litoval kouč mistra.

K výhře Ostravy přispěl Alexandar Radukič 16 body a 10 doskoky. Obhájci stříbra trefili jen 11 ze 40 pokusů o trojku, pětkrát ale uspěl autor 17 bodů Jan Švandrlík. „Jsme tým, kterému když to nepadne zvenku, tak se mu těžko vyhraje na půdě soupeře,“ konstatoval opavský kapitán Jakub Šiřina.

V domácím dresu dal 21 bodů včetně čtyř trojek Matej Majerčák. Oba týmy teď mají vyrovnanou bilanci 8-8 stejně jako Ústí nad Labem, které v Hradci Králové zaznamenalo čtvrtou výhru za sebou (92:80).

Brňané v prvním poločase dvakrát pustili soupeře do těsného vedení, ale po změně stran dominovali. Díky týmovému výkonu, který dokumentuje dvojnásobný počet asistencí oproti soupeři (26:13), se utrhli až do třiadvacetibodového vedení. Richard Bálint zaznamenal 20 bodů a sedm asistencí, Viktor Půlpán 16 bodů, 9 doskoků a 7 asistencí.

„Vstoupili jsme do nového kalendářního roku zodpovědně. První poločas naše hra nebyla dobrá na útočné polovině, měli jsme 11 ztrát, tím jsme drželi hosty ve hře. V poločase místo obvyklého burcování přišlo zklidnění. Hráčům jsme připomněli, že je potřeba se držet našeho konceptu a být důslední v přechodové fázi, nedělat zbytečné ztráty. Nakonec z toho vyplynulo 32 bodů za třetí čtvrtinu,“ pochvaloval si brněnský kouč Lubomír Růžička.

Děčín v Praze ztratil brzké vedení o 15 bodů a zápas nakonec zachránil pěti body za sebou v poslední minutě. Prodloužení Severočeši ovládli 12:2, polovinu bodů v nastavené pětiminutovce dal Matěj Svoboda, s 23 body nejlepší střelec zápasu, který přidal i 11 doskoků. Jedna asistence chyběla k zisku triple doublu jeho spoluhráči Anthonymu Waltonovi, který zaznamenal 14 bodů, 15 doskoků a 9 přihrávek.