Kdo vyhraje nejsledovanější sportovní událost ve Spojených státech? Před nedělním Super Bowlem, ve kterém se utkají američtí fotbalisté Baltimore Ravens a San Francisco, se řeší nejen vyhlídky obou finalistů NFL, ale také výroky prezidenta Baracka Obamy.
„Jsem velký fanoušek, ale něco vám povím. Kdybych měl syna, dlouho a usilovně bych přemýšlel, než bych ho nechal hrát americký fotbal,“ uvedl Obama v rozhovoru pro časopis New Republic. Je nutné připomenout, že jde o hypotetickou úvahu, jelikož nedávno znovuzvolený prezident má dvě dcery.
Trenér San Franciska Jim Harbaugh bere podobné výtky za přehnané a k Obamovým obavám vyjádřil během příprav v New Orleans jednoznačně: „Pokud to prezident Obama vidí takhle, alespoň bude mít můj pětiměsíční syn na hřišti menší konkurenci, až vyroste.“
Nedá se však popřít fakt, že v zámoří je nárůst dlouhodobých zdravotních problémů současných a bývalých hráčů hodně probíraným tématem. Odborová organizace hráčů amerického fotbalu dokonce věnovala tento týden grant ve výši 100 milionů dolarů Harvardově univerzitě, kde by měli vědci zkoumat dopad ostrých střetů a úderů do hlavy na zdraví hráčů. Ty mohou mít za následek postižení mozku a mohou vést až k demenci.
Právě potíže s mozkem vedly k loňské sebevraždě jednu z hvězd NFL devadesátých let Juniora Seaua. Dvanáctinásobný účastník Pro Bowlu, tedy utkání hvězd, se zastřelil.
Samotní hráči berou současný stav jako realitu. Aldon Smith z týmu San Francisco 49ers si je vědom všech možných rizik. „S tím jsme se na fotbal dali. Nikdo si nemyslel, že budeme hrát tenis,“ řekl hráč jednoho z finalistů Super Bowlu.