TOP VIDEA
Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu
Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs
VŠECHNA VIDEA ZDE

Super Bowl 2018 patřil útokům obou týmů. Bezesporu! Hráči Philadelphie Eagles vyprodukovali 41 bodů (druhý nejvyšší počet bodů za posledních 15 let, jen v roce 2014 dal Seattle o dva body více), New England Patriots skórovali 33 bodů. Hrdinou zápasu byl přesto obránce, defenzivní end Eagles Brandon Graham. Ten muž, který jako utržený vlak narazil dvě minuty před koncem do hvězdného quarterbacka Toma Bradyho a donutil jej upustit míč. Pozici na hřišti získala Philadelphie a obhájci titulu už skóre zvrátit nedokázali.Na obří světelné tabuli na U.S. Bank Stadium v Minneapolis svítilo skóre 38:33 ve prospěch „zelených“ Eagles. Do konce 52. Super Bowlu zbývalo 135 vteřin, na míči ale byli New England Patriots. „Tohle Brady už dokáže, skóruje touchdown a otočí skóre. Jako už tolikrát,“ shodovali se televizní komentátoři na televizním kanálu Sport 1.

Výkon útoku Patriots ve druhém poločase dával tvrzení za pravdu, téměř bezchybný Tom Brady hrál fantastický fotbal a mířil za svým šestým „titulem“, čímž by se stal prvním mužem historie NFL, který to dokázal. Dosud se dělil o prvenství s pěti tituly s hvězdou 90. let Charlesem Haleyem.

Ale nestalo se, do Bradyho pravé házecí ruky trknul 120 kilogramů těžký Brandon Graham a míč mu vyrazil. Fumble, neskutečné a z ruky legendy Bradyho v zápasech play off naprosto raritní. Ve skrumáži se nejlépe zorientoval Derek Barnett a pozici na hřišti získali Eagles. „Věděli jsme, že jeden moment nám stačí, jedna taková stopka a náš útok už nás dotáhne k Lombardi Trophy. Naše víra byla obrovská,“ radoval se z klíčové situace v utkání defenzivní end Eagles Graham.

VIDEO: Podívejte se na perfektní obranný zákrok Grahama


Pravdu děl! Jeho spoluhráč a kicker Jake Elliot navýšil přesným field goalem vedení na 41:33 a Patriots, i přes další historický výkon Bradyho (505 naházených yardů - rekord Super Bowlu), už minuta na další zázrak v dějinách klubu nestačila. Philadelphia proměnila třetí účast v Super Bowlu v první titul, v letech 1981 a 2005 prohrála. Naposledy to bylo právě s Patrioty, ti v Jacksonvillu před 13 lety vyhráli 24:21.

„Během celého zápasu jsme ani na vteřinu nepropadli panice. Ano, Patriots mají silný tým a předvedli v posledních letech neskutečné obraty, ale my jsme prostě věřili Nickovi Folesovi, že nás dovede k výhře. Stejně jako on věřil nám, že poslední útok Bradyho dokážeme ubránit,“ řekl v rozhovoru pro NFL.com defenzivní tackle Eagles Flatcher Cox.

„Jsem strašně šťastný za celou kabinu, americký fotbal je o tom, jak zvládnete své matchupy, situace jeden na jednoho. Já svou zvládl a dostal se na Bradyho, pomohlo to týmu, takže spokojenost,“ nedělal ze svého majstrštyku vědu 29letý rodák z Detroitu Graham, který ve Philadelphii působí od roku 2010.

Na tiskové konferenci zazářila i Grahamova malá dcerka, která si v tatínkově náručí při hovoru s novináři krátila čas zpěvem písně „Fly, Eagles, Fly.“

 

„Věděli jsme, že Brady na nás bude tlačit. Ve druhé polovině zápasu nás válcoval, ale říkali jsme si, abychom nebyli frustrovaní, že jednou se to podaří. Nevěšet hlavu, dál bojovat a ono to přijde. A přišlo,“ těšilo Grahama.

A jak viděl situaci i celý zápas Brady, hrající legenda NFL a zřejmě nejlepší quarterback historie? „Štve mě to, co vámmám povídat, porážka i ten fumble. Všichni jsme teď zklamaní. Porážka je na pytel. Snažili jsme se vyhrát, ale občas to prostě nestačí a prohrajete. Tak to chodí," smutnil čtyřicetiletý quarterback, který ale ukončit svou kariéru neplánuje. "Počítám, že se vrátím. Uvidíme. Je těsně po zápase, musím si to nechat projít hlavou. Ale nevidím důvod, proč bych se neměl vrátit," dodal.

Brandon Graham s rodinou slaví výhru v Super Bowlu
Brandon Graham s rodinou slaví výhru v Super Bowlu

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze