Mezi trenéry na šampionátu má velkého kamaráda i další známé, kteří ho vedli různě po světě. Jan Macháček, jedna z nejvýraznějších postav v historii českého ragby, bude velkolepý turnaj v Japonsku o to víc prožívat. „Za vítěze tipuju asi Nový Zéland, ale přeju to Walesu, Austrálii a Argentině,“ tvrdí současný šéf a kouč v akademii Olymp Praha.
Rozhovor pro Sport Magazín a iSport Premium vznikal krátce poté, co Češi hrdinně odehráli jednu ze svých partií na historickém mistrovství v basketbalu. „Ale nedělá mi problém se přeorientovat hned na ragby. Mám to jako v rodině, protože manželka i dcery jsou baskeťačky, takže mezi těmito sporty přepínám často,“ usmívá se 47letá legenda českého ragby, která hrávala na Novém Zélandu nebo v Anglii.
Startuje šampionát, takže vám začíná svátek?
„Pro nás ragbisty ano. I pro veřejnost, která si na chvíli všimne, že ragby existuje. A my, kteří pracujeme se školáky, to máme jednodušší. Zájem o náš krásný sport je potom větší.“
V čem může být mistrovství specifické?
„Japonsko má dlouhodobě vzestupnou tendenci, je to první Světový pohár, který je v méně tradiční zemi. Oni v ní mají profesionální ligu, ale nehrají v žádné pravidelné soutěži. Až donedávna byli druhořadým týmem. Je fantastické, že se to koná právě tam. Všichni doufáme, že to ohromně ragby v Japonsku zviditelní a stane se jedním z předních sportů. Tam vládne jinak baseball, že?“
Je tam velmi populární, stejně jako judo.
„Doufám, že se někam nahoru posune i ragby. Mají výborného trenéra. Jamie Joseph, Novozélanďan, v roce 1995 byl členem All Blacks, kteří hráli v Jižní Africe finále. Už jako mladíček jsem proti němu nastupoval.“
V Japonsku se vyžívají ve sportovní strategii, víte o ní něco?
„O té ragbyové až tolik ne. Mám spoustu starostí, jak tenhle sport posunout u nás. Ale je jedna věc, která mně utkvěla v paměti z trenérských seminářů, na které chodím. Japonci mají v kopané svůj strategický plán nejenom na pět nebo deset, ale i na sto let.