Putování za Woodsem. Padlá hvězda je na Masters nejobletovanější | iSport.cz
7. dubna 2012 • 23:15

Putování za Woodsem. Padlá hvězda je na Masters nejobletovanější

Autor: Jan Vlášek
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
iSport podcast: Byla penalta proti Slavii zářez, nebo sudí neměli jinou možnost?
Palát chce pohár přivézt do Čech. Jak prožíval bublinu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

REPORTÁŽ PŘÍMO Z USA | Nevěrnickým skandálem rozbil svou masku hrdiny bez chyby a poskvrny. Aférou se srazil z pozice nejlepšího hráče světa. Přesto je americký golfista Tiger Woods pro fanoušky stále magnetem číslo jedna. I když se mu zrovna nedaří a z frustrace trestá hůl, jako ve druhém kole slavného turnaje Masters. To vše zažijete, když na prvním majoru sezony jdete po jeho stopách.Je krátce po poledni, když Tiger Woods přichází na cvičné odpaliště hřiště National v Augustě, kam se na golfové Masters dědí možnost vstupu po generacích. Tribuna na místě prosyceném tradicí za Američanovými zády je zaplněná k prasknutí.

Někdejší světová jednička, u níž nedávno plnily zprávy místo golfového skóre počty utajovaných milenek, tady nenechává chladným nikoho. A naprostá většina z přítomných diváků ho miluje.

„Nezajímá mě Tigerův osobní život, do toho mi nic není,“ říká padesátník Bill, rodák z Augusty. „Fascinuje mě tím, že je to skvělý sportovec. Po totálně zpackaném úderu dokáže hned na další jamce zahrát třeba dvě rány pod par. Neskutečně mnoho toho dokázal,“ dodává bez váhání.

Amerika sportovní hrdiny prostě miluje a podle toho to celý den vypadá. Dvě dámy středního věku přibíhají až po chvíli s obavou, zda Woodse neminuly.

Golfistu oblečeného do tmavých kalhot, svetru a kontrastně bílých bot a čepice, na vlastní oči nikdy neviděli. „V televizi vypadá větší,“ konstatuje starší Kate, načež po pěti minutách běží pro další zásobu piva na dlouhý den.

Woods, jenž na první major sezony přijel v roli favorita po vítězství na nedávném turnaji v Orlandu, zatím po boku svého nosiče holí soustředěně pálí bílé míčky jeden za druhým do dálky. Jako robot. O několik hodin později se sem vrátí a tuhle rutinu bude opakovat. Bude k tomu mít důvod.

Zatím ale nasedá do buginy, na potlesk diváků odpovídá lehkým pokývnutím hlavy a odjíždí na první odpaliště. Tam na něj čeká obrovský dav lemující hranice první jamky. „Come on Tiger!“ bude se povzbuzování ozývat do nekonečna následujících pět hodin ze všech koutů hřiště.

Tiger Woods se na sebe při British Open hněval až příliš nahlas.Tiger Woods se na sebe při British Open hněval až příliš nahlas.Foto Reuters

Woods začíná skvěle, hned na první jamce srazí skóre o jednu ránu pod par hřiště. Tribuna a okolí jamkoviště vybuchují a Tigerova pěst letí vzhůru. „Ještě sedmnáct takových,“ volá starší pán v zeleném svetru, s nímž ladí do barvy turnaje, kde vítěz obléká zelené sako.

Manželka mu nadšeně přikyvuje. Tiger je však plně soustředěný do sebe. Diváků si všímá jen zřídka při přechodech mezi údery. Na nekonečná množství pozdravů a výkřiků tu a tam odpoví lehkým kývnutím hlavy.

Po povedeném začátku se však začíná trápit. Na první pohled nehraje dobře, nerozumí si snad se žádnou holí ze svého arsenálu, přičemž na jedné jamce po zkažené ráně železo upustí a kopne do něj. „Vždyť to není tak těžké,“ častuje se.

Je čím dále tím více frustrován svým výkonem. Nepotěší tatínka s osmiletým chlapečkem, kteří celý den stojí na jednom místě a čekají na svůj idol, když po zpackané ráně zlostně udeří holí do země a pronese dlouhou řádku nepublikovatelných slov.

Tiger WoodsTiger WoodsFoto Reuters

Diváci ho však znovu a znovu vítají potleskem. Odměnou jim je čas od času rána, nad kterou zůstává rozum stát. Tak jako když Woods po totálně pokaženém úderu další ranou z písku mine patnáctou jamku snad o centimetr.

Přesto den zakončí se skóre 75, tedy třemi ranami nad par hřiště. Celkově na děleném 40. místě ztrácí v polovině turnaje osm ran na Freda Couplese, dvaapadesátiletého vítěze z roku 1992, jenž se na prvním místě hřeje společně s Jasonem Dufnerem.

„Mám hlad,“ ukazuje golfový hrdina a robot svou lidskou tvář. „Nebyl to prostě můj den. Je frustrující, že se do mé hry pořád vkrádají staré tendence.“

A tak jde znovu na cvičné odpaliště a po boku kouče Seana Foleyho chyby opravuje. „Vždyť turnaj ještě neskončil.“

Nejlepší výsledky Tigera Woodse na Masters
(Letos se účastní po osmnácté)
1. místo 1997, 2001, 2002, 2005
2. místo 2007 (dělené), 2008
3. místo 2006 (dělené)
4. místo 2010, 2011 (oboje dělené)
5. místo 2000

Tiger Woods zkouší sílu a směr větru na turnaji v Abú Zabí, vítězství se tam nakonec nedočkal
Tiger Woods zkouší sílu a směr větru na turnaji v Abú Zabí, vítězství se tam nakonec nedočkal

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

French Open 2020 (27. září - 11. října 2020, Paříž)
Los Vše o Roland Garros 2020

Velká pardubická (11. října 2020, Pardubice)
130. Velká pardubická ONLINE Vše o Velké pardubické 2020 Vítězové a historie dostihu

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud