Hodně tvrdou lekci z cyklistických pravidel dostal ve středu na Tour de France její tehdejší lídr Julian Alaphilippe. Kvůli nepovolenému občerstvování mu rozhodčí udělili dvacetisekundovou penalizaci, což ho stálo žlutý dres a 200 švýcarských franků k tomu. Pravidla jsou pravidla a jury ukázala, že platí úplně pro všechny včetně miláčka domácích fanoušků. Co vlastně provedl a co dalšího je na cyklistických závodech včetně těch největších zakázáno?
Nepovolené občerstvování
Pod tímto pojmem (i když není úplně oficiální) se skrývá pravidlo, které závodníkům zakazuje v zóně 20 kilometrů před cílem přijmout občerstvení (jídlo či lahev s pitím) z doprovodného týmového vozu či kohokoliv na nebo podél trati (většinou jde rovněž o členy týmu, vzít si cokoliv od neznámých lidí je hodně velký risk). A právě od mechanika vedle trati stojícího už v pásmu 20 km do cíle si Julian Alaphilippe občerstvení vzal.
Výsledek je pro něj velmi krutý. Sankce 20 sekund v závodu a 200 švýcarských franků navrch je běžná. Jenže Francouze to stálo mnohem víc – přišel o žlutý dres lídra Tour. I proto byl týmový manažer Patrick Lefevere na dotyčného mechanika velmi rozezlen. „Ztratit dres kvůli takové stupiditě… A co víc, člověk, který takovouhle hloupost spáchal, byl z našeho týmu.“
Jízda za autem či motorkou
Často se stává, že má závodník defekt či jiné technické nebo zdravotní potíže a ocitne se až za pelotonem. Ve snaze dostat se co nejrychleji zpět a neutratit při tom příliš velké množství energie, využívají cyklisté vzduchového polštáře za před nimi jedoucím autem či motorkou. Jenže když je to už moc dlouho, přichází za to sankce.
Své o tom letos ví třeba týmový kolega Jana Hirta z CCC Simon Geschke. Ten dostal ve druhé etapě časovou penalizaci 20 sekund a k tomu pokutu 200 franků (zhruba 4800 korun). Finanční postih se navíc v mnoha případech týká i sportovních ředitelů, kteří, většinou svým závodníkům, takovou jízdu umožní. To pak může být i 500 franků.
Odhazování odpadků mimo určenou zónu
Při sledování nejen letošní Tour de France jste si určitě všimli míst, kde jsou cedule s nápisem Waste a na nich namalované popelnice. Právě tohle je jediné místo, kde mohou cyklisté v souladu s pravidly odhodit obaly od gelů, tyčinek a dalších svačinek či prázdné bidony. Pořadatelé se tak snaží být ohleduplní vůči životnímu prostředí a krajině, kudy jejich závod vede. Jenže občas vidíme, že cyklista zahodí nějaký ten obal i mimo tuto zónu. A pokud to vidí i traťoví komisaři, je z toho pak také pěkná pokuta. Oblíbenou částkou je 200 franků.
Nevhodné chování
U postihu s názvem Inappropriate behavior bývá v závorce uvedeno ještě (urinating in public during the race – tedy močení na veřejnosti během závodu). I na tohle musí závodníci myslet, pokud si potřebují odskočit „na toaletu“. Je proto potřeba vyčíhnout si místo, kde na ně nebude vidět. Což je, řekněme si na rovinu, v tak sledovaném závodu jako Tour de France, kde je i na trati spousta televizních kamer, celkem kumšt. Zde opět postih 200 švýcarských franků.
Odchýlení se z původní linie
Tady už se dostáváme k porušení pravidla, které se týká především závěrečných dojezdů a sprintů. Toto pravidlo se asi mnohým vybaví v souvislosti s hrůznou nehodou Fabia Jakobsena v Polsku. Tam právě jeho soupeř Dylan Groenewegen toto pravidlo porušil, nedržel se své původní linie uprostřed silnice, ale postupnou jízdou doprava zavřel Jakobsena u bariéry, přes kterou tento nizozemský cyklista přeletěl. To vedlo k těžkému poranění hlavy.
Následky pro Groenewegena a další, kteří toto pravidlo poruší? Nizozemec byl ze závodu diskvalifikován a dostal i peněžitou pokutu. V případě, kdy nejsou tak vážné následky, může cyklista přijít o vítězství v etapě, případně je mu zhoršen výsledek a opět dostává finanční sankci. List zakázaného a následně sankcionovaného chování je ještě mnohem delší.
Největší hříšníci loňské Tour
Při třítýdenních etapových závodech každoročně padne celá řada pokut, ve velké většině se týká zmíněných prohřešků. Zde je seznam týmů, které na loňské Tour platily největší pokuty.
1. Deceuninck-Quick Step – 4 300 švýcarských franků
2. Ineos – 2 500
2. Astana – 2 500
4. Jumbo-Visma – 2 350
5. Ag2r La Mondiale – 1 700
6. Bora-Hansgrohe – 1 300
7. Movistar – 1 100
7. UAE Team Emirates – 1 100
7. Cofidis – 1 100
10. Mitchelton-Scott – 1 000
11. Bahrain-Merida – 800
11. Lotto-Soudal – 800
13. Wanty-Gobert – 600
14. EF Education First – 500
14. Arkéa-Samsic – 500
16. Groupama-FDJ – 400
16. CCC – 400
18. Trek-Segafredo – 250
19. Katusha-Alpecin – 200
Týmy bez pokut: Sunweb, Dimension Data, Total Direct Energie
(zdroj: Cycling Weekly)