Romana Barboříková
20. července 2021 • 09:36

Co přinesla Tour: dominance, snový návrat, raketa Van Aert i konce hvězd

Vstoupit do diskuse
0
 • Co přinesl 108. ročník Tour de France?Co přinesl 108. ročník Tour de France?FOTO: koláž iSport.cz

  Vítězem se po roce opět stal Tadej Pogačar, tentokrát dokonce s více než pětiminutovým náskokem. Tour de France ovšem navzdory jeho dominanci nenudila. Nejslavnější cyklistický závod světa letos nabídl spoustu působivých příběhů. Například? „Zmrtvýchvstání“ sprintera Marka Cavendishe nebo fantastické výkony všestranného Wouta van Aerta. Na něco by ale peloton zároveň jistě rád zapomněl. Připomeňte si, jaký byl 108. ročník Tour de France!

 • Dědeček s babičkou asi rádi nebyli

  Allez! Opi-Omi. Tento nápis na kusu kartonu si budou fanoušci i samotní cyklisté ještě dlouho pamatovat. I když Tony Martin, který se s touto cedulí seznámil velmi blízko, ji viděl jen z druhé strany. Fanynka, která ji hned na úvodní etapu vytvořila a místo toho, aby sledovala rychle se blížící peloton, dívala se na druhou stranu do kamery, ji strčila do cesty německému „Panzerwagenu“, a Martin už se jí nemohl vyhnout. Výsledek? Zhruba dvacítka cyklistů na zemi, Jasha Sütterlin a Marc Soler na Tour skončili dřív, než se pořádně rozjeli.

  Nezodpovědná fanynka zavinila hromadný pád v úvodní etapě TourFoto Twitter.com/ODDSbible

 • Pogačarova dominance

  I v minulém ročníku byl mladičký Slovinec, kterého v tu dobu ještě zase tolik lidí neznalo, na Staré dámě vidět. Tři etapová prvenství v jednom roce si nepřipíše každý. Nejvíc se ale celému světu ukázal v závěrečné časovce, kde převálcoval svého krajana Primože Rogliče a na poslední možnou chvíli ho připravil o celkové prvenství. To letos byla jeho cesta za obhajobou mnohem přímější a jasnější. Do žlutého dresu lídra závodu se oblékl po osmé etapě a už v něm dojel až do Paříže. Ale v horách ukázal, že ho vozí správný závodník. Nikdo silnější tady prostě nebyl.

  Tadej Pogačar je na letošní Tour naprosto suverénníFoto Reuters

 • Vítězové Tour v grupetu

  Pokud jste chtěli, hlavně v horách, vidět také dva předchozí vítěze Chrise Froomea (2013, 2015-17) a Gerainta Thomase (2018), museli jste většinou počkat, až kamery zaberou zadní skupinu zeleného Marka Cavendishe, tedy grupeto. Je však nutné říct, že u obou Britů byl v podstatě malý zázrak, že zde letos byli. Froome se na Tour vrátil po velmi těžkém zranění z roku 2019 a sám byl spokojený hlavně s tím, že ji odjel celou. Thomas zase po pádu ve 3. etapě, kde si vykloubil rameno, bojoval s bolestí a vlastní vůlí.

  Pád během třetí etapy Tour de France potkal i Gerainta ThomaseFoto Profimedia.cz

 • Cavendishův návrat jako z pohádky

  Marc Cavendish byl v dobách své největší slávy hodně kontroverzní osobou. Ovšem na sklonku kariéry, kdy se nejprve vůbec nepočítalo s tím, že Tour de France ještě někdy pojede, museli ve své zatvrzelosti trochu polevit i jeho velcí odpůrci. Vítězství ve čtvrté etapě bylo pohádkovou tečkou příběhu, který začal loni na podzim slzami po nepovedeném závodu v Belgii a téměř ukončením kariéry. Nebyla to však poslední tečka, přišly ještě další tři sprinterské výhry a vyrovnání rekordu Eddyho Merckxe v počtu vítězných etap na Tour (34).

  34

  Tolik vyhraných etap na Tour de France mají na svém kontě Eddy Merckx a Mark Cavendish. Společně drží rekord, který se Britovi nakonec letos překonat nepodařilo.

  Dojatý britský cyklista Mark Cavendish po vítězství ve 13. etapě Tour de FranceFoto Reuters

 • Žlutý dres pro dědu do nebe

  Cyklistický všeuměl Mathieu van der Poel startoval na francouzské Grand Tour poprvé v kariéře. Vlastně na jakékoliv Grand Tour. Jeho cíle? Nikterak malé. V úvodních etapách získat žlutý dres. Cenný trikot, který jeho slavný děda Raimond Poulidor nikdy neukořistil. Ale MVDP co si vezme do hlavy, toho také dosáhne. O jeho útoku na Mur de Bretagne se bude ještě dlouho mluvit.

  Mathieu van der Poel se po druhé etapě Tour oblékl do vysněného žlutého trikotuFoto Reuters

 • Wou. Van Aert létal jako raketa

  Tenhle kluk, který na silnici přišel z terénu, letos jen podtrhl svou univerzálnost. I se svou postavou 190 centimetrů a 78 kilogramů ovládl horskou etapu s dvojím přejezdem přes ikonický Mont Ventoux. A závěrečný víkend patřil vedle Tadeje Pogačara hlavně jemu. Nejprve vítězství v sobotní časovce a den na to výhra v nejslavnějším sprintu planety na Champs-Élysées. Co předvede příště?

  Wout van Aert vyhrál nejslavnější spurt Tour de FranceFoto Reuters

 • Peloton bez velkých hvězd

  V úvodních nervózních etapách Tour de France se vždy hodně padá. Jenže letos toho bylo až moc. A dotklo se to i velkých favoritů. Ať už šlo o toho sprinterského Caleba Ewana, který svou vinou upadl v dojezdu třetího dne. Zlomil si klíční kost a závod pro něj skončil. K zemi poslal ale i slovenskou star Petera Sagana. Sedminásobný majitel zeleného dresu sice ještě bojoval, ale před 12. etapou skončil. Nejvýraznější však bylo odstoupení Primože Rogliče, který byl považován za hlavního rivala krajana Pogačara. Odřeniny po celé levé straně jeho těla mu ale nedovolily pokračovat. Měli bychom ho tak vidět při jeho útoku na třetí titul na španělské Vueltě.

  43

  Tolik cyklistů nedokončilo 108. ročník Tour de France.

  Primož Roglič ukázal, že má po pádu ve třetí etapě Tour de France zafáčované skoro celé tělo...Foto Instagram.com/primozroglic

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud