Příběh boxerské hvězdy: Joshua strmě vyletěl vzhůru, teď je na rozcestí | iSport.cz
Ondřej Němec
30. června 2019 • 17:15

Příběh boxerské hvězdy: Joshua strmě vyletěl vzhůru, teď je na rozcestí

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
iSport podcast: Plzeň jako Guardiola, Slavia jako Klopp. Kdo má větší potenciál?
TOP MOMENTY KOLA: Kanonáda v Plzni, rekord Koláře, první gól Karabce
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na pokraji věčnosti, či zapomnění. Anthony Joshua světový box ozářil jako málokdo před ním. Jeho střet s dlouholetým vladařem ringu Vladimirem Kličkem sledoval celý svět. Tvrdá bitva dala všem připomenout nejlepší duely historie. Brit tím usedl na trůn krále těžké váhy, z něhož ho nedávno překvapivě svrhl podsaditý bijec Andy Ruiz Jr. Odveta rozhodne, zda příběh populárního ranaře bude pokračovat. „Půjdeme znovu na to a já ho zbiju,“ slibuje posmutnělým fanouškům.Začal stoupat jako superhvězda, teď je některými označován za kometu. Sám Anthony Joshua rozhodne o tom, jaká je skutečnost.

Kariéra devětadvacetiletého rodáka z Watfordu začala nabírat na obrátkách opravdu rychle. Poprvé nadchl Velkou Británii, když na olympiádě v Londýně vybojoval zlatou medaili. Našlo se však i mnoho kritiků, kteří výkon zpochybňovali a tvrdili, že mu jako domácímu šli rozhodčí na ruku. Pak zahájil profesionální kariéru, v níž před ním soupeři padali jako kostky domina.

„Neuvěřitelný talent, nepřemožitelný stroj na knokauty!“ glorifikovaly jej brzy novinové titulky.

S boxem přitom začal relativně pozdě, až v 18 letech. Do té doby byl nadějným fotbalistou a běžcem, 100 metrů dokázal uběhnout za 11 vteřin! Nicméně právě v amatérském boxu začal brzy sklízet nejvíc úspěchů. Pro box v těžké váze má skvělé tělesné parametry: výška 198 cm, rozpětí paží 211 cm, váha kolem 112 kil, mimořádná muskulatura.

Kdo by ale hodnotil jeho kvality na základě posledního duelu s Andym Ruizem Jr., právem by se divil, že se dostal tak vysoko v hierarchii těžké váhy světového boxu. To prostě nebyl Joshua, jak ho známe. Byl nesoustředěný a jako by boxoval na půl plynu. Jeho hlavními přednostmi přitom vždy byly rychlost, přesnost a oko dravce. Prakticky nikdy neboxuje ledabyle. Údery promýšlí. Najde si nekryté místo a tam zasáhne.

Možná k tomu napomohl úspěšný předchůdce Lennox Lewis, když mu poradil, aby hrál často šachy, že se tím naučí předvídat chování soupeře. Učenlivý Joshua má za to, že boxerské schopnosti zlepšuje například i čtení, což je jeden z jeho koníčků.

Další věcí, která udělala z Joshuy významnou sportovní hvězdu, je vstřícný přístup k fanouškům. Rád s nimi komunikuje a nikdy neodmítne prosbu o autogram nebo selfie. Navíc se pokaždé, když vstoupí do ringu, pokloní divákům na všechny čtyři strany. To samé udělá po konci utkání. Má publikum rád a publikum má rádo jeho.

„Když vstoupí do místnosti, víte, že přišla osobnost, aniž by promluvil. Opravdu veliké charisma,“ řekl jeden z českých promotérů po setkání s Joshuou. Sám sesazený šampion se prý ale vůbec vážně nebere. Rád žertuje i na svůj účet a směje se nakažlivým smíchem. A nepotrpí si na velké řeči. Když se ho časopis Men’s Health zeptal, kdo je jeho hrdinou, odpověděl: „To je snadné. Moje máma. Je mojí největší podporovatelkou a já jí vděčím za to, jaký jsem.“

Tvrdá bitva Andyho Ruize Jr. s Anthonym Joshuou
Tvrdá bitva Andyho Ruize Jr. s Anthonym Joshuou

S maminkou Yetou má Joshua opravdu mimořádný vztah, ještě před pár roky s ní dokonce bydlel ve společném bytě na předměstí Londýna. Zatímco šampionův tatínek Robert chodí skoro na každý zápas a hrdě syna po souboji osušuje ručníkem, maminka viděla naživo duely jen dva. „Nikdo nechce vidět svého syna v boji. Je to pro mě příliš emocionální,“ přiznala.

Ač se britský bijec jeví jako vzorný syn, nebylo tomu tak vždy. V osmnácti letech se ocitl na dva týdny v cele kvůli „rvačkám a dalším hloupostem“, jak uvedl pro list The Guardian. Ve dvaadvaceti byl pak za dealerství konopí odsouzen ke stu hodin veřejných prací a musel chodit do komunity proti drogám.

„Když jste ve vazbě a máte tu čest s idioty uvnitř vězení, všechno vám dojde. Byl to zlom. Rozhodl jsem tehdy, že budu veškerou energii věnovat boxu.“ A skutečně, Joshua je známý jako veliký dříč. Tvrdá práce mu navíc nikdy nebyla cizí, po škole dokonce dělal zedničinu. „Aktivní a celkem dobře placená práce. Bavilo mě to. Pracoval jsem venku a to mám rád,“ zhodnotil svůj první džob.

Populární „mamánek“ mimo ring zatím nejvíce překvapil, když po ukořistění prvního světového titulu IBF na sociálních sítích uvedl: „Když se teď vše trochu uklidnilo, nastal čas k posezení a oddychu s rodinou a mým malým šampionem JJ.“

Odtajnil tím, že je otcem už půlročního syna. Média přitom do té doby dlouho usilovně pátrala po tom, kdo je partnerkou boxerské hvězdy. Padala jména různých modelek a hereček. Matkou Joshuova syna je ale krásná instruktorka pole dance Nicole Osbourneová. Ringový dravec jí pořídil byt za půl milionu liber (cca 17 milionů korun).

Dalším atributem, který pomáhá v popularitě, je vzhled filmové hvězdy. „Jednou dokonce během mého vážení dvě ženy omdlely. Je to šílené!“ komentoval novodobý idol zážitek, kdy polonahý vstupoval na váhu před skandujícím davem. Nicméně obří popularitu se snaží příliš neprožívat.

„Nemám ze sebe nějak zvláštní pocit. Nemyslím si, že si zasluhuji větší pozornost nebo obdiv než kdokoliv jiný. Nechci být boxerem, který je odpojen od veřejnosti,“ řekl přesvědčivě Joshua. „Nechci, aby si lidé mysleli, že jsem dobrý sportovec, ale mimo jejich dosah. Chci být lidovým šampionem!“ použil výraz, jímž byl označován Muhammad Ali. Právě Největšího z největších považuje Joshua za velký vzor. A má-li někdo v současnosti na to být Aliho důstojným následovníkem, je to právě britský hrdina. Alespoň se to tak donedávna zdálo. Až odveta s Ruizem, která má přijít na pořad v listopadu nebo prosinci, rozhodne, zda tomu tak skutečně je.

Joshua dobře ví, že i nezapomenutelný Ali zažil několik proher, zpětně byl za ně ale rád. „Jsem vděčný za všechna svá vítězství, ale obzvlášť vděčný jsem za své prohry, protože mě nutily pracovat na sobě ještě tvrději,“ prohlásil legendární boxer, od jehož smrti nedávno uplynuly tři roky.

Výsledek odvety s usměvavým Mexičanem ale bude pro Joshuu fatální. Kdyby znovu prohrál, jeho další pád by byl mnohem hlubší. Jedna prohra? Stane se, každý může zakopnout. Opakování debaklu by ale znamenalo s velikou pravděpodobností ztrátu aury jedinečnosti. Deklasovaný válečník ringu by sice dál patřil mezi nejlepší zápasníky těžké váhy, ale na vrchol by se vracel jen velmi těžko a už by tolik lidi nezajímal.

Již zmiňovaný předchůdce Lewis mu před odvetou radil, aby změnil trenéra. Zkušený boxerský veterán ví, o čem mluví, sám kdysi kouče změnil. Od té doby stoupal úplně jiným tempem a do sportovního důchodu odcházel z absolutního vrcholu poté, co sejmul Mikea Tysona i Vitalije Klička.

Joshua ale personální změny odmítá. Prý bude dál věrný lidem ve svém týmu. Čas ukáže, jestli jej sympatická loajalita nebude stát příliš vysokou cenu. Prohra je většinou nápovědou ke změně.

Očima experta: Po prohře je to na vážkách

„Kdyby Anthony Joshua s Andym Ruizem znovu prohrál, tak je to špatný, ale nezatracoval bych ho. Mohl by to pak zkusit do třetice, ale určitě ne hned. Ruiz je boxer, který mu nebude nikdy sedět, ale doufám, že v následující odvetě Joshua vyhraje. Že se poučil a napraví to. Když jednou prohrál, je to trochu na vážkách. Kdyby ztratil i odvetu, tak by to pro něj nic veselého nebylo. Než by se pak dostal k zápasu o titul, ať už s Mexičanem, nebo s někým jiným, znamenalo by to půl roku rok, než by se zase proboxoval k té možnosti. Ale není ještě tak starý, je mu dvacet devět let, a když nemá zdravotní problémy, tak je na to ready.“

Rudolf Kraj, bývalý boxer, stříbrný z OH v Sydney

 

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud