Romana Barboříková
28. června 2021 • 10:45

Recept na zelený dres: Vyhrát etapy. Sagan chce osmý triumf, co soupeři?

Vstoupit do diskuse
0
 • Peter Sagan chce bojovat o osmý zelený trikot na Tour v kariéřePeter Sagan chce bojovat o osmý zelený trikot na Tour v kariéřeFOTO: Profimedia.cz

  Čeští závodníci v posledních letech o dres pro lídra bodovací sprinterské soutěže sice nezávodí, ale i tak je souboj o zelený trikot v Česku hodně sledovaný. Důvod nese jméno Peter Sagan. Sedminásobný majitel maillot vert, jak zní jeho francouzské označení, o tento cenný obleček bojuje i letos. Jak se ukázalo v minulém roce, bude důležité vyhrávat etapy, ve kterých se rozdává v cíli 50 bodů. Ale bojuje se i na prémiích. Koho uvidíme možná už dnes ve sprintu?

 • Michael Matthews (Aus.)

  Věk: 30 let

  Starty na Tour de France: 6.

  Vítězné etapy na Tour: 3

  Vítězství v této sezoně: 0

  Body na Tour 2021: 45

  Australan jezdící za domácí tým BikeExchange je po Lukasi Hamiltonovi jedoucím na celkové pořadí hlavní postavou stáje. Už v první etapě, kdy skončil druhý za Julianem Alaphilippem, ukázal, že má vynikající formu. Šlo ale o dojezd na kopci, jak na tom je v samotných sprintech se ukáže až při nich.

  Michael Matthews na Tour de FranceFoto Reuters

 • Caleb Ewan (Aus.)

  Věk: 26 let

  Starty na Tour de France: 3.

  Vítězné etapy na Tour: 5

  Vítězství v této sezoně: 5

  Body na Tour 2021: 26

  Výškou malý, výkony však velký. To je australská Pocket rocket (Kapesní raketa), jak se tomuto sprinterovi přezdívá. Je na své třetí Tour, na obou předchozích sprinty vyhrál. Jeho letošním cílem je ovládnout etapu na všech třech Grand Tour. Na Giru získal dvě, později ale odstoupil. Uvidíme tedy, jak dlouho vydrží ve Francii.

 • Peter Sagan (Sloven.)

  Věk: 31 let

  Starty na Tour de France: 10.

  Vítězné etapy na Tour: 12

  Vítězství v této sezoně: 4

  Body na Tour 2021: 18

  Slovenský Tourminátor je jedním z nejzkušenějších mužů v pelotonu. Do zeleného dresu se v Paříži oblékl už sedmkrát, což je rekord bodovací soutěže na Staré dámě, on chce ale ještě víc. Jedním z důvodů, proč se mu v pořadí osmý trikot nepovedlo získat už loni, bylo také to, že neovládl žádnou etapu.

 • Arnaud Démare (Fr.)

  Věk: 29 let

  Starty na Tour de France: 5.

  Vítězné etapy na Tour: 2

  Vítězství v této sezoně: 7

  Body na Tour 2021: 15

  Tento Francouz má na svém kontě už celkem 83 výher. Díky vyhraným etapám na loňském Giro d´Italia sebral Peterovi Saganovi při jeho první účasti na italské Grand Tour dres pro vítěze bodovačky. Ten Sagan získal letos, kdy Démare maglia ciclamino neobhajoval a připravoval se na Tour.

 • Mark Cavendish (Brit.)

  Věk: 36 let

  Starty na Tour de France: 13.

  Vítězné etapy na Tour: 30

  Vítězství v této sezoně: 5

  Body na Tour 2021: 14

  Tohle je návrat jak z pohádky. Někdejší excelentní sprinter, který se ale po zdravotních potížích dlouho hledal, loni dokonce v slzách mluvil o konci kariéry. Jenže to nechtěl dopustit šéf týmu Decenunick-Quick Step, za který dříve tento rodák z ostrova Man také závodil, a na rok ho angažoval. A Cavendish se mu odvděčil. Svými výkony si zasloužil i návrat na Tour, kde slavil výhru naposledy 16. července 2016.

 • Sonny Colbrelli (It.)

  Věk: 31 let

  Starty na Tour de France: 5.

  Vítězné etapy na Tour: 0

  Vítězství v této sezoně: 3

  Body na Tour 2021: 8

  Závodí sice za tým Bahrain-Victorious, ale v červeno-oranžovém dresu ho na letošní Tour de France nehledejte. Krátce před ní totiž získal titul italského šampiona, takže nyní nastupuje v zeleno-bílo-červené trikoloře. Bodovací soutěž ovládl letos na závodech Kolem Romandie a Critériu du Dauphiné.

 • Wout van Aert (Bel.)

  Věk: 26 let

  Starty na Tour de France: 3.

  Vítězné etapy na Tour: 3

  Vítězství v této sezoně: 5

  Body na Tour 2021: 0

  V předchozích ročnících tento belgický univerzál střídající silnici s cyklokrosem ukázal, že je všestranný také na etapových závodech, kdy hlavně loni zvládal ovládnout dva sprinty, následně byl ale také velkým pomocníkem Primože Rogliče v horách. Letos by měl mít podobnou roli v týmu s tím, že by mohl dostat ještě víc volnosti.

 • Jak se rozdělují body

  Cíl: v etapách, které jsou označené jako rovinaté nebo mírně kopcovité se uděluje vítězi 50 bodů do sprinterské soutěže. Rozdíly v bodech jsou pak výrazné. Za 2. místo je jich už jen 30, třetí bere 20. Body se udělují až do 15. příčky, a to následovně. 18, 16, 14, 12, 10. Od 9. do 15. místa je to od 8 do 2 bodů.

  Sprinterská prémie: v itineráři jsou označené písmenem S na zeleném pozadí. Body bere patnáctka závodníků. První na prémii získává 20 bodů, další pak 17, 15, 13, od pátého do 15. místa je to 11-1 bod. 

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud