Ivo Pospíšil
13. srpna 2014 • 14:09

Podporovali Kasparova, nevyhrál. Vyplašení ale nejsme, říká Novotný

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Volili ho, protože chtěli změnu. Věřili, že by mohl šachy posunout dál. Jenže víra a hlas pro legendárního Garriho Kasparova ve volbách do čela FIDE nepomohl. Rozdílem 110:61 vyhrál Rus Kirsan Iljumžinov, který by tak měl být v roli prezidenta až do roku 2018 (a tedy 23 let v řadě). „Život půjde dál,“ bral to přesto s optimismem předseda Českého šachového svazu Viktor Novotný.



Jak tedy vnímáte, že v čele FIDE bude na další čtyři roky opět pan Kirsan Iljumžinov?

„My jsme to vlastně očekávali, takže z toho zase tak vyplašení nejsme. Neznamená, že když jsme nevolili Iljumžinova, že bychom pod jeho vládou trpěli. Spíše šlo o směřování šachu. Také samotná postava prezidenta je příliš kontroverzní a myslíme, že to nepřinese ve světě šachu žádoucí změnu. Už třeba teď se mluví o tom, že zápas o mistra světa mezi Carlsenem a Anandem by se konal v Soči, za podpory kohosi ze seznamu mezinárodních sankcí. Takže tohle trochu FIDE škodí, stejně jako předtím, když Iljumžinov hrál třeba s Kaddáfím.“

Čím to, že ale ani jméno Garri Kasparova nepřitáhlo tolik hlasů?

„Je potřeba si uvědomit, že volby nejsou o tom, koho by chtěli šachisté. Jeden z podporovatelů Kasparova, Nigel Short, tak říkal: Kdyby volili velmistři, tak vyhraje Kasparov 9:1, ale tak to prostě není. Rozhodují delegáti, každá federace má jeden hlas, takže hlas méně významné federace je stejný jako hlas Ruska, Německa a jiných šachových mocností.“

A navíc byly prý kampaně obou kandidátů pořádně ostré…

„Ano, před volbami na sebe plivali různou špínu, jak si kde kupují hlasy. Jenže ten kongres je o osobnostech, kteří se umí pohybovat v diplomacii a ukázalo se, že ti co podporují Iljumžinova, jsou v tomhle zběhlí. Byl tu i boj, kdo je delegát, jakého státu, takže třeba Gabun, měl najednou dvě šachové federace a ač Olympijský výbor uznával jen jednu, tak podle Kasparova FIDE protlačilo, tu druhou.“

Ten rozdíl mezi Kasparovem a Iljumžinovem byl navíc velký: 60:110.

„Tím jak se rozšiřuje počet federací, tak Kasparov dopadl procentuálně nejhůř za poslední tři roky. To je i výhoda stávajícího prezidenta, jezdí po světě, různých exotických zemích a pomáhá zakládat nové svazy, které uzná a ti jsou mu pak třeba i nějakým způsobem naklonění.“

Navíc prý za něj lobbovali i lidé z ruských ambasád. Je to pravda?

„Ano, i my jsme byli kontaktování ruskou ambasádou a měli jsme s nimi takovou příjemnou schůzku. Nijak nás to nešokovalo, ambasáda zde napomáhá šachovým aktivitám. Oni jen decentně naznačili, že by byli rádi, kdybychom volili jejich kandidáta, pana Iljumžinova a pak když za měsíc volali, jak jsme se rozhodli, a já jim řekl, že Výkonný výbor šachového svazu podpořil Kasparova, tak to brali. Je ale pravda, že mnoho delegátů mělo stejný kontakt a ruská sportovní diplomacie dosáhla toho, že se k ní připojila i ta politická.“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud