Nejdelší etapu letošní Tour vyhrál po úniku Hirschi, dál vede Roglič

Autor: ČTK, krm
1
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
SESTŘIH: Brighton - Manchester City 0:4. Titul je blíž, zářil Foden

Dvanáctou etapu Tour de France vyhrál Švýcar Marc Hirschi z týmu Sunweb, kterému úspěšně vyšel únik ve vůbec nejdelším klání (218 km) letošního ročníku. Hirschi, nováček na nejslavnějším cyklistickém závodě, má obecně skvělou formu, už předtím skončil ve dvou etapách na stupních vítězů. Žlutý dres dál drží Slovinec Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma.

Hirschi už byl v úniku ve druhé (skončil 2.) i deváté (skončil 3.) etapě, kdy jej soupeři dojeli pouhý kilometr před cílem. Tentokrát nastoupil v závěrečném stoupání a sólojízdu dovedl do úspěšného konce. Člen stáje Sunweb zároveň oslavil první vítězství mezi profesionály.

„Dvakrát už jsem byl hodně blízko. Ještě kilometr před cílem jsem nevěřil, že bych to mohl dotáhnout. Jel jsem nadoraz. A je to jako sen. Dřív jsem snil o tom, že bych se mohl na Tour dostat. Teď jsem tady a ještě slavím vítězství,“ radoval se dvaadvacetiletý Hirschi, předloňský mistr světa do 23 let.

Marc Hirschi po úspěšném úniku vyhrál 12. etapu Tour de France

Pásku protnul o 47 sekund dříve než Francouz Pierre Rolland, třetí dojel Hirschiho stájový kolega Sören Kragh Andersen z Dánska. Jezdci z popředí celkového pořadí dorazili v početné skupině, v níž byl i Roman Kreuziger, o dvě a půl minuty později. Jan Hirt ztratil 13 minut a 38 sekund.

Roglič nadále vede o 21 sekund před obhájcem titulu Eganem Bernalem. V pátek čeká peloton druhý letošní horský dojezd a celkem sedm vrchařských prémií, z toho dvě první kategorie. Po startu v Chatel-Guyon skončí etapa po 191,5 km v Puy Mary. Převýšení je 4400 metrů.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 12. etapa: Chauvigny - Sarran (218 km):

1. Hirschi (Švýc./Sunweb) 5:08:49, 2. Rolland (Fr./B&B Hotels-Vital Concept) -47, 3. Kragh Andersen (Dán./Sunweb), 4. Pacher (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 5. Herrada (Šp./Cofidis), 6. Schachmann (Něm./Bora-hansgrohe), 7. Houle (Kan./Astana), 8. Reichenbach (Švýc./Groupama-FDJ) všichni -52, 9. Elissonde (Fr./Trek-Segafredo), 10. Roche (Ir./Sunweb) oba -56, ...50. Kreuziger (ČR/NTT) -2:30, 106. Hirt (ČR/CCC) -13:38.

Průběžné pořadí: 1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 51:26:43, 2. Bernal Kol./Ineos) -21, 3. Martin (Fr./Cofidis) -28, 4. Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) -30, 5. Quintana (Kol./Arkea-Samsic), 6. Urán (Kol./EF Pro Cycling) oba -32, 7. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -44, 8. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -1:02, 9. López (Kol./Astana) -1:15, 10. Landa (Šp./Bahrajn) -1:42, ...84. Hirt -2:01:51, 97. Kreuziger -2:12:04.

Profil 12. etapy Tour de France 2020Foto A.S.O.