Bobrovského střídá Veverka

Jan Bobrovský
Jan BobrovskýZdroj: Pavel Mazáč SPORT
ČTK
Basketbal
Začít diskusi (0)

Trenér Jan Bobrovský po dvanácti letech končí u ženské basketbalové reprezentace. Jeho nástupcem se stal Milan Veverka, Bobrovského asistent v mistrovském Gambrinusu Brno.

VIZITKA MILANA VEVERKY
Jméno a příjmení: Milan Veverka

Narozen: 25. září 1951

Trenérská kariéra: 1979-94 Svit (muži), 1987-91 reprezentace juniorů do 18 let, 1994-95 Technika Brno (muži); 1995-98 NH Ostrava (muži); 1999-2006 asistent trenéra v Gambrinusu Brno (ženy) a souběžně reprezentace žen do 18 let; 2006-07 UMMC Jekatěrinburg (Rusko; ženy); 2007 ženská reprezentace Švédska; 2007-09 asistent trenéra v Gambrinusu Brno (ženy)

Ostatní: s basketbalem začínal v Kroměříži, po ukončení gymnázia odešel do Bratislavy studovat na FTVS a hrát za místní SVŠT; po studiích hrál tři roky první ligu za Svit; po ukončení aktivní kariéry ve Svitu působil nejprve jako trenér ve středisku mládeže, později přešel k prvoligovému celku; v roce 1994 začal pracovat jako asistent na strojní fakultě VUT a věnoval se basketbalu v Technice Brno; v roce 1997 se neúspěšně ucházel o místo reprezentačního kouče mužů; po tříletém působení u mužů v Ostravě ho zlákal manažer Jiří Hamza k práci asistenta trenéra Jana Bobrovského u nejlepšího domácího ženského celku v Brně; v letech 2006-07 si odskočil do Ruska, kde nepříliš úspěšně působil jako hlavní kouč Jekatěrinburgu; v roce 2007 plnil stejnou úlohu u švédského národního týmu; před dvěma lety se do Brna vrátil; domluví se rusky a anglicky.
Veverka tak v červnu národní tým povede na mistrovství Evropy v Lotyšsku. Dosavadní kouč se v rozhovoru s ČTK nechal slyšet, že jeho konec u reprezentace uspíšil tlak ze strany médií.

"Zvažoval jsem odchod dříve, tehdy jsem ale tlak snášel. I v době, kdy dvě média neustále žádala mou hlavu, tak jsem jim situaci nechtěl ulehčit. Nyní jsem ale naznal, že ačkoliv neměla pravdu, tak nazrála doba, abych s nimi přestal bojovat," vysvětlil Bobrovský důvod rozhodnutí postoupit funkci svému dlouholetému asistentovi Veverkovi.

Ten považuje post trenéra reprezentace za nesmírně zavazující. "Zvlášť po tom všem, co s týmem dokázal Jenda Bobrovský. Je to pro mě velká pocta, absolutní vrchol. Moc bych si přál, aby reprezentaci stejně braly i hráčky samotné," řekl Veverka na dnešní tiskové konferenci v Praze.

V nejbližší době ho čekají pohovory s hráčkami, aby si ujasnil, s kým může počítat.

"Počítám s tím, že tlak, který byl až nespravedlivě velký vůči Jendovi, bude i na mě. Hlavně před tím, až se bude blížit mistrovství světa u nás v příštím roce. Ale nebojím se," uvedl Veverka.

Sedmapadesátiletý kouč, který v lize dál bude dělat Bobrovskému asistenta, má se svazem smlouvu na dva roky s opcí na její případné prodloužení do olympiády v Londýně v roce 2012.

Veverkovým asistentem bude Miroslav Volejník, který spolupracoval už s Bobrovským. Dalším členem realizačního týmu bude Marian Svoboda, někdejší dlouholetý kouč mládežnických reprezentačních výběrů.

Veverka: Tlak bude, ale nebojím se >>>


Novou fyzioterapeutkou bude bývalá hráčka Martina Greplová-Bobrovská.Basketbalová federace o změně trenéra rozhodla minulé úterý, kdy neprodloužila smlouvu s Bobrovským. Ten u národního týmu působil od roku 1997, tým pod jeho vedením získal stříbro na mistrovství Evropy v roce 2003, o dva roky později Češky kontinentální mistrovství vyhrály.

Na MS v Brazílii v roce 2006 skončily šesté.Bobrovský se s týmem dvakrát představil i na olympiádě, před pěti lety v Aténách obsadil páté a loni v Pekingu sedmé místo. "Loučíme se s nejúspěšnějším trenérem ženských týmů v české historii. Ale už nastal čas na změnu," uvedl předseda federace Zdeněk Zajíček.

Bobrovský sám považuje své působení u reprezentace za jednu z nejúspěšnějších fází své trenérské kariéry. "K absolutním vrcholům patřil zisk titulu mistryň Evropy v roce 2005 v Turecku a páté místo na olympijských hrách v Aténách," řekl Bobrovský a vzápětí se označil vzhledem k souběžným funkcím klubového a reprezentačního trenéra za trochu schizofrenní osobu.

Bez přímých závazků u reprezentace se teď chystá v příštím roce pomoci organizátorům MS v České republice. "Do realizačního týmu se plést nebudu. Ale s organizací šampionátu, pokud bude v Brně, bych chtěl pomoci.

V případě, že by mě oslovila Česká basketbalová federace, tak bych pomohl i v jiných městech," nastínil kouč své vyhlídky. Dodal, že budoucnost ženského basketbalu vidí optimisticky. "Pokud zůstane současný kádr ještě pohromadě, tak má naději na medaile v Evropě.

Přeji hráčkám co nejlepší umístění na domácím mistrovství světa," dodal Bobrovský.Podle Zajíčka vedení vybíralo jeho nástupce z několika kandidátů, v úvahu prý přicházel i adept ze zahraničí. Volba nakonec padla na Veverku, někdejšího trenéra švédské ženské reprezentace či euroligového Jekatěrinburgu.

"Bylo to naše jednohlasné rozhodnutí," řekl Zajíček. Snahou federace možná bylo zachování kontinuity, protože Veverka jako dlouholetý Bobrovského spolupracovník vyznává podobný náhled na basketbal."

Jenda mě nedávno sám oslovil s tím, že by byl rád, abych reprezentaci převzal po něm. To mě hodně potěšilo. Ale rozhodující samozřejmě bylo, až když mě oficiálně oslovil svaz. Velmi rád jsem takovou nabídku přijal," prohlásil Veverka, který i v budoucnu plánuje s Bobrovským řadu otázek konzultovat.

"To není nic nového, mluvili jsme spolu takhle o reprezentaci dlouho, i když jsem tam osobně nefiguroval. Je to přirozené, když jsme dlouholetí spolupracovníci," prohlásil Veverka. Plánuje i časté debaty s trenéry mládežnických reprezentací.

Veverka by se měl poprvé s reprezentačním týmem sejít v polovině dubna na startu přípravy před mistrovstvím Evropy, první přípravné zápasy by basketbalistky měly sehrát o měsíc později proti Turecku. V červnu pak přijde pro Veverku první velká zkouška na mistrovství Evropy.

VIZITKA TRENÉRA BOBROVSKÉHO

Jméno a příjmení: Jan Bobrovský

Datum narození: 29. března 1945

Hráčská kariéra: bývalý československý reprezentant (252 startů); hrál za Techniku Brno, Zbrojovku Brno, Duklu Olomouc a slovenskou Žilinu

Hráčské úspěchy: ME 1967 (Finsko) - stříbro a 1969 (Itálie) - bronz; účastník OH 1972 (Mnichov), MS 1970 (Jugoslávie) a 1974 (Portoriko); finalista PMEZ 1964 a 1968 (se Zbrojovkou); 6x mistr Československa

Trenérská kariéra: mužský tým Zbrojovka Brno; mužská reprezentace Československa (1987-92); ženský tým Gambrinus Brno (od 1993) + reprezentace žen ČR (1997-2009)

Trenérské úspěchy: muži - ME 1991 (Itálie) - 6. místo (s ČSFR); 3x mistr Československa 1986-88 (se Zbrojovkou); ženy - ME 2005 (Turecko) - zlato a ME 2003 (Řecko) - stříbro; OH 2004 (Atény) - 5. místo (vše s ČR); vítěz Evropské ligy 2006; 13x mistr ČR 1996-08 (vše s Gambrinusem Brno, dříve Žabovřesky)

Rodina: vdovec, otec dvou dcer

Ostatní: basketbal začal hrát ve 13 letech; převážnou část kariéry nastupoval za brněnskou Zbrojovku (rok hrál na vojně v Olomouci a pět let v Žilině); s trénováním začínal jako hrající asistent v Žilině; od roku 1983 se jako trenér věnoval mužům, po deseti letech přešel k ženám; ženskou reprezentaci dovedl k historickému úspěchu v podobě titulu mistryň Evropy, z Brna vybudoval spolu s manažerem Jiřím Hamzou špičkový evropský klub; 14 let učil matematiku a základy průmyslové výroby na dopravním učilišti; před dvěma lety ho postihla srdeční slabost.

Začít diskuzi